Jeśli szukasz okazji w niskiej cenie i taniego auta, Szwajcaria nie jest dla ciebie. Dlaczego? Bardzo trudno jest znaleźć tam w pełni sprawne i tańsze niż gdzie indziej samochody do jazdy. Jednak bardzo łatwo będzie ci wyszukać wśród ofert bardzo dobrze wyposażone wersje interesującego cię samochodu. Auto ze Szwajcarii może być zatem dla niektórych ciekawą opcją. Dowiedz się, gdzie szukać samochodów z tego alpejskiego kraju!

Samochody Szwajcaria – skąd ten fenomen?

Co sprawia, że auta ze Szwajcarii nadal są tak chętnie kupowane przez Polaków? Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze – bardzo dobry stan nawierzchni. Kolejny powód to wysoka dbałość o stan techniczny pojazdów. Cykliczny przegląd MKF (Motorfahrzeugkontrolle) jest niezwykle wymagający, a właściciel niejednokrotnie musi przyjechać z umytym silnikiem! To wszystko sprawia, że na drogach jest o wiele więcej sprawnych aut. Poza tym, Szwajcarzy nie lubią jazdy starymi pojazdami. Stać ich na to, by 10-letnie pojazdy wymieniać na nowsze. Jeśli chodzi o auta, Szwajcaria jest więc interesującym polem do poszukiwań.

Gdzie znaleźć auto ze Szwajcarii?

Masz do wyboru 3 najpopularniejsze opcje:

 • komisy w Polsce z autami ze Szwajcarii;
 • firmy sprowadzające auta;
 • strony internetowe z ogłoszeniami i samodzielne poszukiwania.

Oczywiście, osobista podróż i wyszukanie samochodu da najniższe koszty, ale zajmuje najwięcej czasu. W komisach możesz znaleźć samochód szybko i już przygotowany do rejestracji. Na stronach też jest wiele ofert. Przedstawiamy więc kolejne z opcji.

Szwajcaria – samochody kupowane w polskich komisach

Dla osób, które naprawdę nie mają czasu na poszukiwania samochodu, jest łatwy sposób, aby go kupić. Możesz wybrać się do komisu z autami. Szwajcarię importerzy znają dobrze, dlatego samochody z tego kraju znajdziesz w niemal w każdym z komisów, a szczególnie w tych zlokalizowanych w większych miastach Polski. Są też komisy, które zajmują się sprowadzaniem pojazdów jedynie z kraju Helwetów.

Wady i zalety kupowania auta ze Szwajcarii w komisie

Co zyskujesz, jeśli wybierzesz komis? Masz już z głowy tłumaczenie dokumentów, kupowanie tymczasowego OC na czas przejazdu, załatwianie tablic rejestracyjnych i opłaty celne (jeśli będą). Są też gorsze strony takiego zakupu. Nie masz bowiem pewności, jak pojazd wyglądał wcześniej i czy nie został bez twojej wiedzy odnowiony lub wyremontowany i teraz jest sprzedawany jako bezwypadkowy.

Samochody używane ze Szwajcarii – zakup przez firmę

To również popularna metoda. Często przedsiębiorcy zajmujący się sprowadzaniem pojazdów przyjmują zlecenia na konkretne auta w danym wyposażeniu i mieszczące się w oczekiwanym budżecie. Osoby zajmujące się sprowadzaniem samochodów na zlecenie często mają już wyrobione „szlaki handlowe” i wiedzą, w jaki sposób poruszać się na rynku motoryzacyjnym w danym kraju. Możesz wpisać w wyszukiwarkę „auta Szwajcaria sprowadzanie samochodów” i nie będziesz miał większych trudności ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

Szwajcarskie strony z autami – czy warto szukać tutaj?

Jak jeszcze można znaleźć auta ze Szwajcarii? Strony internetowe to kolejna metoda. Wiele osób z powodzeniem samodzielnie sprowadza samochody ze Szwajcarii, a wcześniej osobiście umawia oględziny pojazdów. Pamiętaj, że jest to dosyć mały kraj i objechanie trasy nawet z kilkoma autami wytypowanymi w różnych kantonach (odpowiednik województwa), będzie możliwe. A jakie strony z pojazdami używanymi będą najlepsze?

Szwajcarskie strony z samochodami – propozycje

Jeśli chodzi o ogłoszenia motoryzacyjne, Szwajcaria ma bardzo ciekawy portal, który możesz odwiedzić. Chyba najpopularniejszą szwajcarską stroną z samochodami jest autoscout24.ch. Znajdziesz tam przeszło 130 tysięcy ogłoszeń z samej Szwajcarii. Inną stroną jest zyskująca w Polsce na popularności carforyou.ch. Zamieszczono tutaj nieco więcej ogłoszeń z całego kraju w porównaniu z portalem autoscout24. Możesz poszukać również wśród polskich stron, takich jak:

 • autaswiss24.pl;
 • swisscars.pl;
 • swissautos.pl;
 • autazeszwajcarii.pl;
 • aukcjewszwajcarii.pl.

Pamiętaj, że strony z autami ze Szwajcarii nie muszą to być tylko szwajcarskie portale. Wiele z nich (np. autoscout24) to międzynarodowe portale, które zawierają oferty pojazdów z różnych krajów Europy. Z kolei te z końcówką „pl” to oczywiście polskie strony zawierające aukcje szwajcarskie lub takie, gdzie można przeglądać oferty już sprowadzonych do Polski samochodów.

Auto ze Szwajcarii – opłaty

Jakie wydatki musisz ponieść, jeśli kupujesz z omawianego kraju auta? Szwajcaria ma pewne przepisy, których trzeba przestrzegać. Przede wszystkim, jest to badanie techniczne, jeśli pojazd ma więcej niż 10 lat. Według prawa szwajcarskiego takie samochody muszą mieć specjalne dopuszczenie do ruchu w ulicach szwajcarskich. Jeśli kupujesz starszy pojazd, musisz taki dokument opłacić. Kolejna rzecz to tymczasowe OC – najdroższe na początku miesiąca (trwa 35 dni), najtańsze tuż przed jego końcem (wydawane na 2 tygodnie).

Auta ze Szwajcarii a cło i inne opłaty

Kolejna sprawa to cło. Czy trzeba je opłacić przy zakupie auta? Szwajcaria nie należy co prawda do UE, ale sprowadzanie stamtąd samochodu nie jest obarczone dodatkowym kosztem. Trzeba jednak mieć zaświadczenie o wyprodukowaniu auta na terenie UE (EUR-1). Jeśli dokumentu nie ma lub auto jest spoza Unii, czeka cię opłata celna w wysokości 10% wartości pojazdu. Jadąc na kołach, musisz też mieć tymczasowe tablice rejestracyjne. W Polsce natomiast musisz:

 • wykonać obowiązkowe badanie techniczne;
 • wykupić OC;
 • zapłacić akcyzę (3,1 lub 18,6%);
 • dokonać rejestracji pojazdu.

Czy opłaca się sprowadzać szwajcarskie auta? Szwajcaria to rynek, gdzie zwykle samochody są w świetnym stanie technicznym, więc jest to bardzo opłacalne. Często jednak najlepiej jest zdecydować się na delikatnie lub niezbyt poważnie uszkodzone egzemplarze, które można kupić i potem naprawić bardzo tanim kosztem. W innych przypadkach ceny są zwykle wyższe niż w innych krajach Europy.

Archiwum: sierpień 2021