Poczekajmy chwilę z odpowiedzią na pytanie automat czy manual? Na początku trzeba przedstawić fakty na temat wspomnianych przekładni. W branży motoryzacyjnej zarówno wersja manualna, jak i automatyczne odpowiadają za adaptację ruchu obrotowego silnika i przekazaniu go na koła napędowe samochodu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Automat czy manual – podstawowe informacje

W autach są używane różne odmiany przekładni biegów. Skrzynia manualna jest zazwyczaj najczęściej stosowanym wariantem. W tym przypadku kierowca musi ręcznie rozłączyć (wysprzęglić) przekazywanie ruchu między jednostką napędową a manualną skrzynią biegów i wybrać pożądane przełożenie.

Żeby poprawić komfort jazdy, producenci zdecydowali się opracować również automatyczną skrzynię biegów. Nie ma tutaj jednej, ustandaryzowanej wersji. Poszczególne modele cechują się indywidualną charakterystyką, zgodą z rozwiązaniami konkretnej marki.

Producenci stosują skrzynie automatyczne działające na różnych zasadach. Mogą to być zautomatyzowane skrzynie manualne, automaty z przemiennikiem momentu obrotowego, skrzynie dwusprzęgłowe (DSG) lub bezstopniowe (CVT). Najlepsze produkty to najmniej awaryjne skrzynie biegów, które zauważalnie zmniejszają zużycie paliwa przez pojazd – niezależnie czy jest to automat, czy manual.

Manual czy automat – wady i zalety

W przypadku manualnej skrzyni biegów kierowca obsługuje sprzęgło i decyduje, kiedy zmienia stopień działania przekładni. Do atutów konwencjonalnej przekładni można bez wątpienia zaliczyć niższy poziom spalania. Jest to związane z tym, że auta z manualną zmianą biegów są wyposażone w mniejsze jednostki napędowe.

Są też tańsze w utrzymaniu ze względu na prostszą konstrukcję i łatwiejszą naprawę. Należy też nadmienić, że ten rodzaj przekładni będzie zapewniał większą wygodę w użytkowaniu kierowcom, którzy z reguły jeżdżą samochodami sportowymi i terenowymi.

Minusy skrzyni manualnej

Trzeba też powiedzieć o minusach manualnej przekładni. Ten rodzaj układu nie nadaje się do długich dojazdów do pracy, czy na wymagające trasy. Dzieje się to ze względu na to, że powtórne ruszanie i stawanie, na przykład w korku będzie niewygodne z ciągłym, ręcznym przełączaniem stopni.

Manual nie będzie też najlepszym wyborem, jeśli kierowca mieszka na górzystym terenie, gdzie często jest używany pedał hamulca. To dlatego, że odmiana automatyczna zapewnia intuicyjne działanie, a manual wymaga skupiania się nie tylko na wymagającej trasie, ale także przełączania biegów.

Auto z automatyczną skrzynią biegów – wysoki komfort jazdy i droższe utrzymanie

Samochody z automatyczną skrzynią biegów ułatwiają prowadzenie pojazdu. Układy są połączone z jednostką napędową auta za pośrednictwem konwertera momentu obrotowego. Warto też wiedzieć, że odmiana dwusprzęgłowa automatyczna działa za sprawą dwóch sprzęgieł, które są niezbędne do przełączania biegów.

Do zalet tego układu zalicza się to, że łatwiej jest zmieniać biegi – nie potrzeba do tego bezpośredniego kontaktu z drążkiem. Pozwala to skupić się wyłącznie na drodze i nie wciskać dodatkowo pedału sprzęgła. Wersja automatyczna zapewnia też lepszą dynamikę jazdy zarówno w mieście, jak i na wymagającym terenie ze wzniesieniami. W drugim przypadku wyklucza to, chociażby konieczność używania hamulca ręcznego. Skrzynie automatyczne z tego względu będą też odpowiednim wyborem, jeśli chodzi o limuzynę. Koniecznie przeczytaj też nasz artykuł na temat: najmniej awaryjne skrzynie automatyczne!

Wady skrzyni automatycznej

Do minusów tego rodzaju przekładni trzeba na pewno zaliczyć to, że odmiana nie jest wydajna pod względem zużycia paliwa takim stopniu, jak manual. Oprócz tego wszelkie czynności serwisowe będą bardziej kosztowne w porównaniu z odmianą ręczną. Kupno nowego układu również będzie generować więcej kosztów.

Która przekładnia jest bezpieczniejsza? Automatyczna czy manualna?

Za bezpieczniejsze uważa się automaty. To dlatego, że korzystanie z nich, nie wymaga trzymania rąk na manualnej przekładni. Dzięki temu wzrasta poziom skupienia na drodze. Oprócz tego funkcje bezpieczeństwa dostępne dla pojazdów z automatyczną i manualną skrzynią biegów równi też mogą stanowić różnicę.

Jednak, w zasadzie wszystko sprowadza się do umiejętności kierowcy, dlatego wybór powinny warunkować takie aspekty, jak wymagania auta, terenu, czy zastosowania. W kontekście różnych rodzajów przekładni warto też dowiedzieć się więcej na temat: motocykle z automatyczną skrzynią biegów.

Archiwum: grudzień 2022