Kredyt samochodowy – co to jest?

Kredyt na samochód to oferta skierowana do osób, które znają swoje potrzeby i znalazły wymarzony pojazd. Jeśli skorzystasz z tej opcji, otrzymasz gotówkę na zakup auta, dzięki czemu:

  • od razu staniesz się jego właścicielem – Twoje nazwisko znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym i to Ty będziesz odpowiedzialny np. za naprawy, zakup ubezpieczenia czy przeprowadzenie przeglądu,
  • będziesz mógł korzystać z auta według własnych potrzeb i bez żadnych ograniczeń – przy zawarciu umowy nie ma żadnych warunków odnośnie do sposobu użytkowania samochodu.

– Wzięcie kredytu na zakup auta ma też kilka wad. Wiąże się m.in. z koniecznością zakupu ubezpieczenia autocasco i scedowaniem praw na bank. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że pojazd stanowi zabezpieczenie umowy. W związku z tym zaprzestanie opłacania rat może wiązać się z zajęciem samochodu przez bank – wyjaśnia ekspert finanse.rankomat.pl.

Leasing konsumencki – czym jest?

Leasing konsumencki jest formą umowy cywilnoprawnej, w ramach której firma leasingowa udostępnia leasingobiorcy samochód do korzystania według ściśle określonych zasad. W tym przypadku właścicielem pojazdu nie jest użytkownik, a leasingodawca i to na nim spoczywa obowiązek rejestracji auta i zakupu ubezpieczenia.

To rozwiązanie ma wiele zalet.

  • Można co kilka lat swobodnie wymieniać samochód na nowy bez konieczności sprzedawania poprzedniego.
  • Po zakończeniu umowy można wykupić pojazd i mieć sprawdzone auto za niewielką cenę.

Pomimo wielu zalet, leasing ma także kilka wad, np. konieczność wniesienia wkładu własnego i opłacenia ubezpieczenia oraz uiszczania co miesiąc rat konsumenckich. Dodatkowo kierować autem może tylko leasingobiorca i to wyłącznie według zasad określonych w umowie.

Kredyt samochodowy, czy leasing – co lepsze?

Zastanawiasz się, co jest korzystniejsze – leasing czy kredyt? Wiele zależy od Twoich oczekiwań. Leasing sprawdza się, jeśli chcesz przetestować kilka różnych aut. Dzięki temu można wybrać najlepszy samochód dla swojej rodziny bez konieczności kupowania kilku modeli. W ten sposób oszczędzasz czas i pieniądze.

Natomiast kredyt pozwala zyskać pojazd na własność, więc nie ma żadnych ograniczeń w postaci limitu kilometrów czy możliwości naprawy auta wyłącznie w autoryzowanych serwisach. W rezultacie można podróżować nim do woli nie tylko w kraju, ale także poza granicami Polski.

Pod względem kosztów oba rozwiązania są dość podobne – zarówno leasing, jak i kredyt wiążą się z koniecznością płacenia comiesięcznych rat. Pierwsza forma finansowania wymaga wniesienia wkładu własnego i wykupu auta, jednak wzięcie kredytu to zobowiązanie nie na 2-3 lata, a często nawet na 10. Zatem ostatecznie koszty są bardzo podobne. Leasing czy kredyt? Odpowiedź na to pytanie będziesz musiał znaleźć sam po przeanalizowaniu za i przeciw obu rozwiązań. Powodzenia!

Archiwum: kwiecień 2022