Świecące kontrolki na desce rozdzielczej i nietypowe zachowanie samochodu w trakcie hamowania zwykle są oznakami awarii. Najprawdopodobniej jest to awaria czujnika ABS. Ten prosty element jest ważnym składnikiem wszystkich systemów bezpieczeństwa samochodu. Zachowaj jednak spokój, bo auto może szybko wrócić do sprawności. Podpowiadamy, co wtedy zrobić.

Jaką rolę pełnią układ i czujnik ABS?

Rolą układu ABS jest rozpoznanie, że koło zostało zablokowane i przeciwdziałanie blokowaniu się kół podczas hamowania. W takim momencie, układ ten natychmiast sprawdza z jaką siłą naciśnięto pedał hamulca i odcina ciśnienie płynu hamulcowego od zacisku zablokowanego koła na ułamek sekundy. Następnie sprawdza, czy koło zaczęło się odblokowało i przywraca ciśnienie w układzie koła do takiej wartości, jaka była wcześniej. 

Dzięki płynnej pracy układu ABS auto jest stabilizowane również w momencie hamowania. System ten pilnuje, by koła się nie blokowały, ułatwia też prowadzenie pojazdu w trudnych warunkach – na śliskiej nawierzchni można zmieniać kierunek jazdy właśnie dzięki sprawnemu układowi ABS.

Z kolei czujnik ABS służy do poinformowania o tym, że koło się zablokowało. W większości samochodów jest to czujnik magnetyczny, znajdujący się przy zębatce obok łożyska koła. Zębatka kręci się razem z kołem, czujnik otrzymuje impuls, gdy mija go każdy ząbek. W ten sposób system ABS otrzymuje dokładne dane o prędkości, z jaką kręcą się koła samochodu.

Co robić w razie awarii czujnika ABS?

Awaria czujnika ABS oznacza, że samochód nie może odpowiednio korygować siły hamowania. Wtedy cały system przestaje działać, czyli wszystkie koła hamowane są z identyczną siłą. Jednak przód powinien przejmować aż 65-70 % siły hamowania, by nie zarzuciło tyłem. Wymiana uszkodzonego czujnika ABS lub jego czyszczenie w razie zabrudzenia jest w takiej sytuacji konieczna i pilna. Można to zrobić samodzielnie lub podjechać do warsztatu oferującego diagnostykę komputerową samochodu.

Więcej na temat układu ABS znajdziesz tutaj: https://qservicecastrol.eu/awaria-czujnika-abs-co-robic/ 

Archiwum: marzec 2022