Jak rozwija się rynek elektromobilności w Polsce?

W styczniu 2022 roku zarejestrowano w Polsce o 1451 sztuk więcej samochodów elektrycznych niż w analogicznym okresie rok temu. Wszystkich samochodów elektrycznych jeździ już natomiast po drogach w naszym kraju niemal 40 000 sztuk, a dokładnie 39 328 sztuk. Z czego 19 898 sztuk to modele PHEV, zasilane hybrydowo, a 19 430 sztuk to samochody w pełni elektryczne. Jak więc widać każdy miesiąc to kolejne tysiące zarejestrowanych modeli aut zasilanych energią elektryczną. 

Tak dynamiczny rozwój elektromobilności pod tym względem nie idzie jednak w parze z rozwojem przeznaczonych do samochodów elektrycznych stacji ładowania. Obecnie jak wkazuje mamy w naszym kraju 1992 publiczne stacje ładowania, z czego większość z nich to wolne punkty ładowania AC dokładne dane z lokalizacją znajdziesz pod tym linkiem https://optimalenergy.pl/stacje-ladowania-samochodow-elektrycznych/mapa-stacji-ladowania/ 

W jakie stacje ładowania najbardziej opłaca się inwestować?

Przeważająca liczba wolnych stacji ładowania AC dostępnych w naszym kraju, które stanowią 72% całej infrastruktury, jasno wskazuje, że istnieje nisza w przypadku szybkich stacji ładowania, która staje się doskonała okazja do inwestowania. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że branża związana z publicznymi stacjami ładowania dopiero rozwija się w naszym kraju, co daje szansę obecnym inwestorom stać się w niej jednym z liderów. Za inwestowaniem w szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych przemawiają także możliwe do uzyskania dofinansowania ich budowy, które obejmują modele o mocy nie mniejszej niż 50 kW, jednak nie większej niż 150 kW.

Gdzie najlepiej zamontować stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Większość szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych jest w pobliżu dróg szybkiego ruchu lub węzłów komunikacyjnych. Rzadko kiedy można spotkać je na terenach miast, choć kierowcy elektryków bardzo chętnie chcieliby z nich korzystać. Dlatego też najlepszymi miejscami na budowę szybkiej stacji ładowania samochodów elektrycznych, jako inwestycję są wszelkiego rodzaju parkingi w miastach, zwłaszcza te w okolicach dużych sklepów, budynków użyteczności publicznej czy też osiedli. 

Ile kosztuje zakup i budowa stacji ładowania?

Chcąc zainwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych, trzeba przede wszystkim liczyć się ze sporymi początkowymi nakładami finansowymi. Zakup dobrej jakości stacji ładowania, która zajmuje pierwsze miejsca pod tym względem, jeśli chodzi o ranking ładowarek do samochodów elektrycznych stworzony przez Optimal Energy, to bowiem koszt rzędu nawet ponad 100 000 złotych. Do tego należy także doliczyć cenę jego montażu, który wykonać może wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje poświadczone za pomocą świadectwa kwalifikacji SEP. To jednak nie koniec wydatków. Doprowadzenie sieci energetycznej do stacji ładowania to kolejne koszty, z którymi należy się liczyć, planując inwestowanie w tego typu rozwiązanie. 

Oprócz kosztu, zakupu i montażu stacji ładowania inwestując w nią, trzeba także pamiętać, że wybudowanie publicznego punktu ładowania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, do których zaliczyć można między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę czy odbiór wykonanej stacji przez Urząd Dozoru Technicznego. 

Podsumowując, choć montaż stacji ładowania nie należy do najprostszych i najtańszych inwestycji, obecnie to najlepszy czas na ich realizacje. Liczba rejestrowanych samochodów elektrycznych wzrasta z miesiąca na miesiąc nie proporcjonalnie do liczby powstających punktów ładowania. Przez co powstaje na nie bardzo duży popyt, dający szansę na zarobek dla inwestorów. 

Archiwum: maj 2022