Jaka jest łączna długość dróg ekspresowych w Polsce? To 2583,4 km, gdzie możesz wygodnie poruszać się po kraju. Do 2025 roku suma ma się zwiększyć aż do 2948,9 km. Inwestycje ciągle trwają, a dzięki rozwojowi dróg ruch powinien stać się zdecydowanie płynniejszy. Nim jednak będziesz mógł się poruszać ekspresówkami, warto poznać wszystkie zasady z nimi związane. Drogi ekspresowe różnią się w końcu nieco od tych standardowych, które możesz znaleźć w miastach czy na wsiach. Ruszaj z nami!

Co to jest droga ekspresowa?

Aby droga mogła być nazywana ekspresową, musi spełniać pewne wytyczne. Przede wszystkim:

  • mogą się nią poruszać jedynie samochody (np. wjazd dla rowerów jest zabroniony);
  • musi mieć jedną lub dwie jezdnie;
  • jeśli występują na niej skrzyżowania, powinny być wielopoziomowe. 

Drogi ekspresowe powinny być wyposażone m.in. w urządzenia obsługi podróżnych czy innych pojazdów. To, co odróżnia ekspresówkę od autostrady, to fakt, że nie musi ona składać się dwóch jezdni. Warto wiedzieć również, że na ten typ drogi nie mają wstępu czterokołowce.

Droga ekspresowa – prędkości dozwolone dla kierowców

Jaka prędkość na drodze ekspresowej jest dozwolona? To powinieneś wiedzieć, jeszcze zanim przystąpisz do egzaminu na prawo jazdy. Dozwolona prędkość zależy od tego, czy jest to trasa jedno-, czy dwujezdniowa. W tym pierwszym przypadku maksymalna dozwolona prędkość to 100 km/h, a w drugim 120 km/h. Należy jednak pamiętać, że to w dalszym ciągu mniej niż na autostradzie, po której możesz poruszać się najszybciej, jadąc 140 km/h. Skoro już wiesz, ile można jechać na drodze ekspresowej, możesz teraz bez obaw wsiąść za kierownicę!

Drogi ekspresowe – prędkości w terenie zabudowanym

Czasem zdarza się, że drogi ekspresowe znajdują się w terenie zabudowanym. Niestety, wtedy będziesz musiał poruszać się nimi wolniej. Na takim terenie prędkość może wynosić:

  • 80 km/h;
  • 70 km/h;
  • 60 km/h. 

Warto jednak wiedzieć, że najniższa prędkość będzie pojawiać się tylko w miejscach, które są szczególnie mocno zabudowane. Na przykład, może mieć to miejsce w samym centrum ruchliwego miasta, przez które akurat przebiega droga. Uważnie śledź znaki, które wyznaczają prędkość. Miej się na baczności, gdy właśnie wjeżdżasz do centrum, ponieważ dbałość o przepisy i bezpieczeństwo to podstawa podczas jazdy.

Jakie pojazdy muszą poruszać się wolniej?

Inne ograniczenia prędkości są związane z typem pojazdu, jakim się poruszasz. Samochód osobowy obowiązują ogólne reguły. To samo dotyczy pojazdu ciężarowego do 3,5 tony oraz motocykla. Jakie są jednak wyjątki? Oto one:

  • autobus, który spełnia funkcje techniczne – maksymalnie 100 km/h;
  • pojazd osobowy lub motocykl z przyczepą, samochód ciężarowy do 3,5 tony z przyczepą i zwyczajny autobus (także z możliwością jazdy z przyczepą – maksymalnie 80 km/h;
  • samochód, w którym ładunek wystaje do 1,5 m przed auto – maksymalnie 60 km/h;
  • motocykl, którym przewożone jest dziecko do lat 7 – maksymalnie 40 km/h.

Drogi ekspresowe – nie możesz się na nich cofać!

Drogi ekspresowe pozwalają na szybszą jazdę, dlatego pojawiają się na nich zasady niewystępujące na innych typach dróg. W końcu to bezpieczeństwo uczestników jazdy jest najważniejsze. Z tego powodu w trakcie jazdy po takiej drodze absolutnie nie możesz cofać. Jest to niezgodne z prawem. Wykręcanie jest z kolei możliwe tylko w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Jeśli się pomylisz, czasem może się okazać, że będziesz musiał zjechać w drogi, aby zmienić kierunek jazdy.

Czy na drodze ekspresowej można holować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można! Istnieje jednak kilka zasad, które będziesz musiał koniecznie przestrzegać na drogach ekspresowych:

  • pojazd może osiągnąć maksymalnie 60 km/h;
  • po zaczepieniu holu kierowca musi włączyć światła pozycyjne;
  • pod żadnym pozorem nie można włączać świateł mijania (to może oślepić osobę, która będzie cię holować) ani nie włączać świateł awaryjnych. 

Są też inne obowiązki. Osoba holująca zawsze musi włączyć światła mijania. Według przepisów możesz holować także auto z przyczepą. Jednak jeśli to ty jedziesz z przyczepą i chcesz pomóc drugiej osobie, to niestety nie możesz tego zrobić.

Sieć dróg ekspresowych w Polsce rozrasta się coraz bardziej, dlatego tym ważniejsze jest, by znać obowiązujące przepisy. Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące limitów prędkości, zasad jazdy i holowania na ekspresówkach pomogą ci w sprawnej i szybkiej, a jednocześnie bezpiecznej jeździe.

Archiwum: lipiec 2021