Powiedzmy sobie szczerze – auta muszą dobrze wyglądać. Projektuje się je z myślą o funkcjonalności, ale równie ważne aspekty to design i jakość wykończenia przestrzeni we wnętrzu. Dlatego tak ważne jest, by dbać o czystość w środku. Dywaniki samochodowe z jednej strony powinny prezentować się estetycznie, a z drugiej muszą pełnić funkcję praktyczną. Czy da się to jakoś połączyć? Sprawdź, które dywaniki do samochodu będą najlepszym wyborem, aby estetyka i funkcjonalność się w nich spotkały. Przeczytaj nasz tekst!

Dywaniki do samochodu – z czego są zrobione?

Na rynku możesz spotkać kilka rodzajów dywaników. Materiał, z jakiego zostały wykonane, determinuje do użytkowania ich w określonym czasie. Można wyróżnić 4 zasadnicze modele:

  • gumowe;
  • welurowe;
  • aluminiowe;
  • customowe (wykonywane na zamówienie).

Czym charakteryzują się dywaniki gumowe?

Jak sama ich nazwa wskazuje, są wykonane z gumy. To chyba najpopularniejszy typ dywaników, jaki można spotkać we wnętrzach samochodów jeżdżących po polskich drogach. Dlaczego? Są przede wszystkim bardzo praktyczne. Dywaniki samochodowe wykonane z gumy nie absorbują wilgoci, są więc bardzo trwałe. Nie pozwalają na przedostanie się błota, wody ani śniegu do elementów podłogi pod nogami pasażerów i kierowcy. Są też wyjątkowo łatwe w eksploatacji i czyszczeniu. Wariant z nieco podniesionymi obrzeżami sprawdza się podczas deszczu i obfitych opadów śniegu, bo zanieczyszczenia pozostają na gumie.

Welurowe dywaniki do auta – cechy szczególne

Ten typ charakteryzuje się zdecydowanie ładniejszym wyglądem. Guma jest mało atrakcyjna bez względu na to, jak finezyjne miałaby wzory. Dywaniki samochodowe wykonane z weluru dają poczucie, że trzymasz nogi na dywanie. Są bardziej estetyczne, szczególnie wtedy, gdy wykonane są z gęstych włókien. Będą jednak odpowiednie głównie na cieplejsze dni i w lecie. Welurowe modele chłoną bowiem wodę i mogą doprowadzać do parowania wnętrza pojazdu. Źle znoszą kontakt z błotem, które wbija się w nie głęboko.

Aluminiowe dywaniki do samochodu – opis

Ten wariant jest w zdecydowanej mniejszości, ale wciąż występuje na rynku. Egzemplarze te to w zasadzie elementy wykonane z tworzywa stylizowanego na tłoczone aluminium. W wielu przypadkach nie mają zbyt wiele wspólnego z blachą, lecz jedynie ją imitują. Korpus stanowi guma, na którą nakłada się odpowiednie tworzywo. Wyglądem zdecydowanie wyróżniają się spośród wszystkich innych, bo mogą być bardzo jaskrawo koloryzowane. Ich eksploatacja jest zbliżona do modeli gumowych, jednak w zimie mogą płatać figle, bo są zdecydowanie bardziej śliskie.

Chodniczki samochodowe – jak wybrać dobrze?

Uwzględniaj nie tylko cenę i wygląd produktu. Weź pod uwagę jego cechy. Zastanów się, w jakich warunkach najczęściej eksploatujesz swój samochód i czy jest on narażony na zmienne czynniki atmosferyczne. Estetyka również jest ważna, ale nie kluczowa. Uniwersalne produkty zapewne będą tańsze, ale nie zawsze dadzą ci odpowiedni komfort. Najtańsze dywaniki samochodowe (szczególnie gumowe) wydobywają z siebie bardzo nieprzyjemny zapach gumy. Przed dokonaniem wyboru dodatkowo weź pod uwagę następujące czynniki:

  • czas i miejsce eksploatacji pojazdu;
  • sposób montażu;
  • metody czyszczenia.

Czas i miejsce eksploatacji pojazdu

W zimie i na jesieni błoto, deszcz, śnieg i lód zapewne znajdą sposoby, by znaleźć się w twoim aucie. Dlatego najlepiej wybierz wtedy odporne dywaniki samochodowe gumowe. Nie powalają stylem, ale są bardzo praktyczne. Wystarczy je wytrzepać i zmyć błoto oraz piasek – sprawa załatwiona. Jeśli auta używasz do zadań służbowych w trudnym terenie, to również tutaj gumowe egzemplarze będą najbardziej adekwatne. W szczególnie wymagających okolicznościach możesz sięgnąć też po modele aluminiowe.

Sposób montażu

To czynnik, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Dywaniki samochodowe montowane są na zaczepy, które zapewniają im stabilność podczas jazdy. Jeśli nie są przytwierdzone właściwie, to ciągłe manewrowanie pedałami gazu, hamulca i sprzęgła sprawi, że będą się ruszały. Oryginalne egzemplarze zapewnią ci odpowiednią stabilizację, ale są drogie. Możesz więc dobrać wersję przystosowaną do modelu z wytłoczonymi otworami lub zrobić je samodzielnie.

Metody czyszczenia

Jeśli zależy ci na czasie, wybierz produkty gumowe lub aluminiowe. Najszybciej przywrócisz je do stanu używalności. Jeśli jednak wybierzesz dobrej jakości egzemplarze welurowe, także nie będziesz stał na straconej pozycji. To dlatego, że wysoka gramatura uniemożliwia bardzo mocne wbijanie się brudu do środka. Trzepanie lub odkurzanie pomaga pozbyć się sypkich zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe krok po kroku?

Chyba najłatwiej mają kierowcy, którzy decydują się dywaniki samochodowe z gumy. W ich wypadku wystarczy odwiedzić najbliższą myjnię samochodową, zaczepić chodniczki na klamrach i je umyć. Dobrze jest też wcześniej dokładnie je wytrzepać. Kiedy to zrobisz, nadchodzi czas na ich montaż w samochodzie.

Jak czyścić dywaniki z weluru?

Właściciele welurowych dywaników mają nieco trudniej, bo najczęściej muszą rozglądać się za odkurzaczem. Tych na myjniach samochodowych jednak również nie brakuje, a są tam także stanowiska do trzepania. Można zatem szybko i sprawnie odkurzyć i wyczyścić dywaniki welurowe.

Czy można prać dywaniki samochodowe w pralce?

Jak wiadomo, wszystko można, ale nie zawsze skutkuje to dobrymi efektami. Tak właśnie jest w przypadku dywaników pranych w pralce. Istnieje uzasadnione ryzyko, że długie namaczanie ich prowadzi do stałej deformacji. Raczej nie chcesz by pojawiły się odkształcenia, a poszczególne warstwy się odkleiły. Dlatego najlepiej jest dywaniki samochodowe prać ręcznie lub odkurzaczem piorącym. Kluczowe jest to, by najpierw dokładnie je odkurzyć, a po praniu zabezpieczyć impregnatem do tkanin welurowych.

Dlaczego na rynku nie ma jednego rodzaju chodniczków do samochodu? Bo potrzeby kierowców są różne. Dywaniki gumowe czy welurowe to rozwiązania na nieco inne okazje. Dla osób szukających maksymalnie praktycznych rozwiązań jedyną opcją godną zainteresowania są dywaniki gumowe. Po drugiej strony barykady stoją wszyscy, którzy chcą jeździć w komfortowych, eleganckich wnętrzach i nie mieć pod nogami kawałka gumy. Stawiasz na estetykę? Wybierz produkty welurowe. Kluczowa jest jedna sprawa – właściwy ich dobór do auta.

Archiwum: lipiec 2021