Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B zdaje wielu uczniów szkół średnich i zawodowych zaraz po ukończeniu 18. roku życia. Dokument uprawniający do prowadzenia samochodu jest niezwykle przydatny, ponieważ pozwala szybciej znaleźć dobrą pracę. Dzięki niemu łatwiej także przemieścić się z jednego miejsca w drugie. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest łatwiejszy od praktycznego, jednak i tak trzeba go najpierw zdać. Jak skutecznie się do niego przygotować?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – liczba punktów

W skład każdego egzaminu wchodzi 20 pytań podstawowych oraz 12 specjalistycznych. Za każdą poprawną odpowiedź można uzyskać od 1 do 3 punktów, zależnie od stopnia trudności. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy zawsze składa się z:

  • 10 podstawowych pytań za 3 punkty;
  • 6 specjalistycznych pytań za 3 punkty;
  • 6 podstawowych pytań za 2 punkty;
  • 4 specjalistycznych pytań za 2 punkty;
  • 4 podstawowych pytań za 1 punkt;
  • 2 specjalistycznych pytań za 1 punkt.

Oznacza to, że maksymalnie za teorię na prawo jazdy można uzyskać 74 punkty. Jednak trudno zdobyć tę maksymalną liczbę. Od ilu punktów zdaje się egzamin na prawo jazdy? Trzeba do tego uzyskać minimum 68 punktów.

Teoria – prawo jazdy dla obcokrajowców

Prawo jazdy teorię ma taką samą w Polsce zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców. Jednak to nie oznacza, że osoby spoza granic kraju nie mogą liczyć na drobne udogodnienia. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy można zdawać w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Dlatego osoby pochodzące z innych krajów mają pod tym względem przynajmniej niewielki wybór.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy nie wymaga bezpośredniej interakcji z egzaminatorem. To dobra wiadomość dla wszystkich zestresowanych kontaktem z nieznanymi osobami. Jeśli obawiałeś się tego, jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy, nie musisz się dłużej martwić. 

Test polega na wejściu do przygotowanego pomieszczenia z komputerami. Tam, w ciągu 25 minut, należy odpowiedzieć na pytania. Wyniki będą dostępne zaraz po zakończeniu testu.

Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, to przede wszystkim musisz… wziąć się do pracy! Warto zrozumieć, jak działa ten test i w jaki sposób się go wykonuje. Aby odpowiednio przygotować się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, skorzystaj z tych porad:

  • korzystaj z podręcznika, który dostałeś w ramach kursu. Przeglądaj go i ucz się reguł na pamięć;
  • wykonuj tyle testów dostępnych za darmo w sieci, ile tylko możesz, aby nauczyć się techniki ich wypełniania;
  • w trakcie spaceru ulicą zawsze zwracaj uwagę na znaki oraz analizuj sytuacje drogowe, by lepiej zrozumieć je w praktyce;
  • nie bój się pytać! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z osobą prowadzącą kurs bądź zapytaj o szczegóły doświadczonego kierowcę.

Egzamin na prawo jazdy teoria – ile kosztuje?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy nie jest darmowy. Opłatę za niego należy uiścić przed każdym kolejnym podejściem. Pojedyncze kosztuje 30 zł. Jeśli nie zdasz, będziesz musiał zapłacić za poprawkę tyle samo. Ostateczna cena za teorię prawa jazdy jest zależna od tego, jak szybko uda ci się zdać. Czasem kwota ta wzrasta nawet do kilkuset złotych!

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat B – data ważności

Co jest niezmiernie istotne, zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy nie traci daty ważności. Jeśli go zaliczysz, to wystarczy. Dlatego nie musisz martwić się kontuzją, sprawami prywatnymi ani problemem ze zdaniem praktycznej części egzaminu. Nikt ci nie odbierze tego, że zdałeś już teorię. Nawet, jeśli od egzaminu minie 5 lat, to w dalszym ciągu dokument potwierdzający jego zaliczenie będzie ważny.

Musisz uświadomić sobie, że egzamin praktyczny jest zarówno droższy, jak i trudniejszy. Przystąpienie do niego będzie cię kosztowało 140 zł, a bezpośredni kontakt z egzaminatorem oraz prowadzenie pojazdu na ulicy, na której czujesz się niezbyt pewnie, na pewno sprawią, że będziesz się znacznie bardziej stresować. Dlatego potraktuj egzamin teoretyczny na prawo jazdy jako przygotowanie się do praktyki i naprawdę się do niego przyłóż.

Archiwum: październik 2021