W Sądzie Okręgowym w Gdańsku toczą się sprawy dotyczące fikcyjnych ofert sprzedaży maszyn rolniczych i innych pojazdów, tj. samochodów oraz motocykli, wystawianych na portalach OLX oraz OTOMOTO. W sumie oszukano ponad 800 osób na łączną kwotę 620 tys. zł. Pięciu osobom grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Naciągacze działali na serwisach OLX i OTOMOTO w latach 2017-2018. Podejrzanym zarzuca się m.in.: działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowanie dokumentów. Pięciu osobom grozi 15 lat więzienia. Ponadto kolejne 15 osób jest oskarżonych o pomoc w oszustwie lub pranie brudnych pieniędzy. Za te czyny oszuści mogą trafić za kratki na 10 lat.

Jak działali oszuści

Jak sprawcom udało się wyłudzić taką sumę pieniędzy? Wszystko zaczynało się od publikacji ogłoszeń na internetowych portalach. Oferty bardzo zachęcały użytkowników, gdyż ceny maszyn rolniczych, aut i motocykli były atrakcyjne cenowo. Zainteresowani dzwonili na podany w anonsie numer telefonu, jednak jak się później okazało dane kontaktowe były fikcyjne lub uzyskane za kwoty od 50 do 200 złotych od osób bezdomnych bądź ubogich. Następnie klienci dokonywali wpłaty pieniędzy na podany przez oszustów rachunek bankowy. Pojedyncza transakcja wynosiła nawet do kilku tysięcy złotych. Po dokonaniu operacji kontakt się urywał.

Rachunki były zakładane na tzw. słupy i wypłacane poprzez bankomaty albo w placówkach pocztowych za pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych – po okazaniu podrobionych w tym celu dokumentów. Część środków oszuści przesyłali pomiędzy kontami, aby zatrzeć ich pochodzenie.

Apelujemy o wzmożoną czujność podczas zakupów internetowych zwłaszcza jeśli jakaś witryna wzbudza jakiekolwiek podejrzenia. W ostatnim okresie oszuści opatentowali nową metodę polegającą na podanie linku do strony InPost, która w rzeczywistości nie jest prawdziwa.

Archiwum: lipiec 2021