Na dalszych pozycjach znaleźli się pozostali reprezentanci Polski. Maciej Janowski był trzynasty, natomiast Krzysztof Kasprzak uplasował się na szesnastej pozycji.

Grand Prix Danii: Faza zasadnicza dla Zmarzlika

Pretendenci do tytułu sobotnie zmagania w Vojens rozpoczęli od wygranych. Już w ósmym biegu lider i wicelider cyklu spotkali się pod taśmą. Wygrał Łaguta przed Zmarzlikiem. Trzeci był Frick, zaś ostatni przyjechał Oliver Berntzon. W przeciwieństwie do Janowskiego i Kasprzaka dobry początek zanotowali miejscowi zawodnicy. Po dwóch seriach oprócz wspomnianego Łaguty, komplet punków mieli tylko Leon Madsen oraz jadący z dziką kartą Mikkel Michelsen, którzy w kolejnej serii nie powiększyli jednak swojego dorobku punktowego. Na uwagę zwraca powrót Martin Vaculika. Słowak powrócił po przerwie spowodowanej wypadkiem w Lublinie.

W czternastym biegu pierwsze punkty stracił Łaguta. Zwycięzca z Togliatti musiał ustąpić Maciejowi Janowskiemu. Dzięki tej trójce zawodnik z Wrocławia przedłużył swoje szanse na awans do półfinału. Walka o miejsce w czołowej ósemce trwała do ostatniego biegu. Ostatecznie fazę zasadniczą wygrał Zmarzlik przed Łagutą i Michelsenem. W najważniejszych wyścigach pojechali także: Sajfutdinow, Lambert, Madsen, Woffinden i Lindgren.

Grand Prix Danii: Fatalny wypadek Lindgrena, Łaguta przed Zmarzlikiem w finale

Pierwszy półfinał to popis Zmarzlika. Mistrz świata świetnie wykorzystał pierwsze pole startowe i pewnie awansował do finału. Za 26-latkiem znaleźli się Sajfutdinow, Lambert i Madsen. Więcej emocji przyniósł kolejny bieg. Wszystko za sprawą wypadku Fredrika Lindgrena. Jadący za nim Mikkel Michelsen uderzył w Szweda, a ten wisząc bezwładnie na kierownicy uderzył w dmuchaną bandę. Na szczęście obaj zawodnicy opuścili tor o własnych siłach. Finałową czwórkę uzupełnili Łaguta i Woffinden.

W ostatnim biegu wygrał Łaguta, który zamknął na pierwszym łuku Zmarzlika i pewnie jechał po wygraną w Vojens. Mistrz świata nie miał lekko i ostro musiał się napocić w walce o drugie miejsce z Emilem Sajfutdinowem. Stawkę zamknął Tai Woffinden.

Wyniki zawodów w Vojens:

 1. Artiom Łaguta (Rosja) 20 pkt
 2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 18
 3. Emil Sajfutdinow (Rosja) 16
 4. Tai Woffinden (W.Brytania) 14
 5. Robert Lambert (W.Brytania) 12
 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) 11
 7. Leon Madsen (Dania) 10
 8. Mikkel Michelsen (Dania) 9
 9. Martin Vaculik (Słowacja) 8
 10. Max Fricke (Australia) 7
 11. Jason Doyle (Australia) 6
 12. Matej Zagar (Słowenia) 5
 13. Maciej Janowski (Polska) 4
 14. Anders Thomsen (Dania) 3
 15. Oliver Berntzon (Szwecja) 2
 16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 1

Klasyfikacja generalna cyklu po dziewięciu turniejach:

 1. Artiom Łaguta (Rosja) 158 pkt
 2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 157
 3. Emil Sajfutdinow (Rosja) 121
 4. Fredrik Lindgren (Szwecja) 119
 5. Tai Woffinden (W.Brytania) 96
 6. Maciej Janowski (Polska) 95
 7. Leon Madsen (Dania) 82
 8. Max Fricke (Australia) 77
 9. Jason Doyle (Australia) 74
 10. Anders Thomsen (Dania) 63
 11. Robert Lambert (W. Brytania) 60
 12. Martin Vaculik (Słowacja) 53
 13. Dominik Kubera (Polska) 44
 14. Matej Zagar (Słowenia) 41
 15. Oliver Berntzon (Szwecja) 20
 16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 19
 17. Gleb Czugunow (Polska) 8
 18. Jan Kvech (Czechy) 7
 19. Aleksandr Łoktajew (Rosja) 6
 20. Wadim Tarasienko (Rosja) 4
 21. Pontus Aspgren (Szwecja) 1

Pasjonująco zapowiadają się ostatnie zawody w Toruniu, które odbędą się w dniach 1-2 października. Na Motoarenie rozstrzygną się nie tylko kwestie tytułu mistrzowskiego, ale również brązowego medalu oraz przyszłorocznej stawki Speedway GP.

Archiwum: wrzesień 2021