Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

hulajnogi elektryczne
hulajnogi elektryczne

Motocykle

Hulajnogi elektryczne – jakie są najlepsze?

Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność jako urządzenia do transportu osobistego. Jakie przepisy obowiązują, gdy się nimi poruszasz? Ile kosztuje elektryczna hulajnoga i jak działa? Przeczytaj i sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Brak miejsc parkingowych w większych miastach sprawia, że coraz więcej osób stawia na ekologiczne środki transportu, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednym z nich są hulajnogi elektryczne. Ten popularny środek transportu jest wygodny i pozwala na stosunkowo szybkie przemieszczanie się. Do niedawna nie był objęty żadnymi konkretnymi przepisami, jednak to się już zmieniło. Jak używać hulajnogi elektrycznej zgodnie z prawem? Dowiedz się, jaki sprzęt kupić, aby służył przez długi czas. Przeczytaj więcej o tym, jak używać hulajnogi elektrycznej, aby jazda była satysfakcjonująca, bezpieczna i przepisowa!

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga to urządzenie, które każdy zna z czasów dzieciństwa. Prosta deska z kółkami po obydwu stronach i rączką jest mniej wymagająca od deskorolki. To wygodny środek transportu napędzany siłą mięśni. Hulajnoga elektryczna nadal ma wszystkie zalety klasycznej wersji, a jednocześnie okazuje się jeszcze wygodniejsza. Dzięki silnikowi napędzane jest tylne koło, więc można jeździć bez większego zmęczenia. Taki sprzęt świetnie sprawdza się więc w podróży na krótkie dystanse, np. w drodze do pracy. Co ważne, napęd takiej hulajnogi nie wydziela spalin, więc jest ekologiczna.

Hulajnogi elektryczne zamiast rowerów w dużych miastach 

Jakiś czas temu w miastach zaczęły pojawiać się rowery do wynajęcia, z których – za odpowiednią opłatą – mogli korzystać mieszkańcy. Obecnie ich miejsce zajmują hulajnogi elektryczne. Pierwsze modele w polskich miastach zaczęły pojawiać się w 2018. Jak to wszystko wygląda? Najpierw będziesz potrzebował aplikacji na telefon, która pozwoli ci odnaleźć najbliższą hulajnogę i opłacić przejazd. Dzięki temu możesz w szybki sposób dotrzeć na miejsce. Unikniesz wytwarzania spalin i nie będziesz musiał tłoczyć się w ciasnej komunikacji miejskiej.

Hulajnogi elektryczne – prędkość i zasięg

W wielu krajach przepisy pozwalają jeździć hulajnogą do ok. 25 km/h. Oznacza to, że prędkość urządzenia tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Szybciej po prostu nie można się poruszać. Jaka jest jednak najszybsza hulajnoga elektryczna? Wiele dobrych modeli może przyspieszać nawet do 40-50 km/h. Prędkość to nie wszystko. Musisz wziąć pod uwagę, że jej zasięg będzie ważniejszy. Hulajnogi elektryczne powinny jeździć jak najdalej na jednym doładowaniu. Zwykle zasięg wynosi ok. 50-100 km. Jeśli lubisz wybierać się w dłuższe trasy, kup taką, gdzie ten parametr jest jak najlepszy.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić – parametry

Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • prędkość;
  • zasięg i trwałość baterii;
  • czas ładowania baterii.

Najmocniejsza hulajnoga elektryczna często będzie dobrym wyborem, ale ważna jest też trwałość baterii. Zanim kupisz sprzęt, przeczytaj opinie jego użytkowników. Dowiedz się, jak często się psuje oraz czy po kilku miesiącach użytkowania nie zmniejszył się jej zasięg. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że wytrzyma długie lata i nie będziesz musiał szybko wymieniać go na nowy model. Zwróć też uwagę na czas ładowania baterii. Rozwój technologii sprawia, że jest on coraz krótszy, jednak i tak prawdopodobnie będziesz musiał podłączyć sprzęt na całą noc po intensywnej jeździe.

Hulajnoga elektryczna z siedzeniem

Jeśli masz problem ze staniem na hulajnodze, możesz wybrać wersję z siedzeniem. Będzie ona dobrym wyborem zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi. Jeśli wybierzesz taki model, znacznie łatwiej będziesz w stanie utrzymać równowagę. Rowerowe siodełko może nie zapewnia najwyższego komfortu jazdy, ale bez wątpienia go podwyższa. Co, jeśli nie jesteś w stanie poruszać się także na nim? Możesz wybrać wersję z bardziej rozbudowanym fotelikiem. Niektóre z modeli mają także zamontowany koszyczek na zakupy. Takie hulajnogi elektryczne są niezwykle wygodne w użytkowaniu!

Hulajnogi elektryczne – cena dobrego sprzętu

Najtańsza hulajnoga elektryczna to koszt nieco ponad tysiąca złotych. Jednak budżetowy sprzęt to nie zawsze najlepszy wybór. Takie urządzenie będzie miało dość krótki zasięg i może szybko się zepsuć. Nie możesz jednak sobie pozwolić na większą inwestycję? Zwróć szczególną uwagę na opinie i szukaj modelu z najlepszą relacją jakości do ceny. Za solidne modele będziesz musiał zapłacić ok. 3500-6000 złotych, jednak te najbardziej topowe propozycje hulajnóg elektrycznych to już koszt z przedziału 10-15 tys. Jeśli możesz, staraj się zaoszczędzić i kupić jeden z modeli polecanych przez użytkowników.

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych – modele do 5 tys.

Na swoją pierwszą elektryczną hulajnogę bez wątpienia nie chcesz wydać zbyt dużo. Dlatego warto przyjrzeć się polecanym modelom do 5 tys. złotych:

  • Techlife L5T;
  • Zero 9.

Techlife L5T ma zasięg zaledwie 40 km, jednak ładuje się tylko przez 3 godziny. Może udźwignąć do 120 kg, a maksymalna prędkość to 45 km/h. To dobry wybór, jeśli masz blisko do pracy czy szkoły. Taki zasięg bez powinien być wtedy wystarczający. Inne hulajnogi elektryczne warte polecenia to modele Zero 9. Mają zbliżony zasięg. Są co prawda trochę droższe, ale przy tym lżejsze (16 zamiast 27 kg) i mają znacznie większą moc silnika.

Hulajnogi elektryczne – najdroższe to te najlepsze

Szukasz czegoś naprawdę dobrego? Warto wydać nawet kilkanaście tysięcy. Zobaczysz, że różnica pomiędzy tymi hulajnogami a tańszymi jest naprawdę duża! Hulajnoga Vesett 11+ ma silnik o mocy 3000 W, a jej prędkość to aż 85 km/h! Warto także zwrócić uwagę na maksymalny zasięg, który wynosi do 150 km. To urządzenie sprawdzi się nawet w trudniejszych warunkach. Niestety, nieco trudniej będzie ją przenosić. Jej waga to bowiem blisko 60 kg. Jeśli masz problem z takimi ciężarami, może to nie być propozycja dla ciebie. Nieco lżejsza (a niemal równie dobra) jest hulajnoga Kaabo Wolf Warrior 11+. W jej przypadku waga to 44 kg.

Hulajnogi elektryczne zmieniły polskie prawo!

Hulajnogi elektryczne, podobnie jak inne małe urządzenia do jazdy, to stosunkowo nowy wynalazek. Dlatego do niedawna nie istniały jeszcze przepisy, które regulowałyby ich działanie. Tych środków transportu na drogach pojawiło się jednak sporo, więc zostało wreszcie zmienione prawo. 20 maja 2021 roku weszły w życie nowe zasady związane z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych. Przede wszystkim, pojawiły się trzy nowe definicje prawne, w tym jedna dotycząca tego środka transportu. Według niej taka hulajnoga to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza.

Hulajnogi elektryczne a transport większej liczby osób

Według nowo wprowadzonego prawa osoba prowadząca hulajnogę musi poruszać się na niej samodzielnie. Podróż we dwie osoby albo poruszanie się z małym dzieckiem odpada. Nie wolno wozić nią zwierząt ani transportować przedmiotów. Oczywiście, osoba z niewielkim plecakiem nie będzie prawdopodobnie łapana przez policję, jednak nie możesz np. przewozić na hulajnodze mebli i innych przedmiotów o większych gabarytach. Hulajnogi elektryczne służą do jednoosobowego transportu osobistego i tak powinieneś je traktować w trosce o bezpieczeństwo.

Jaka jest maksymalna prędkość w Polsce?

Jeśli używasz hulajnogi elektrycznej na chodniku, możesz poruszać się z prędkością maksymalną 20 km/h. Jeśli będziesz poruszać się szybciej, stworzysz bowiem zagrożenie dla pieszych. Istnieje co prawda możliwość poruszania się hulajnogą po drodze, jednak tylko w sytuacji, w której ograniczenie prędkości wynosi do 30 km/h. Wtedy jest to także maksymalna prędkość, jaką możesz jechać. Raczej nie warto szukać więc hulajnóg elektrycznych o maksymalnej prędkości, która jest dużo wyższa. Czasem jednak możesz postawić na szybsze urządzenie, jeśli odpowiadają ci jego inne parametry, np. zasięg czy sama moc silnika albo maksymalny udźwig.

Hulajnogi elektryczne – kto może się nimi poruszać?

Hulajnogi elektryczne są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia i to one mogą się nimi swobodnie poruszać. Młodsi muszą mieć odpowiednie uprawnienia. Jakie? Prawo jazdy AM lub kartę rowerową. W innym przypadku jazda na tego typu hulajnodze jest nielegalna. Co ważne, minimalny wiek osoby kierującej pojazdem (niezależnie od tego, jakie ma uprawnienia) to 10 lat. Młodsze dzieci nie mają prawa korzystać z hulajnogi tego typu, nawet pod opieką osób dorosłych. Jeśli jednak ktoś może już jeździć, warto kupić taki środek transportu np. do szkoły.

Jakich innych zasad musisz przestrzegać na hulajnodze?

Pamiętaj, że przede wszystkim nie masz prawa jeździć na hulajnodze po spożyciu alkoholu lub innych środków, które zaburzają percepcję. To niebezpieczne i zabronione przez prawo. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Gdy chcesz przejechać przez przejście dla pieszych, koniecznie musisz zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić, podobnie jak powinieneś zrobić to z rowerem. Hulajnogi elektryczne nie mogą także holować innych pojazdów ani przedmiotów, a użytkownik w trakcie poruszania się nie może doczepiać się do samochodów i motocykli.W samej Warszawie jest już 4 tys. miejskich hulajnóg elektrycznych. To naprawdę duża liczba, która ciągle rośnie. Na dodatek nie sposób sprawdzić, ile urządzeń jest w prywatnych rękach. Coraz częstszy widok takich hulajnóg nie powinien więc dziwić. Jeśli nasz artykuł zachęcił cię do zakupu własnego urządzenia, pamiętaj o kilku rzeczach. Kup sprzęt, biorąc pod uwagę możliwości finansowe. Zwracaj uwagę raczej nie na prędkość, lecz na zasięg i baterię. Gdy już kupisz hulajnogę elektryczną, przestrzegaj przepisów. Regulacje, które zostały wprowadzone, to podstawa bezpieczeństwa osób poruszających się na hulajnogach i innych uczestników ruchu.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

MirrorLink to oprogramowanie, które pozwala połączyć ekran telefonu z centrum multimedialnym auta. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak sprawdzić, czy twój sprzęt będzie...

Naprawy

Naprawy powypadkowe mogą odstraszyć cię od kupna samochodu używanego. Czy jednak słusznie? Jak to wygląda w praktyce? Może naprawy powypadkowe samochodów wcale nie są...

Samochody

Aparat zapłonowy jest częścią każdego układu zapłonowego. Bez niego żaden samochód nie ruszyłby z miejsca. Ile kosztuje przykrywka aparatu zapłonowego i jakie są najpopularniejsze...

Samochody

Koło zapasowe w autach z segmentu A i B ma niestandardowe rozmiary i nazywane jest „dojazdówką”. Jeśli miejsce, gdzie chcesz trzymać zapas, to bagażnik,...

Samochody

Auto do driftu niekoniecznie musi być drogie. Ważna jest jego charakterystyka, np. tylny napęd i mocny silnik. Jakie zmiany musisz wykonać, by móc sprawnie...

Przepisy

Czarne tablice rejestracyjne były wydawane do 2000 roku, ale czasem widać je na ulicach. Czy pozbywanie się starych rejestracji jest obowiązkowe? Co prawo mówi...

Samochody

Auta wyścigowe to takie, które są tworzone przez producentów głównie z myślą o zawodach motorsportowych. Jakie wyścigowe samochody są warte uwagi? Przeczytaj, które modele...

Samochody

Antyradar to urządzenie służące do wykrywania radarów, co łatwo wywnioskować już po nazwie. Korzystanie z takich wykrywaczy nie zawsze jest legalne. Czy używanie tego...

Samochody

Spawanie plastiku wymaga spoiwa, spawarki i dobrania odpowiednich parametrów pracy. Czy spawanie zderzaka jest trudne? Jak to zrobić krok po kroku samodzielnie? Jeśli przeczytasz...

Naprawy

Ząbkowanie opon może mieć wiele przyczyn. Opony wyząbkowane będą dawały o sobie znać, dlatego powinieneś wyeliminować problem, jeśli się pojawi. Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz...

Zobacz także

Samochody

Wielu kierowców odkłada moment, w którym decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Czasami jesienią aura bywa mało stabilna i ciężko jednoznacznie stwierdzić,...

Wiadomości

Mercedes Citan to samochód bazujący na Renault Kangoo, jednak druga generacja modelu powstała z większym zaangażowaniem niemieckiej marki. Widać to chociażby po stylistyce auta...

Wiadomości

Grand Prix Belgii 2021. Formuła 1 po czterotygodniowych wakacjach wznawia rywalizację. Tym razem kierowcy będą się ścigać na legendarnym torze Spa-Francorchamps w Belgii. Niedzielny...

Wiadomości

Maserati Levante Hybrid już niebawem pojawi się w Polsce. Premiera hybrydowego SUV-a włoskiego producenta będzie miała miejsce 3 września w Katowicach w salonie Maserati...

Motocykle

Opony do skutera kupuje się podobnie jak do innych maszyn wyposażonych w koła. Jakie parametry powinieneś uwzględnić? Ile powietrza opony do skutera powinny mieć?...

Motocykle

Wyścigi motocyklowe są jeszcze bardziej emocjonujące niż te samochodowe. Większe ryzyko to w końcu większa dawka adrenaliny! Poznaj słynne wyścigi motorów, których obserwowanie zapewni...

Przepisy

Żółte tablice rzucają się w oczy, choć częściej uwagę zwracają samochody, które je mają. Takie auta to pojazdy zabytkowe, które zachowały się przez lata...

Samochody

Przyciemnienie lamp jest jedną z dość popularnych modyfikacji w aucie. Co daje folia przyciemniająca na lampy? Jak postępować krok po kroku, by efekt był...