Brak miejsc parkingowych w większych miastach sprawia, że coraz więcej osób stawia na ekologiczne środki transportu, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednym z nich są hulajnogi elektryczne. Ten popularny środek transportu jest wygodny i pozwala na stosunkowo szybkie przemieszczanie się. Do niedawna nie był objęty żadnymi konkretnymi przepisami, jednak to się już zmieniło. Jak używać hulajnogi elektrycznej zgodnie z prawem? Dowiedz się, jaki sprzęt kupić, aby służył przez długi czas. Przeczytaj więcej o tym, jak używać hulajnogi elektrycznej, aby jazda była satysfakcjonująca, bezpieczna i przepisowa!

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga to urządzenie, które każdy zna z czasów dzieciństwa. Prosta deska z kółkami po obydwu stronach i rączką jest mniej wymagająca od deskorolki. To wygodny środek transportu napędzany siłą mięśni. Hulajnoga elektryczna nadal ma wszystkie zalety klasycznej wersji, a jednocześnie okazuje się jeszcze wygodniejsza. Dzięki silnikowi napędzane jest tylne koło, więc można jeździć bez większego zmęczenia. Taki sprzęt świetnie sprawdza się więc w podróży na krótkie dystanse, np. w drodze do pracy. Co ważne, napęd takiej hulajnogi nie wydziela spalin, więc jest ekologiczna.

Hulajnogi elektryczne zamiast rowerów w dużych miastach 

Jakiś czas temu w miastach zaczęły pojawiać się rowery do wynajęcia, z których – za odpowiednią opłatą – mogli korzystać mieszkańcy. Obecnie ich miejsce zajmują hulajnogi elektryczne. Pierwsze modele w polskich miastach zaczęły pojawiać się w 2018. Jak to wszystko wygląda? Najpierw będziesz potrzebował aplikacji na telefon, która pozwoli ci odnaleźć najbliższą hulajnogę i opłacić przejazd. Dzięki temu możesz w szybki sposób dotrzeć na miejsce. Unikniesz wytwarzania spalin i nie będziesz musiał tłoczyć się w ciasnej komunikacji miejskiej.

Hulajnogi elektryczne – prędkość i zasięg

W wielu krajach przepisy pozwalają jeździć hulajnogą do ok. 25 km/h. Oznacza to, że prędkość urządzenia tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Szybciej po prostu nie można się poruszać. Jaka jest jednak najszybsza hulajnoga elektryczna? Wiele dobrych modeli może przyspieszać nawet do 40-50 km/h. Prędkość to nie wszystko. Musisz wziąć pod uwagę, że jej zasięg będzie ważniejszy. Hulajnogi elektryczne powinny jeździć jak najdalej na jednym doładowaniu. Zwykle zasięg wynosi ok. 50-100 km. Jeśli lubisz wybierać się w dłuższe trasy, kup taką, gdzie ten parametr jest jak najlepszy.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić – parametry

Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • prędkość;
  • zasięg i trwałość baterii;
  • czas ładowania baterii.

Najmocniejsza hulajnoga elektryczna często będzie dobrym wyborem, ale ważna jest też trwałość baterii. Zanim kupisz sprzęt, przeczytaj opinie jego użytkowników. Dowiedz się, jak często się psuje oraz czy po kilku miesiącach użytkowania nie zmniejszył się jej zasięg. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że wytrzyma długie lata i nie będziesz musiał szybko wymieniać go na nowy model. Zwróć też uwagę na czas ładowania baterii. Rozwój technologii sprawia, że jest on coraz krótszy, jednak i tak prawdopodobnie będziesz musiał podłączyć sprzęt na całą noc po intensywnej jeździe.

Hulajnoga elektryczna z siedzeniem

Jeśli masz problem ze staniem na hulajnodze, możesz wybrać wersję z siedzeniem. Będzie ona dobrym wyborem zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi. Jeśli wybierzesz taki model, znacznie łatwiej będziesz w stanie utrzymać równowagę. Rowerowe siodełko może nie zapewnia najwyższego komfortu jazdy, ale bez wątpienia go podwyższa. Co, jeśli nie jesteś w stanie poruszać się także na nim? Możesz wybrać wersję z bardziej rozbudowanym fotelikiem. Niektóre z modeli mają także zamontowany koszyczek na zakupy. Takie hulajnogi elektryczne są niezwykle wygodne w użytkowaniu!

Hulajnogi elektryczne – cena dobrego sprzętu

Najtańsza hulajnoga elektryczna to koszt nieco ponad tysiąca złotych. Jednak budżetowy sprzęt to nie zawsze najlepszy wybór. Takie urządzenie będzie miało dość krótki zasięg i może szybko się zepsuć. Nie możesz jednak sobie pozwolić na większą inwestycję? Zwróć szczególną uwagę na opinie i szukaj modelu z najlepszą relacją jakości do ceny. Za solidne modele będziesz musiał zapłacić ok. 3500-6000 złotych, jednak te najbardziej topowe propozycje hulajnóg elektrycznych to już koszt z przedziału 10-15 tys. Jeśli możesz, staraj się zaoszczędzić i kupić jeden z modeli polecanych przez użytkowników.

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych – modele do 5 tys.

Na swoją pierwszą elektryczną hulajnogę bez wątpienia nie chcesz wydać zbyt dużo. Dlatego warto przyjrzeć się polecanym modelom do 5 tys. złotych:

  • Techlife L5T;
  • Zero 9.

Techlife L5T ma zasięg zaledwie 40 km, jednak ładuje się tylko przez 3 godziny. Może udźwignąć do 120 kg, a maksymalna prędkość to 45 km/h. To dobry wybór, jeśli masz blisko do pracy czy szkoły. Taki zasięg bez powinien być wtedy wystarczający. Inne hulajnogi elektryczne warte polecenia to modele Zero 9. Mają zbliżony zasięg. Są co prawda trochę droższe, ale przy tym lżejsze (16 zamiast 27 kg) i mają znacznie większą moc silnika.

Hulajnogi elektryczne – najdroższe to te najlepsze

Szukasz czegoś naprawdę dobrego? Warto wydać nawet kilkanaście tysięcy. Zobaczysz, że różnica pomiędzy tymi hulajnogami a tańszymi jest naprawdę duża! Hulajnoga Vesett 11+ ma silnik o mocy 3000 W, a jej prędkość to aż 85 km/h! Warto także zwrócić uwagę na maksymalny zasięg, który wynosi do 150 km. To urządzenie sprawdzi się nawet w trudniejszych warunkach. Niestety, nieco trudniej będzie ją przenosić. Jej waga to bowiem blisko 60 kg. Jeśli masz problem z takimi ciężarami, może to nie być propozycja dla ciebie. Nieco lżejsza (a niemal równie dobra) jest hulajnoga Kaabo Wolf Warrior 11+. W jej przypadku waga to 44 kg.

Hulajnogi elektryczne zmieniły polskie prawo!

Hulajnogi elektryczne, podobnie jak inne małe urządzenia do jazdy, to stosunkowo nowy wynalazek. Dlatego do niedawna nie istniały jeszcze przepisy, które regulowałyby ich działanie. Tych środków transportu na drogach pojawiło się jednak sporo, więc zostało wreszcie zmienione prawo. 20 maja 2021 roku weszły w życie nowe zasady związane z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych. Przede wszystkim, pojawiły się trzy nowe definicje prawne, w tym jedna dotycząca tego środka transportu. Według niej taka hulajnoga to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza.

Hulajnogi elektryczne a transport większej liczby osób

Według nowo wprowadzonego prawa osoba prowadząca hulajnogę musi poruszać się na niej samodzielnie. Podróż we dwie osoby albo poruszanie się z małym dzieckiem odpada. Nie wolno wozić nią zwierząt ani transportować przedmiotów. Oczywiście, osoba z niewielkim plecakiem nie będzie prawdopodobnie łapana przez policję, jednak nie możesz np. przewozić na hulajnodze mebli i innych przedmiotów o większych gabarytach. Hulajnogi elektryczne służą do jednoosobowego transportu osobistego i tak powinieneś je traktować w trosce o bezpieczeństwo.

Jaka jest maksymalna prędkość w Polsce?

Jeśli używasz hulajnogi elektrycznej na chodniku, możesz poruszać się z prędkością maksymalną 20 km/h. Jeśli będziesz poruszać się szybciej, stworzysz bowiem zagrożenie dla pieszych. Istnieje co prawda możliwość poruszania się hulajnogą po drodze, jednak tylko w sytuacji, w której ograniczenie prędkości wynosi do 30 km/h. Wtedy jest to także maksymalna prędkość, jaką możesz jechać. Raczej nie warto szukać więc hulajnóg elektrycznych o maksymalnej prędkości, która jest dużo wyższa. Czasem jednak możesz postawić na szybsze urządzenie, jeśli odpowiadają ci jego inne parametry, np. zasięg czy sama moc silnika albo maksymalny udźwig.

Hulajnogi elektryczne – kto może się nimi poruszać?

Hulajnogi elektryczne są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia i to one mogą się nimi swobodnie poruszać. Młodsi muszą mieć odpowiednie uprawnienia. Jakie? Prawo jazdy AM lub kartę rowerową. W innym przypadku jazda na tego typu hulajnodze jest nielegalna. Co ważne, minimalny wiek osoby kierującej pojazdem (niezależnie od tego, jakie ma uprawnienia) to 10 lat. Młodsze dzieci nie mają prawa korzystać z hulajnogi tego typu, nawet pod opieką osób dorosłych. Jeśli jednak ktoś może już jeździć, warto kupić taki środek transportu np. do szkoły.

Jakich innych zasad musisz przestrzegać na hulajnodze?

Pamiętaj, że przede wszystkim nie masz prawa jeździć na hulajnodze po spożyciu alkoholu lub innych środków, które zaburzają percepcję. To niebezpieczne i zabronione przez prawo. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Gdy chcesz przejechać przez przejście dla pieszych, koniecznie musisz zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić, podobnie jak powinieneś zrobić to z rowerem. Hulajnogi elektryczne nie mogą także holować innych pojazdów ani przedmiotów, a użytkownik w trakcie poruszania się nie może doczepiać się do samochodów i motocykli.W samej Warszawie jest już 4 tys. miejskich hulajnóg elektrycznych. To naprawdę duża liczba, która ciągle rośnie. Na dodatek nie sposób sprawdzić, ile urządzeń jest w prywatnych rękach. Coraz częstszy widok takich hulajnóg nie powinien więc dziwić. Jeśli nasz artykuł zachęcił cię do zakupu własnego urządzenia, pamiętaj o kilku rzeczach. Kup sprzęt, biorąc pod uwagę możliwości finansowe. Zwracaj uwagę raczej nie na prędkość, lecz na zasięg i baterię. Gdy już kupisz hulajnogę elektryczną, przestrzegaj przepisów. Regulacje, które zostały wprowadzone, to podstawa bezpieczeństwa osób poruszających się na hulajnogach i innych uczestników ruchu.

Archiwum: sierpień 2021