Quad dla dzieci to coraz popularniejszy prezent. Jednak aby był w pełni bezpieczny, musisz wybrać odpowiedni model, który spełnia wszystkie standardy. Dowiedz się, ile będziesz musiał za taki zapłacić. Pewnie przychodzą ci na myśl pytania. Dlaczego takie pojazdy są polecane dla najmłodszych? W jakim wieku dziecko może usiąść za kierownicą, aby było to w pełni legalne? Jakie modele są odpowiednie dla dzieci? Odpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości. Jeżeli twoje dziecko złapało motoryzacyjnego bakcyla, musisz przeczytać nasz artykuł!

Quad dziecięcy – czym w ogóle jest?

Quad dla dzieci jest pojazdem prostym zarówno w konstrukcji, jak i w prowadzeniu, zwłaszcza jeśli porównamy go do auta czy motocykla. Cztery koła sprawiają, że łatwiej da się na nim utrzymać równowagę. Kierującemu nie grozi więc aż tak duże niebezpieczeństwo, jak w przypadku poruszania się jednośladem. To też doskonały pojazd w teren, którym można bez najmniejszego problemu wjeżdżać w trudniej dostępne miejsca. Oczywiście, w najpierw furorę zrobiły quady dla dorosłych, jednak obecnie coraz częściej takimi czterokołowcami jeżdżą młodsze osoby i świetnie się przy tym bawią.

Quad dla dzieci a uprawnienia

Pełnoprawny quad dla dzieci jest przeznaczony dla tych, które ukończyły 14 lat. W takim wieku można zdać egzamin na odpowiednie prawo jazdy. Jeśli nastolatek zaliczy teorię i praktykę, będzie mógł poruszać się czterokołowcem lekkim o wadze mniejszej niż 350 kg. Maksymalna prędkość quada wynosi 45 km/h. Dopiero po kolejnych dwóch latach nastolatek może przesiąść się do klasycznego czterokołowca. Waga takiego pojazdu nie powinna z kolei przekraczać 550 kg. Aby móc się nim poruszać, trzeba zdać egzamin na prawo jazdy B1.

Quady dla dzieci od 10 lat? Na pewno nie na drodze

Quad dla dzieci, które są młodsze i nie mają odpowiednich uprawnień, nie może służyć im jako pojazd poruszający się po drodze. Z powodu wielu wypadków, w których brali udział nieletni poniżej 14. roku życia, wprowadzono jasne przepisy. Dziecko nie ma prawa wyjechać takim pojazdem na drogę. Dlatego jeśli chcesz, by twoje młodsze dziecko spróbowało takiej rozrywki, będziesz musiał wybrać się z nim na specjalny tor.

Czy to jest odpowiedzialne? Musisz odpowiedzieć sobie sam. Poruszanie się czterokołowcem po nierównym terenie może być niebezpieczne. Nigdy nie zapominaj o odpowiedniej ochronie. Dziecko powinno mieć nie tylko kask, lecz również ochraniacze na inne części ciała.

Quad dziecięcy nie może poruszać się w lesie

Nawet jeśli zdecydujesz, że twoje dziecko powinno zacząć trenowanie jazdy quadem od najmłodszych lat, nigdy nie zapominaj, że wjazd do lasu quadem dziecięcym (i każdym innym) jest nielegalny. Jeśli masz prywatną działkę, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby twoje dziecko spróbowało poruszać się na niej pojazdem z silnikiem.

Quad dla dzieci a umiejętności najmłodszych

Zwróć jednak uwagę na to, że osoby, które mają 9, 10 czy nawet 11 lat, nie dysponują często wystarczającą siłą i koordynacją, aby poradzić sobie z quadem dla dzieci. Musisz wziąć pod uwagę predyspozycje swojej pociechy. Czy na pewno twoje dziecko da sobie radę i opanuje jazdę? Musisz wiedzieć, że jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku, opiekunowie nieletniego mogą mieć dość poważne problemy prawne.

Quad dla dzieci spalinowy na własność czy wypożyczany?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy quad dla dzieci to dobra opcja, możesz go wypożyczyć! W trakcie weekendowego wypadu lub dłuższego pobytu na wakacjach znajdź wypożyczalnię, która oferuje również odpowiednie wycieczki. Pozwól swojemu dziecku zobaczyć, jak to jest jeździć tego typu pojazdem. Zapytaj także o lekcję z instruktorem, jeśli nie jesteście zbyt doświadczeni. Wypożyczenie quada na godzinę to zwykle koszt od 200 zł w górę. Nie jest to więc tanie, ale zobaczysz, że naprawdę warto, jeśli nie masz pewności, że dziecku spodoba się jazda.

Bądź eko! Quad dla dzieci elektryczny

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy nie zanieczyszcza środowiska. Dlatego quad dla dzieci na akumulator to coraz popularniejsze rozwiązanie. Tego typu sprzęt kupisz już za 300 zł. To niezbyt duży wydatek, a twoje dziecko na pewno będzie cieszyć się z takiego pojazdu. Musisz jednak liczyć się z tym, że jego zasięg nie będzie zbyt duży, a jeśli postawisz na tani pojazd, poruszanie się nim szybko może stać się niezbyt satysfakcjonujące dla dziecka. Jednak to może być doskonały pomysł na sprawdzenie, czy twoja pociecha w ogóle ma ochotę na taką zabawę. W końcu quad dla dzieci nie jest dla każdego.

Quad dla dzieci na pedały – cena i charakterystyka

Quad dla dzieci napędzany siłą mięśni kupisz już za ok. 120-200 zł. To naprawdę mały koszt, a taka zabawka sprawi, że nawet twoje kilkuletnie dziecko będzie mogło poczuć się jak prawdziwy sportowiec! Pojazd przypomina rowerek, ale ma inną konstrukcję i znacznie wygodniejsze siodełko. Bardzo często jest wyposażony w przyczepkę. Nie napędza go silnik, dlatego nie obowiązują go żadne szczególne przepisy prawne. To dobry sprzęt dla najmłodszych, ponieważ wzmacnia mięśnie i ogólną koordynację ruchową.

Odpowiedni quad dla dzieci – wybierz sprawdzony model

Gdy chcesz kupić quad dla dzieci, postaw na taki, który jest polecany przez osoby znające się na motoryzacji. Możesz wybrać na przykład sprzęt w wersji mini. Dobrym pomysłem może okazać się zakup modelu Mini Quad Boxer. Pali zaledwie 3 litry na 100 kilometrów, jest ciekawy wizualnie (na pewno spodoba się dziecku!), a przy tym rozwija prędkość do 45 km/h. Automatyczna skrzynia biegów sprawi, że będzie prosty w użytkowaniu, a oświetlenie LED jest jasne i wytrzymałe. Cena takiego quada to ok. 1300 zł.

Quad dla dzieci – kilka propozycji

Quady dla dzieci są mimo wszystko dość popularne i ciekawych modeli nie brakuje. Dlatego jeśli masz zamiar taki wybrać, przyjrzyj się także tym propozycjom przed zakupem. :

  • Quad ATV Toronto – jest solidny i bardzo wytrzymały. Kosztuje ok. 2100 zł;
  • POLARIS RZR 24V – jego maksymalny udźwig to 60 kg; Cena to ok. 1400 zł;
  • Mini Quad 50 cc Repti 2 – ma silnik chłodzony powietrzem. Zapłacisz ok. 1000 zł.

Quad dla dzieci, który jest wyposażony w silnik to bardzo ciekawy pomysł na prezent. Dla najmłodszych możesz także kupić pojazdy napędzane siłą mięśni. Jeśli jednak szukasz czegoś z napędem, pamiętaj o obowiązujących przepisach. Wjazd do lasu jest nielegalny, a wyjazd na drogę odpada, jeśli dziecko nie ma odpowiednich uprawnień. Dbaj również o bezpieczeństwo swojej pociechy. Akcesoria ochronne to podstawa. Kilka ciekawych modeli już poznałeś, więc możesz ruszać na zakupy. Jeżeli zaś nie jesteś pewien, zawsze jest opcja wypożyczenia sprzętu.

Archiwum: sierpień 2021