Quad przeprawowy służy do rekreacyjnej aktywności na świeżym powietrzu. Nie jest to sprzęt uznawany za profesjonalny, jednak to nie oznacza, że nie można się w trakcie przejazdów wybornie bawić! W otoczeniu pięknej przyrody będziesz mógł rozpędzać się do dużych prędkości, pokonując nawet bardzo strome wzniesienia.

Zanim jednak rozpoczniesz przygodę z quadami terenowymi, musisz dowiedzieć się o nich nieco więcej. Poznaj najciekawsze modele i wybierz odpowiedni!

Quady przeprawowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chcesz kupić odpowiedni quad przeprawowy na początek, nie powinieneś od razu kupować najmocniejszej maszyny na rynku. Dlaczego? Nad taką trudno zapanować i możesz doprowadzić do bardzo poważnego wypadku. Odpowiednie prowadzenie czterokołowca wymaga także siły i musisz to brać pod uwagę.

Sprawdź również, jaki napęd ma wybrany przez ciebie model. Jeśli planujesz naprawdę ekstremalne wypady, szukaj quada z napędem na cztery koła. Gorzej wyposażony pojazd nie poradzi sobie w trakcie wyjeżdżania z zaspy.

Quad przeprawowy – kiedy możesz go prowadzić?

Aby legalnie jeździć pełnowymiarowym quadem przeprawowym, musisz mieć:

  • ukończone 16 lat;
  • prawo jazdy B1. 

Wtedy możesz bez problemu prowadzić pojazd o wadze do 450 kg także na drogach. Jednak już w wieku 14 lat masz możliwość starać się o prawo jazdy AM, które pozwoli ci na poruszanie się tzw. czterokołowcem lekkim.

Taki pojazd może ważyć maksymalnie 350 kg, a jego prędkość nie może przekroczyć 35 km/h. Oczywiście, jeśli ukończyłeś 18 lat i posiadasz już prawo jazdy B, także bez problemu możesz usiąść za kierownicą quada. Nie zapominaj, że musi być on zarejestrowany i mieć ważne ubezpieczenie OC.

Quad przeprawowy – czym się charakteryzuje?

Quad przeprawowy to najchętniej wybierany rodzaj czterokołowca na rynku. Służy do jazdy rekreacyjnej i jest bardzo uniwersalny. Ma bowiem zazwyczaj dość duży bagażnik.

Dzięki temu dobrze sprawdza się także w trakcie wycieczek terenowych, które są nieco dłuższe. Jego duże koła zapewniają mu dobrą stabilność nawet na trudnym terenie, a ich odpowiednie rozstawienie pozwala wjechać w każde trudno dostępne miejsce. 

Quad przeprawowy rekreacyjny, czyli coś na początek

Co ciekawe, można znaleźć też bardziej rekreacyjny typ omawianych pojazdów. Zwykle są słabsze i mają napęd jedynie na dwa koła, co sprawia, że są łatwiejsze w prowadzeniu i częściej polecane amatorom. W końcu od czegoś trzeba zacząć, a kupowanie na start prawdziwego potwora prędkości nie jest rozsądne ani bezpieczne.

Ranking quadów przeprawowych

Na rynku nie brakuje ciekawych modeli. Quad przeprawowy, na który możesz zwrócić uwagę, to na przykład Suzuki KingQuad 700/750. To jeden z najbardziej lubianych quadów, wyróżnia się niezawodnością. Ciekawą propozycją może być też Honda Rincon 680.

Obydwa przedstawione modele mają napęd na cztery koła, który sprawi, że będziesz mógł poruszać się nimi nawet po najtrudniejszym terenie. Jeśli jednak wolisz postawić na mniej awaryjny sprzęt, w tej kategorii bez wątpienia wygra model produkowany przez Hondę.

Miłośnicy quadów polecają też wszystkie wersje modelu Can Am Outlander. Zobaczysz, że poruszanie się tego typu pojazdem to prawdziwa przyjemność.

Quady przeprawowe 4×4 – najlepszy model dostępny na rynku

Yamaha Grizzly 700FI to bez wątpienia jedna z najlepszych propozycji na rynku. Ten quad przeprawowy z salonu kosztuje ponad 50 tys. złotych. Nie jest to niska kwota, ale sprzęt będzie wart swojej ceny. To model praktycznie bezawaryjny i niezawodny w trudnym terenie.

Na dodatek jako jeden z niewielu modeli daje do dyspozycji elektryczne wspomaganie kierownicy. Jego silnik osiąga moc do 50 KM i jest przystosowany do hamowania w trakcie zjazdu ze wzniesienia. Jeśli zdecydujesz się na ten model, na pewno nie będziesz żałował swojego wyboru.

Quady przeprawowe, jak nazwa podpowiada, sprawdzą się na trudniejszym terenie. Widzisz, że propozycji na rynku jest sporo, dlatego znajdzie się coś ciekawego zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych jeźdźców. Nawet młodzi ludzie mogą spróbować jazdy na takiej maszynie, jeśli mają odpowiednie uprawnienia. Jeśli chcesz kupić quada terenowego, nasz ranking powinien ci pomóc!

Archiwum: sierpień 2021