Choć są kojarzone jako pojazdy przeznaczone dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową, trójkołowe skutery sprawdzą się także jako transport dla zdrowej osoby. Bez problemu dotrzesz nim do pracy albo przyjedziesz na spotkanie z przyjaciółmi. Przed zakupem własnego egzemplarza musisz koniecznie poznać rynkowe ceny takich maszyn. Jaki skuter trzykołowy wybrać? Jego moc (i zasięg w przypadku skutera elektrycznego) naprawdę ma znaczenie. Dlaczego warto zastanowić się nad trójkołowcem? Nie ulega wątpliwości, że tego typu pojazdy należą do najwygodniejszych spośród powszechnie dostępnych urządzeń miejskich. Dowiedz się o nich więcej!

Skutery 3-kołowe są naprawdę wygodne!

Chcesz dojeżdżać do pracy czymś innym niż samochód, ale jednoślady do ciebie nie przemawiają, a hulajnogi są zbyt niewygodne? Skuter trójkołowy może okazać się idealnym wyborem. Ma zwykle znacznie wygodniejsze siedziska niż wspomniane wcześniej pojazdy. Skuter trzykołowy sprawdzi się w trakcie podróży na małe zakupy, a do tego zajmuje mniej miejsca niż samochód, więc będziesz mógł bez większego problemu zaparkować. To też dobry wybór dla osób, które z powodu ograniczeń ruchowych mają np. problem z utrzymaniem równowagi na innych pojazdach.

Skuter trzykołowy a kwestie prawne – jak to wygląda?

Skutery trzykołowe można podzielić na przynajmniej dwa rodzaje. Pierwsze to pojazdy osiągające maksymalnie 45 km/h z ograniczoną mocą silnika, które są traktowane jako motorowery. Co to oznacza? Przede wszystkim, prowadzić mogą je osoby bez prawa jazdy, które przed 2013 rokiem ukończyły osiemnaście lat. Pozostali, aby prowadzić taki skuter trzykołowy, muszą koniecznie mieć prawo jazdy AM. Takie uprawnienia można zdobyć już kilka lat przed osiemnastymi urodzinami.

Skuter z dwoma kołami z przodu wymaga prawa jazdy

Jeśli kupisz skuter z homologacją do 125 ccm, który ma trzy koła, możesz nim się poruszać nawet jako osoba, która nie wyrobiła prawa jazdy na motocykl. Jednak warunek jest jeden. To nie może być jednoślad! Skuter z dwoma kołami z przodu jest pojazdem, którym mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kat. B przez co najmniej trzy lata. Trzeba zwrócić na to, czy pojazd ma odpowiednią homologację, czyli L5e. Nie każdy skuter trzykołowy będzie więc można prowadzić bez wyższych uprawnień.

Skuter trzykołowy – czy warto?

Dwa koła z przodu sprawiają, że pojazdem po prostu łatwiej się kieruje. Dlatego skuter trzykołowy to dobry wybór dla tych, którzy nigdy wcześniej nie jeździli jednośladem lub dla osób, które są już zaawansowane, ale cenią sobie wygodę jazdy. To całkiem dynamiczny i sprawny środek transportu po mieście, który sprawi, że szybko dotrzesz na miejsce. Trójkołowe skutery mają jednak kilka wad. Co prawda znajdujące się z przodu dwa koła pomagają w skręcaniu i w utrzymaniu równowagi, ale również przeszkadzają w dynamicznym przyspieszaniu. Fani bardzo szybkich pojazdów mogą poczuć się więc rozczarowani.

Skutery trójkołowe spalinowe czy elektryczne? Bądź eko!

Skutery trójkołowe spalinowe są mocniejsze, ale przy tym też głośniejsze i okazują się najzwyczajniej w świecie niezbyt ekologiczne. Stawiając na pojazd elektryczny, nie wytwarzasz żadnych spalin i to na dłuższą metę jest znacznie bardziej opłacalne dla środowiska. Dlatego jeśli chcesz zadbać o swoje miasto, powinieneś wybrać właśnie taką opcję! 

Skuter trzykołowy – ceny mogą być bardzo różne

Nowy skuter trzykołowy możesz kupić już za 18-20 tys. złotych. Jednak prawda jest taka, że te pojazdy mają naprawdę różne standardy. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz postawić na używany model. Wtedy być może uda ci się kupić sprawną maszynę nawet za ok. 7 tys. złotych. To może być lepszy wybór na start. Na początku możesz nie wiedzieć, czy skuter z dwoma kołami z przodu lub z tyłu będzie odpowiednim pojazdem dla ciebie. Pojazdy elektryczne wciąż są nieco droższe niż te spalinowe, ale pamiętaj, że na dłuższą metę korzystanie z nich jest zdecydowanie tańsze. Prąd jest w końcu mniej kosztowny od paliwa.

Skuter trzykołowy to na pewno ciekawa maszyna, jeśli wyjeżdżasz w krótkie trasy, a np. nie masz prawa jazdy kat. B. Właśnie takie pojazdy częściej są przeznaczone dla osób, które mają problemy ruchowe. Wygrywają na tym polu, ponieważ mają znacznie wygodniejsze siedzisko, dzięki czemu droga do pracy jest znacznie bardziej komfortowa. Taki skuter trzykołowy naprawdę ci się przyda, jeśli chcesz w miarę szybkiego i wygodnego środka transportu! 

Archiwum: sierpień 2021