Popularne jednoślady i klasyczne samochody osobowe wzbudzają emocje, ale… nie aż takie! Quady spalinowe to czterokołowe maszyny, które pozwalają na poruszanie się po stromych wzniesieniach, piaskowych zaspach czy błocie, które unieruchomiłoby każdy samochód. Dlatego jazda nimi tak bardzo podnosi poziom adrenaliny! Ile musisz zapłacić za dobrej jakości quada, który pozwoli ci regularnie przeżywać prawdziwą przygodę? Kto może go prowadzić i jakie uprawnienia są wymagane? Dowiedz się więcej o spalinowych quadach z naszego poradnika. Przeczytaj!

Quady spalinowe a prawo jazdy

Quady spalinowe można podzielić na dwie kategorie:

  • mały quad spalinowy (waga do 350 kg i prędkość do 45 km/h) podlega pod prawo jazdy AM, na które mogą zdawać osoby od 14 roku życia. 
  • pełnoprawny pojazd do 450 kg podlega pod prawo jazdy B1, co oznacza, że można je prowadzić najwcześniej po ukończeniu 16 lat.

Osoby mające prawo jazdy kategorii B, które jest najpopularniejszym dostępnym w kraju, również mogą usiąść za kółkiem takiego pojazdu. Jednak quady muszą być zarejestrowane w odpowiedni sposób. Bez prawa jazdy masz możliwość poruszania się takim czterokołowcem, ale tylko poza drogami.

Quady spalinowe nie mogą jeździć wszędzie

Co ważne, quady spalinowe nie wjadą wszędzie. Musisz się przygotować na to, że będziesz mógł jeździć tylko po drogach publicznych oraz oznaczonych, a także po strefach zamieszkania. Nie wjedziesz swoim quadem do lasu ani na większość plaż czy do parków. Przyjdzie ci również omijać drogi ekspresowe i autostrady. Jeśli dysponujesz prywatnym terenem, nikt ci nie zabroni sprawdzać na nim swoich umiejętności. Nie zapominaj też, że jeśli będziesz przewoził dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie możesz przekraczać w trakcie jazdy 40 km/h.

Quady spalinowe – opinie o tych maszynach

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z czterokołowcami, które opisujemy, warto poznać opinie osób, które mają quady spalinowe. Wiele osób radzi, aby na samym początku nie wybierać najmocniejszego sprzętu. Dlaczego? To proste. Niełatwo taki pojazd utrzymać w ryzach. Mocne quady są trudniejsze w prowadzeniu i mogą być potencjalnie niebezpieczne dla początkującego kierowcy. Dlatego dużo lepszym wyjściem może okazać się zakup nieco tańszej i być może nawet używanej maszyny na sam początek. Będziesz mógł zdobyć wprawę i kupić coś lepszego w przyszłości, gdy będziesz już bardziej doświadczony.

Quady spalinowe są mocniejsze od elektrycznych

Elektryczne alternatywy dla quadów spalinowych są bez wątpienia bardziej ekologiczne i cichsze. Ładowanie ich jest dość proste, a podróż nim wygodna. Jednak wciąż nie dorównują spalinowym quadom, jeśli chodzi o moc. Co jeszcze przemawia za opcją spalinową? Gdy wybierasz się w dłuższą podróż, taki quad będzie bardziej praktyczny niż pojazd na prąd. Łatwiej znaleźć stację benzynową, na której będziesz mógł wlać paliwo i zajmie to kilka chwil. Quad elektryczny będzie z kolei ładował się przez kilka godzin. Nie bez znaczenia jest też to, że quady spalinowe są bardziej powszechne, a więc tańsze.

Quad 50 spalinowy – mini crossy, czyli opcja budżetowa

Nie chcesz wydawać fortuny na swojego pierwszego quada? Postaw na mini crossa. To zwykle bardzo proste w prowadzeniu pojazdy o nieszczególnie dużej mocy, które kupisz po naprawdę niskiej cenie. Taka maszyna pozwoli ci sprawdzić, czy na pewno taka rozrywka ci się spodoba i czy warto w nią zainwestować więcej. Ponadto, będziesz mógł dojechać mini crossem do pracy czy szkoły, wydając mniej na paliwo niż w przypadku samochodu. Do tego twój pojazd będzie się wyróżniać na drodze. Ile kosztuje taki mini cross? Przygotuj się na wydatek od 1000 do 2000 zł w górę.

Quady spalinowe mają różne skrzynie biegów

Quady spalinowe mają automatyczną lub manualną skrzynię biegów. W automat zwykle są wyposażone pojazdy amatorskie i tańsze. Nie ma co się dziwić. Są łatwiejsze w użytkowaniu i pozwalają nowemu kierowcy skupić się na drodze oraz prowadzeniu. Początkujący nie muszą skupiać się na skrzyni biegów, co przekłada się na bezpieczeństwo. A jakie są zalety manualnej skrzyni biegów? Co jasne, daje ona kierowcy lepszą kontrolę. Ta z kolei może okazać się kluczowa w trakcie trudnych podjazdów i zjazdów.

Quady spalinowe – zakup pojazdu to jeszcze nie koniec

Za dobrej jakości quad przeprawowy zapłacisz nawet ok. 50 tys. złotych. To nie jest wcale mało! A musisz pamiętać, że to nie będzie koniec twoich wydatków. Nie zapominaj, że do bezpiecznej jazdy będziesz potrzebował również kasku. To absolutne minimum, ponieważ warto dodatkowo kupić z ochraniacze także na inne części ciała. Pamiętaj też o apteczce, którą możesz schować w niewielkim bagażniku quada spalinowego.

Spalinowe quady są pojazdami, które nie bez przyczyny cieszą się sporą popularnością. Generują niemałą moc, która w praktyce oznacza adrenalinę u kierowcy i ekstremalnie przyjemną jazdę. Pamiętaj, że aby móc prowadzić quady spalinowe na drogach publicznych, potrzebne ci będą odpowiednie uprawnienia. Nie zapominaj, że jazda w lesie, w parku czy na autostradzie odpada. Miej to na uwadze i wybieraj miejsca przeznaczone do ekstremalnych przygód.

Archiwum: wrzesień 2021