Czterokołowce raczej kojarzą się z weekendową przygodą na wypożyczonym pojeździe niż z regularną jazdą, ale przecież nie brakuje miłośników takich pojazdów. Quad elektryczny zdobywa coraz większą popularność i jeśli zdarza ci się jeździć na spalinowych, powinieneś zainteresować się opcją eko. Co jest tutaj istotne dla kupującego? Na pewno moc, zasięg czy maksymalna prędkość, ale także wspomniana ekologia. Quady elektryczne to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci. Dowiedz się, jakie modele dla dzieci i dorosłych warto rozważyć, jeśli chcesz kupić właśnie taki pojazd!

Czy quad elektryczny na pewno jest EKO?

Z quadami jest podobnie, jak w przypadku elektrycznych samochodów, motocykli czy hulajnóg. Produkcja odpowiedniej baterii dla takiego sprzętu pochłania więcej zasobów niż stworzenie samego silnika na gaz czy benzynę. Jednak już w trakcie samego użytkowania pojazd jest znacznie bardziej ekologiczny, ponieważ nie wytwarza szkodliwych dla otoczenia spalin. Wcześniejsze straty wyrównają się w pełni po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Warto jednak pamiętać o tym, że zanieczyszczenia z fabryk są łatwiejsze do kontrolowania niż te tworzone przez pojazdy w trakcie normalnego poruszania się. Zużywana w czasie produkcji woda zostaje oczyszczona, zanim ponownie trafi do naturalnego obiegu.

Quad elektryczny dla dorosłych to może być dobra przygoda

quad elektryczny - dla dorosłych

Pełnowymiarowym quadem (elektrycznym również) można jeździć po ukończeniu 16. roku życia, jeśli masz prawo jazdy B1. Możesz odpalać quada także po ukończeniu 18 lat, gdy zdałeś na kategorię B. Jeśli spełniasz te wymogi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. z okazji wieczoru kawalerskiego, spotkania w gronie znajomych albo integracyjnego wyjścia z pracy wypożyczyć pojazdy i dać się porwać przygodzie. Zobaczysz, że nie będziesz żałował! To zabawa nie tylko dla dzieci. Przemierzanie bardziej wymagającego terenu takim czterokołowcem to naprawdę wiele emocji.

Quad elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie w sklepie?

Jeśli poczułeś, że to naprawdę jest coś dla ciebie, możesz pomyśleć o zakupie własnego quada. Elektryczny pojazd ma kilka istotnych parametrów. Pierwszy to akumulator o mocy między 800W a 1000W. Im będzie większa, tym będzie trudniejszy do opanowania okaże się sprzęt, dlatego jeśli dopiero zaczynasz, to postaw na te nieco słabsze. To też sprawi, że quad będzie kosztował mniej, a przecież twój budżet nie jest nieograniczony! Zwróć także uwagę na napęd. Planujesz poruszanie się po trudnym terenie? Postaw na czterokołowy. W innym przypadku napęd na dwa koła będzie wystarczający. W budżet wlicz także zakup kasku i odpowiedniego stroju.

Quad elektryczny nie sprawdzi się wszędzie

quad elektryczny - nie sprawdzi się wszędzie

Nie zapominaj o tym, że quad atv elektryczny nie sprawdzi się w każdych warunkach. Zanim go kupisz, pomyśl o tym, gdzie będziesz go używać. Jeśli chcesz nim wyjeżdżać na drogi publiczne, nie zapomnij, aby miał światła i kierunkowskazy. O czym musisz pamiętać? Miej na uwadze, że pojazdy czterokołowe nie mogą poruszać się po lasach. Dlatego jeśli mieszkasz w takiej okolicy, nie myśl, że będziesz mógł właśnie tam realizować swoje pasje. Jeżeli jednak masz rozległy teren, który jest twoją własnością, wtedy będziesz mógł przygotować odpowiedni tor do treningu.

Quad elektryczny 1000 W – przykłady modeli

Czas na mały ranking takich quadów. Jeśli chcesz kupić quad o sile 1000 W, zwróć uwagę na te ciekawe modele:

  • E-Quad Bombardier;
  • Toronto 1000 W.

Za około 4-4,5 tys. złotych kupisz sprzęt E-Quad Bombardier. To największy elektryczny quad, który jest obecnie dostępny na rynku. Będzie więc na pewno stabilny. Jego prędkość to maksymalnie 30 km/h. Ma automatyczną skrzynię biegów oraz bieg wsteczny. Z tyłu jest też niewielki bagażnik, który na pewno przyda ci się w trakcie jazdy. W cenie ok. 5 tys. złotych znajdziesz z kolei ciekawie wyglądający Toronto 1000 W. To model polecany szczególnie dla osób, które zaczynają jeździć quadami. Waży 118 kg i ma maksymalne obciążenie wynoszące 90 kg, a jego najwyższa prędkość to 25 km/h.

Mini quad elektryczny – jaki wybrać?

quad elektryczny - mini jaki wybrać

Quad w wersji mini to dobra opcja, jeśli chcesz wydać trochę mniej, a przy tym nie masz miejsca na trzymanie większej maszyny. Jest to wprawdzie sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, jednak lżejsi dorośli również będą w stanie nim jeździć. Wybierając odpowiedni model dla siebie, zawsze sprawdzaj maksymalny ciężar, jaki udźwignie. W ten sposób unikniesz niedopasowania i dyskomfortu podczas jazdy.

Quad elektryczny używany – w ten sposób zaoszczędzisz

Jeśli szukasz pierwszego quada, dobrym pomysłem może okazać się zakup używanego. Często w cenie ok. 1000 zł kupisz dobre i sprawne maszyny, które jeszcze długo ci posłużą. Będziesz mógł zdobyć doświadczenie, nauczyć się poprawnie jeździć i zorientować się, jakie cechy powinien mieć dobry quad. Czasem egzemplarz z drugiej ręki może mieć jednak sporo ukrytych wad, przez które jazda nie będzie bezpieczna. Dlatego jeśli nie znasz się na motoryzacji, weź ze sobą znajomego lub zapłać specjaliście, który pomoże ci wybrać odpowiedni sprzęt. Wtedy zyskasz pewność, że pieniądze nie pójdą na marne.

Quad elektryczny to częsty wybór dla dzieci

quad elektryczny - wybór dla dzieci

Quad elektryczny ma często mniejszą moc niż ten przeznaczony dla użytkowników dorosłych. Z tego powodu służy jako środek transportu dla dzieci. Niech cię to jednak nie zwiedzie! Nie zapominaj, że i tak to dość trudny w prowadzeniu pojazd (choć i tak bardziej stabilny niż np. motocykl), który ma całkiem sporą moc. Pamiętaj, że osoba, która nie ukończyła 14. roku życia, nie może kierować takim quadem na drogach publicznych. Jeśli więc zależy ci na zakupie czterokołowca dla dzieci, najpierw zwróć uwagę na to, czy twoja pociecha będzie miała odpowiednie miejsce do jazdy. Zadbasz w ten sposób o jej bezpieczeństwo.

Quad elektryczny a jego bezpieczeństwo

Skoro o bezpieczeństwie mowa, to na pozór taki quad nie ma zbyt dużej mocy, a cztery koła, czynią go stabilnym i raczej bezpiecznym… o ile osoba, która nim jeździ, wie jak to robić. Pamiętaj o rozwadze, aby nie doprowadzić do upadku na nierównym terenie. Kamizelka, ochraniacze i kask to podstawa. Przestrzegaj wszystkich zasad, jakie panują w danym miejscu. Zanim wjedziesz na tor, uważnie zapoznaj się z regulaminem i poważnie traktuj zakazy.

Quad to sprzęt o nieco mniejszej mocy od spalinowego. Jest też ekologicznym czterokołowcem, którym mogą jeździć nawet młodsi fani motoryzacyjnych wrażeń. Pamiętaj jednak, że nadal nie jest to zabawka. Jeżdżąc na elektrycznym quadzie, miej ze sobą wszystkie akcesoria ochronne, jedź ostrożnie i przestrzegaj przepisów. Udanej zabawy!

Archiwum: sierpień 2021