Śmiało można powiedzieć, że jedną z najtrudniejszych czynności dla użytkowników aut jest podłączanie prostownika do ładowania akumulatora. Kiedy po uruchomieniu zapłonu nie możesz włączyć silnika, a światła samochodu mocno przygasają, prawdopodobnie twój akumulator samochodowy jest zbyt mocno rozładowany. Powodów występowania takich sytuacji może być wiele. Kiedy potrzebujesz czym prędzej odpalić samochód ze słabym akumulatorem, koniecznie zadzwoń po pomoc i podłącz klemy prostownika do akumulatora. W poniższym wpisie znajdziesz krótki poradnik na temat tego, jak podłączyć prostownik do akumulatora.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Krok po kroku

Jak podłączyć prostownik do akumulatora - krok po kroku

Zauważyłeś, że bateria samochodowa jest coraz słabsza i masz problemy z uruchomieniem pojazdu? W takim razie musisz naładować akumulator przy użyciu profesjonalnego prostownika. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Wyciągnąć akumulator z samochodu i wziąć go np. do garażu celem naładowania.
  2. Podłączyć prostownik bezpośrednio do pojazdu, w którym znajduje się rozładowana bateria.

Przed przystąpieniem do ładowania akumulatora prostownikiem zadbaj o swoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo pojazdu. Upewnij się, że miejsce ładowania oraz podłączenia klem jest suche i wolne od przedmiotów metalowych. Po sprawdzeniu poziomu bezpieczeństwa w okolicy akumulatora możesz przystąpić do jego podłączenia do prostownika. Zrobisz to w kilku prostych krokach:

  1. Odłącz akumulator od samochodu – po prostu zdejmij klemę ujemną i dodatnią, która jest podłączona do instalacji elektrycznej auta.
  2. Podepnij klemy prostownika do akumulatora – pamiętaj o odpowiedniej kolejności. Jako pierwszy podepnij czerwony zacisk do czerwonego bieguna oznaczonego +, a czarny do bieguna ujemnego oznaczonego -.
  3. Podłącz prostownik do źródła prądu np. w garażu lub w domu.
  4. Wybierz tryb ładowania na prostowniku (o ile masz taką możliwość) – w profesjonalnych prostownikach możesz ustalić nawet temperaturę pracy urządzenia podczas ładowania.
  5. Poczekaj cierpliwie do całkowitego naładowania rozładowanego akumulatora samochodowego. W przypadku mocno rozładowanych ogniw może to potrwać nawet dobę.

Jak długo ładuje się akumulator?

To prosty poradnik, który pozwoli ci na poprawne podłączenie prostownika, ale nie tylko. Profesjonalna ładowarka umożliwia też sprawdzenie natężenia prądu płynącego w akumulatorze. Musisz też mieć na uwadze fakt, iż czas ładowania zależy w dużej mierze od kilku czynników:

  • poziomu rozładowania akumulatora,
  • pojemności akumulatora.

Kiedy podpinasz kable rozruchowe lub prostownik nigdy nie pomyl biegunów akumulatora. W przeciwnym razie doprowadzisz do zwarcia, a finalnie nawet uszkodzenia źródła zasilania dla samochodu.

Odłączanie akumulatora od prostownika – jak zrobić to dobrze?

Jak podłączyć prostownik do akumulatora - jak to zrobić dobrze

Ładowanie akumulatora samochodowego trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Po zakończeniu procesu ładowania odłącz prostownik od prądu, a następnie:

  1. Zdejmij klemę ładowarki z bieguna ujemnego (czarny kabel), a następnie dodatniego (czerwony kabel). Kolejność jest odwrotna, aniżeli w przypadku podłączania prostownika do ładowania.
  2. Podłącz przewody instalacji elektrycznej samochodu do akumulatora – najpierw czerwony, a następnie czarny kabel.
  3. Uruchom samochód i sprawdź, czy akumulator działa poprawnie.

Przed odłączeniem prostownika możesz sprawdzić, czy akumulator ma odpowiednie napięcie wymagane przez rozrusznik samochodowy. Kiedy dojdzie do rozładowania do 1/10 pojemności akumulatora ten prawdopodobnie będzie nadawać się tylko do wyrzucenia lub regeneracji przez profesjonalną firmę – prostownik nie będzie mieć w tym przypadku zastosowania. To samo tyczy się niskiego poziomu elektrolitu. Jego brak lub nieodpowiedni poziom spowoduje spadek wydajności baterii i konieczność jej wymiany na nową.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora – czy można podładować akumulator?

Wystarczy podłączyć prostownik do prądu oraz akumulatora w odpowiedniej kolejności, a zyskasz opcję podładowania baterii nawet przez kilkanaście minut. To wygodny sposób, aby nieco wspomóc działanie akumulatora samochodowego zimą, kiedy ten jest narażony na oddziaływanie niskich temperatur na zewnątrz. Ładowanie samochodowych akumulatorów powinno odbywać się mocnymi prostownikami o mocy np. 24 V. Do nieco mniejszych ogniw bateryjnych np. w motocyklach wystarczająca będzie ładowarka 12 V.

Rozładowany akumulator na drodze – jak odpalić samochód?

jak podłączyć prostownik do akumulatora - rozładowany akumulator na drodze

Podczas jazdy samochodem lub dłuższego postoju na parkingu (szczególnie zimą) może okazać się, że akumulator ulegnie znacznemu rozładowaniu. W takiej sytuacji odpalenie samochodu będzie niemożliwe. Chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z takim problemem? To proste. Zadzwoń po pomoc do znajomego lub firmy taksówkarskiej, aby drugi samochód z kablami zapłonowymi podjechał do twojego. Wystarczy, że podepniesz akumulator sprawnego auta do swojego i poczekasz kilka lub kilkanaście minut. Zasada podłączenia jest taka sama, jak w przypadku prostownika. Najważniejsze jest to, aby nie pomylić kolorów przewodów i nie podłączyć ich na odwrót. Wtedy doprowadzisz do spięcia, a to może nawet uszkodzić instalację elektryczną auta. Uwaga! Nigdy nie gazuj samochodu podczas ładowania jednego od drugiego. To powoduje wzrost napięcia elektrycznego na przewodach i może uszkodzić instalację w samochodzie.

Po odpaleniu auta metodą na kable możesz odłączyć klemy i ruszyć w dalszą drogę. Jeśli problem będzie się powtarzać – oznacza to, że twój akumulator prawdopodobnie jest całkowicie rozładowany i kwalifikuje się do wymiany na nowy.

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Kiedy wiesz już, jak podłączyć prostownik do akumulatora, jak zdjąć zaciski z akumulatora oraz jak podładować go w trasie, powinieneś też dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o odpowiednią kondycję przez cały czas użytkowania. Aby ten posłużył ci jak najdłużej, stosuj się do kilku poniższych porad:

  • dbaj o czystość baterii w samochodzie,
  • decyduj się na cykliczne ładowanie akumulatora na dłuższym postoju samochodu,
  • nie doprowadzaj do nadmiernego rozładowania baterii,
  • sprawdzaj, czy alternator w aucie działa poprawnie.

Stosując się do tych kilku porad skutecznie zredukujesz ryzyko uszkodzenia akumulatora samochodowego poprzez jego nadmierne rozładowanie lub pracę w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach. Nigdy nie ładuj też akumulatora, który jest brudny, zardzewiały lub kiedy wylewa się z niego elektrolit. To pierwszy krok to tragedii! Pamiętaj, aby inwestować tylko w baterie od polecanych producentów – to gwarancja niezawodności i sprawnego działania przez wiele lat.

Najczęściej zadawane pytania

Jak prawidłowo podłączyć prostownik do ładowania akumulatora?

Zacznij od upewnienia się, czy miejsce ładowania i podłączenia klem jest suche i nie znajdują się na nim metalowe przedmioty. Następnie odłącz akumulator od samochodu – zdejmij klemę ujemną i dodatnią, która jest podłączona do instalacji auta. Podepnij klemy prostownika do akumulatora – jako pierwszy podepnij czerwony zacisk do czerwonego bieguna oznaczonego +, a czarny do bieguna ujemnego oznaczonego -. Podłącz prostownik do źródła prądu i czekaj, aż akumulator się naładuje.

Czy można podłączyć prostownik bez wyjmowania akumulatora?

Możesz podłączyć prostownik bezpośrednio do pojazdu, w którym znajduje się rozładowana bateria (nie musisz wyciągnąć akumulatora z samochodu).

Czy trzeba odłączać akumulator podczas ładowania?

Zalecane jest odłączanie akumulatora od samochodu podczas ładowania.

Jak długo ładuje się akumulator za pomocą prostownika?

Czas ładowania baterii zależy głównie od poziomu rozładowania akumulatora i jego pojemności.

Archiwum: listopad 2022