Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Ciekawostki

Jak sformatować kartę SD?

Karty pamięci SD oraz microSD to bardzo praktyczne nośniki danych, które na co dzień stosowane są przez nas na pokładzie wielu urządzeń – szczególnie tych przenośnych. Jak przygotować je do pracy? Jak sformatować kartę SD? O tym powiemy sobie w poniższym poradniku.

Czym jest formatowanie karty SD?

Karty pamięci to stosunkowo niewielkie nośniki pozwalające na przechowywanie dużych ilości danych. Towarzyszą nam na co dzień już od ponad 20 lat. Karty SD są na co dzień stosowane w przypadku smartfonów, aparatów fotograficznych, komputerów mobilnych czy wideorejestratorów. 

Od momentu debiutu na rynku pierwszej karty pamięci, ten typ nośnika przeszedł prawdziwą ewolucję. Fani urządzeń mobilnych z pewnością najbardziej kojarzą karty SD i microSD towarzyszące nam od wielu lat. Pamiętacie jeszcze czasy, w których te poręczne pamięci masowe charakteryzowała pojemność od 512 MB do 2 GB? 

Kiedyś, w czasach klasycznych telefonów i Nokii pracujących pod kontrolą Symbiana taka pojemność kart microSD i SD była najpopularniejsza. Z czasem jednak technologie ruszyły naprzód i dziś nierzadko korzystamy z tego typu nośników o pojemności kilkuset gigabajtów. Fani sprzętu spod znaku Sony Ericsson pamiętają na pewno także inny standard kart pamięci – M2 znanych też pod nazwą Memory Stick Micro. 

Na szczęście te kompatybilne z niewielką ilością urządzeń rozwiązanie szybko odeszło do lamusa. Ostatnimi czasy jednak własną wizję przenośnego nośnika danych forsuje koncern Huawei, a nosi on nazwę Nano Memory.

Warto pamiętać o tym, że po zakupie kart pamięci, zanim przystąpimy do ich używania, trzeba je sformatować. Czym jest samo formatowanie? To proces, w wyniku którego usunięte zostają wszystkie aktualnie zapisane na karcie dane, a sam nośnik przygotowywany jest do użytku w nowym urządzeniu. Jego przeprowadzenie jest bardzo ważne przed umieszczeniem karty w kolejnym urządzeniu – często bowiem zdarza się, że uprzednio użytkowany sprzęt tworzy sobie na niej swój system folderów i subfolderów, który nijak ma się do tego, w jaki sposób nośnik zostanie zagospodarowany w przypadku kolejnego urządzenia, z którym będzie użytkowany. 

Same karty pamięci są jednak świetnym sposobem na zwiększenie możliwości w zakresie pojemności magazynu danych. Często bowiem wszelkie urządzenia mobilne, kamery itp. wyposażone są w stosunkowo skromną pamięć wbudowaną, bądź też – w skrajnych przypadkach – w ogóle nie oferują jej na potrzeby danych użytkownika.

Formatowanie karty SD – różne sposoby

Kartę SD możemy sformatować na kilka sposobów. Tutaj wybór należy do nas i powinniśmy zdecydować się na ten, który będzie dla nas najwygodniejszy. Pamiętajcie jednak, że formatowanie nośnika danych jest procesem nieodwracalnym. Warto więc zrobić kopię zapasową wszelkich ważnych dla nas plików przechowywanych na karcie SD. 

Odzyskanie skasowanych danych jest bowiem praktycznie niemożliwe w domowych warunkach. Profesjonaliści trudniący się takim zajęciem natomiast niejednokrotnie bardzo wysoko cenią swoje usługi, więc dla statystycznego użytkownika przenośnego nośnika danych skorzystanie z takiej pomocy może okazać się więc po prostu niemożliwe.

Przede wszystkim kartę pamięci możemy sformatować za pośrednictwem naszego komputera. Większość laptopów jest wyposażonych w dedykowane gniazdo dla kart SD, więc w ich przypadku podpięcie karty SD nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W przypadku pecetów będziecie natomiast musieli zaopatrzyć się w czytnik kart wpinany w port USB bądź w czytnik podłączany bezpośrednio do płyty głównej (takie rozwiązanie jest już dziś rzadko spotykane). Samego formatowania dokonujemy za pośrednictwem windowsowego narzędzia “Zarządzanie dyskami”. 

Dostępne jest ono z poziomu narzędzia “Ten komputer”. Po uruchomieniu modułu zarządzania dyskami znajdujemy w nim naszą kartę SD. Klikamy na jej ikonę i z menu kontekstowego wybieramy “Formatuj”. W oknie dialogowym, które się wyświetli po wykonaniu tej czynności zaznaczamy opcję “Tak”, nadajemy karcie etykietę. Kolejnym zadaniem stojącym przed nami będzie wybór jednego z systemów plików: NTFS, FAT32 oraz exFAT. Po wyborze odpowiedniego klikamy “OK” i wtedy karta SD zostaje w błyskawicznym tempie formatowana.

Drugi sposób na sformatowanie karty SD to skorzystanie z eksploratora plików. Uruchamiamy go i w zakładce “Ten komputer” znajdujemy naszą kartę SD. Następnie klikamy na jej ikonę prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “Format”. Dalej procedury, według których trzeba postąpić są zbliżone do tych, które zalecane są w przypadku formatowania z poziomu narzędzia do zarządzania dyskami. Pojawi się więc okno dialogowe, w którym potwierdzamy chęć sformatowania karty klikając “Tak”. Następnie nadajemy karcie etykietę, wybieramy jeden z systemów plików (NTFS, FAT32 lub exFAT). Po dokonaniu tych czynności wybieramy “OK” i komputer bardzo sprawnie i szybko formatuje naszą kartę SD.

Ostatnia z metod jest zdecydowanie najprostsza, najbardziej przystępna i najłatwiejsza w zastosowaniu. Większość urządzeń korzystających z kart SD ma w ustawieniach dostępną opcję formatowania zewnętrznego nośnika danych. Skorzystanie z niej daje nam największą pewność odnośnie do tego, czy karta SD zostanie odpowiednio przygotowana do pracy z danym sprzętem. Jeśli chcemy skorzystać z takiej metody formatowania nośnika, to powinniśmy umieścić kartę pamięci w slocie danego urządzenia. Następnie musimy je uruchomić i dotrzeć do menu ustawień. Tam powinna znajdować się pozycja oznaczona jako “Pamięć masowa” lub “Karta SD”. Po wybraniu jej powinna pojawić się opcja sformatowania zewnętrznego nośnika danych.

Jak sformatować kartę SD pod wideorejestrator samochodowy?

Na pewno w Waszych głowach pojawia się pytanie – jaka metoda formatowania będzie najlepszą w przypadku kamery samochodowej? Jako że każde urządzenie korzystające z kart SD zarządza takim nośnikiem zgodnie z własnymi potrzebami, zdecydowanie warto w pierwszej kolejności podjąć próbę sformatowania karty z poziomu danego wideorejestratora. Możecie wyjść z założenia, że większość produktów wiodących marek, która produkuje rejestratory samochodowe, na przykład Nextbase, powinna zaoferować Wam taką funkcję. Wtedy formatowanie zajmie Wam kilka chwil, a Wasze urządzenie przygotuje nośnik i stworzy na jego pokładzie niezbędne pliki i foldery. Funkcja formatowania powinna być, jak już zostało wcześniej wspomniane, dostępna w menu ustawień kamery samochodowej którą zakupiliśmy.

Jeśli natomiast nie znajdziecie odpowiedniej opcji w ustawieniach, to musicie podpiąć kartę pamięci do Waszego komputera i zdecydować się na przygotowanie oraz uporządkowanie Waszego przenośnego nośnika w taki sposób. Zajmie Wam to nieco więcej czasu, ale dzięki naszym poradom powinni sobie z tym zadaniem poradzić nawet laicy.

Podsumowanie

Formatowanie karty pamięci przed umieszczeniem jej w kamerze samochodowej nie jest trudnym zadaniem. Jest jednak konieczne po to, żeby urządzenie pracowało prawidłowo i żeby sprawnie rejestrowało dla nas materiały wideo. Aby wykonać formatowanie karty SD niezbędne jest umieszczenie jej w czytniku połączonym z komputerem. W takiej sytuacji możemy skorzystać z jednej z dwóch metod – związanej z narzędziem do zarządzania dyskami, bądź z eksploratorem systemu Windows. Obydwa sposoby nie powinny sprawić problemów nawet laikom. Najbardziej wygodną i z reguły zalecaną metodą formatowania karty SD dla wideorejestratora jest skonfigurowanie jej z poziomu samego urządzenia. 

Wtedy dostosuje ono strukturę folderów na nośniku stricte do swoich potrzeb. Taką funkcję oferują nam wszystkie modele kamer samochodowych od wiodących producentów. Jeśli jednak nie znajdziecie jej na pokładzie swojego urządzenia, to musicie skorzystać z któregoś z wcześniej wymienionych metod formatowania, przy pomocy komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows. 

Pamiętajcie jednak, że sformatowanie nośnika nie będzie możliwe bez czytnika kart microSD. Laptopy wyposażone są fabrycznie w takie rozwiązanie. W przypadku komputerów stacjonarnych będziecie musieli natomiast zakupić czytnik kart SD wpinany w port USB.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...