Domorosły mechanik, często z niewielkim stażem w prowadzeniu pojazdów, lubi majsterkować i zaglądać do elementów auta. Prędzej czy później dobierze się też do wydechu, żeby pojazd pomrukiwał jak samochód sportowy.

Oczywiście, zabierze się do prac z wykorzystaniem domowych metod, czyli zazwyczaj szlifierki kątowej i spawarki. Jednak po takich modyfikacjach może się zrobić głośno i przychodzi czas na pytanie – jak wyciszyć wydech? Poznaj kilka ciekawych metod!

Wyciszenie tłumika samochodowego – dlaczego konieczne?

Główna kwestia to komfort jazdy. Czasem po prostu w kabinie robi się zbyt głośno i trzeba wyciszyć układ wydechowy. Nadmierny hałas doskwiera szczególnie na długich trasach. Co jeszcze ma wpływ na takie kroki?

To mobilizacja funkcjonariuszy policji, którzy badają poziom hałasu sonometrem. Auto emitować hałas na poziomie:

  • 93 dB w benzynie;
  • 96 dB w dieslu. 

Jeśli twój samochód nie spełnia tych kryteriów, lepiej sprawdź, jak wyciszyć wydech, bo może ci grozić nawet mandat 300 zł i odebranie dowodu rejestracyjnego.

Jak wyciszyć tłumik w swoim samochodzie?

Zacznijmy od aut, które nie przeszły żadnych modyfikacji układu wydechowego. Jak wyciszyć tłumik końcowy w samochodzie w najprostszy sposób? Jeśli uległ uszkodzeniu i jest dziurawy, najlepiej wymienić go na nowy egzemplarz. Klejenie i łatanie nie przyniesie trwałego pożytku.

Oczywiste jest, że skuteczność zależy od jakości zakupionego tłumika i poziomu twoich umiejętności mechanicznych. Jeśli zrobisz to dobrze, to nie będzie żadnej różnicy między fabrycznym wariantem a tym, który zrobiłeś sam. A jak wyciszyć wydech, gdy był już modyfikowany?

Jak wyciszyć wydech przelotowy w samochodzie?

Tzw. przelot, to po prostu układ wydechowy, który ma jak najszybciej pozbywać się spalin. Co to oznacza w praktyce? Wydech tego typu nie ma już zakrętów. Tłumiki są prostowane, a ich wnętrze zostaje okrojone. Często też w ramach modyfikacji wycina się katalizator.

Skutkiem takiego zabiegu ma być poprawa osiągów danego pojazdu. To jednak zależy od dobrania tego, jaką średnicę przelotu do konkretnego silnika dobierzesz i czy zestroisz mapę pod konkretne modyfikacje. Ze strojeniem czy bez – będzie zdecydowanie głośniej.

Wyciszenie tłumika przelotowego i całego wydechu

Taka głośność może irytować, zatem jak wyciszyć wydech w aucie z modyfikacjami? Przydadzą ci się:

  • szlifierka kątowa;
  • spawarka;
  • kwasoodporna wełna stalowa;
  • włókno szklane. 

Jeśli twoje tłumiki zostały pozbawione wygłuszenia, musisz je rozciąć i wyczyścić. Perforowane rury obłóż materiałami wymienionymi wyżej. Efekt będzie zadowalający, co pozwoli ci na dłuższą jazdę z wydechem przelotowym bez bólu głowy.

Jak wyciszyć tłumik przelotowy w motocyklu?

Każdy motocykl z homologacją drogową musi spełniać wymagania dotyczące poziomu hałasu. Dla jednośladów z silnikiem do 125 cm³ jest to 94 dB, a dla jednostek większych – 96 dB.

Jednak wygłuszenie tłumika motocyklowego nie jest takie proste. Przede wszystkim, są to elementy eksponowane i modyfikacje mogą mieć wpływ na ich wygląd. Nie ma też tak wielu tłumików, które można by wyciszyć. Co więc zrobić?

Wyciszenie tłumika w motocyklu sprytnym kawałkiem rurki

Na popularnych portalach ogłoszeniowych możesz znaleźć gadżet zwany „dB killer”. Jakie jest jego zadanie, można wywnioskować z nazwy. A jak wygląda? To w zasadzie niewielka rurka perforowana, którą wkłada się w tłumik. Musisz ją dobrać pod kątem konkretnego modelu i średnicy tłumika końcowego.

Jak wyciszyć wydech tym sposobem? Należy włożyć dB killer do tłumika i przykręcić go zestawem montażowym. Producenci deklarują, że poziom hałasu zmniejszy się o kilka decybeli.

Jak wyciszyć tłumik w quadzie, skuterze, ciągniku i kosiarce?

Każdy układ wydechowy jest w zasadzie zbudowany podobnie. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak wyciszyć tłumik w skuterze lub kosiarce, mechanizm jest zbliżony. Różni się długość i specyfikacja konkretnego tłumika.

Jeśli masz dostęp do szlifierki kątowej i spawarki, możesz wyciszyć tłumik przy pomocy wełny stalowej i waty szklanej wysokotemperaturowej. Owijanie elementów wydechu na zewnątrz przeróżnymi materiałami na nic się zdaje, a może jedynie zaszkodzić. Jeżeli samodzielnie nie dasz sobie rady, najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego zakładu mechanicznego. 

Zanim pokroisz wydech na części…

Często wyciszanie wydechu następuje po wykonaniu popularnego przelotu. A że trudno jest określić, jak głośny wydech będzie po przeróbkach, wielu w ciemno idzie w te opcje tuningu. Dlatego lepiej sobie darować amatorskie modyfikacje i potem szukać sposobu na wyciszenie.

Dowiedziałeś się, że jest całkiem sporo sposobów na to, jak wyciszyć wydech w aucie i innych maszynach z silnikiem. Będziesz także wiedział, jak wyciszyć tłumik w ciągniku oraz mechanizmach z mniejszymi wydechami, które mają podobny sposób działania.

Hałas to coś, co nie tylko irytuje. Za nadmiernie głośny wydech grożą nawet kary, więc jeśli masz taki problem, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek!

Archiwum: czerwiec 2021