Pierwsze przymrozki i obfite opady śniegu sprzyjają zdarzeniom drogowym. Jednym z najpoważniejszych z nich jest karambol. Uczestniczy w nim wiele pojazdów, ale nie zawsze ktoś musi odnieść obrażenia. Może do niego dojść na drodze krajowej, ale najczęściej ma miejsce na autostradzie. Co na ten temat mówi kodeks drogowy?

Co to jest karambol drogowy?

W kodeksie drogowym znajdziesz takie pojęcia jak:

  • stłuczka;
  • kolizja;
  • wypadek drogowy;
  • katastrofa w ruchu lądowym. 

Nie ma tam natomiast określenia „karambol”. To w zasadzie potoczne słowo, które stosuje się w przypadku zderzenia przynajmniej 5 samochodów

Tak więc, co to jest karambol? Słowo to odnosi się do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczy co najmniej 5 aut. Ich pasażerowie i kierowcy nie muszą odnieść obrażeń na ciele, choć mogą je mieć. Konsekwencjami karambolu są zwykle:

  • zupełnie zatamowany ruch drogowy, często na kilka godzin;
  • konieczność organizowania objazdów.

Karambol na autostradzie – jak do niego dochodzi?

Wszystko zaczyna się od jednego lub dwóch kierowców. Na skutek niedostosowania prędkości do warunków jazdy, nagłego pogorszenia stanu nawierzchni lub diametralnego załamania pogody następuje zdarzenie drogowe. Może ono na początku wyglądać niepozornie, bo nie jest to jeszcze karambol. Dwa auta, które doznały kolizji, nagle zmieniają tor jazdy i mogą uderzyć w barierki. To powoduje, że karambol na autostradzie jest bardzo prawdopodobny.

Na takich odcinkach dróg maksymalna prędkość to 140 km/h, zaś 120 km/h można jeździć na drogach ekspresowych. Od momentu zauważenia przeszkody do najechania na nią mija dosłownie chwila. Zazwyczaj kierowcy jadący za autami, które się ze sobą zderzyły, nie mają możliwości zmienić toru jazdy lub wytracić całkowicie prędkości. Wtedy tworzy się karambol, bo jedne auta po drugich wjeżdżają w te, które uległy stłuczce. Kierowcy z tyłu nie są w stanie wyhamować i w ten sposób trasa zostaje zablokowana na wiele godzin.

Zobacz, co robić, gdy dojdzie do karambolu na drodze!

Jeszcze zanim karambol na drodze się wydarzy, dobrze jest czujnie obserwować, co dzieje się na jezdni. Jeśli pada gęsty śnieg, a służby obsługujące autostradę lub drogę ekspresową nie są w stanie nadążyć z jego usuwaniem, warto zdjąć nogę z gazu. Pamiętaj też o odpowiednim odstępie od jadącego przed tobą auta. W myśl nowych przepisów ma to być połowa aktualnie obranej prędkości. Dla 120 km/h jest to więc 60 metrów odstępu. 

Jeśli jednak karambol się zdarzy, to co dalej możesz zrobić?

Karambole drogowe i reakcja kierowców oraz pasażerów

Gdy sytuacja jest już stabilna, czyli kolejne auta nie wpadają z impetem w te już w karambolu, koniecznie sprawdź stan zdrowia swoich pasażerów i innych uczestników zdarzenia. Pamiętaj, by zachować dużą dozę ostrożności i rozsądku podczas poruszania się po jezdni. Karambole drogowe mają to do siebie, że ich uczestnicy często wpadają w panikę, co powoduje znaczny chaos. Nie daj się ponieść nerwom i dokładnie sprawdź, czy nikomu nie trzeba udzielić pierwszej pomocy.

Karambol drogowy – co jeszcze zrobić?

Poza tym, twoim obowiązkiem jest wezwanie odpowiednich służb. Nawet, jeśli nikomu nic się nie stało, czyli doszło do stłuczki, a nie wypadku, policja przyda się na miejscu zdarzenia. Po pierwsze, sporządzi notatkę, którą wykorzystasz podczas dochodzenia swoich racji u ubezpieczyciela. Po drugie, będzie kierowała ruchem, który zapewne jest utrudniony, jeśli nie całkiem wstrzymany.

Karambol nie musi zakończyć się utratą życia lub uszczerbkiem na zdrowiu u kogokolwiek. Policja jednak wydaje się w takim miejscu niezbędna.

Karambol a odszkodowanie za szkody – jak je dostać?

Najłatwiej jest ubiegać się o likwidację szkody od ubezpieczyciela, gdy masz wykupione AC. Problem w tym, że nie każdy kierowca je ma. Tutaj pojawiają się schody. 

Według prawa to sprawca zdarzenia z tytułu swojej polisy OC musi zlikwidować twoją szkodę. Karambol ma jednak to do siebie, że nie zawsze to kierowca na samym początku jest winny temu, że 20 metrów za nim ktoś w kogoś uderzył. Często inni kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości czy warunków na drodze i dlatego dochodzi do takiego ciągu zdarzeń. Dlatego konieczne jest ustalenie całego przebiegu sytuacji przez policję. A to może potrwać.

Wiesz już, jak zachować się, gdy trafisz na karambol na drodze – co robić, aby nie stać się jego częścią oraz jak pomóc ofiarom. Trasy szybkiego ruchu i autostrady są po to, by szybko się po nich przemieszczać. Pamiętaj jednak o dostosowaniu prędkości do obecnie panujących warunków. To pozwoli ci na uniknięcie potencjalnych zagrożeń.

Archiwum: październik 2021