Co gwarantuje Ci możliwość zachowania obecnego poziomu zniżek? Oczywiście, bezpieczna i bezszkodowa jazda. Jednak kolizja drogowa lub wypadek mogą przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie i to niestety z twojej winy. Wtedy przyda się ochrona zniżek OC, oferowana w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Czy taki produkt wpływa na cenę składki?

Jak działa ochrona zniżek OC?

Produkt rozumiany jako ochrona zniżek OC może w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym nazywać się inaczej. W zasadzie jednak chodzi o gwarancję utrzymania poziomu bonusów wypracowanych za bezszkodową jazdę. 

Jak działa ochrona zniżek OC? W momencie spowodowania zdarzenia drogowego twój ubezpieczyciel nie redukuje zniżek z powodu odpowiedzialności za kolizję lub wypadek. Dzięki temu w momencie wykupu kolejnego okresu ubezpieczeniowego zachowujesz te same zniżki, co przed zdarzeniem.

Ochrona zniżek OC – czy warto ją kupić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć, czym ochrona zniżek OC nie jest. Wielu klientów polisy OC/AC mylnie zakłada, że taki pakiet ochronny stabilizuje wysokość składki na przyszły okres ubezpieczenia. Jest to mylne założenie. 

Kwota, którą przyjdzie ci zapłacić za polisę w kolejnym okresie ubezpieczeniowym, nie zależy jedynie od twoich zniżek. Mają na nią wpływ też inne czynniki, które niekiedy niwelują różnicę w zniżkach na tyle, że zapłacisz o wiele więcej. Dlatego na pytanie, czy warto zakupić ochronę zniżek OC, trzeba odpowiedzieć – to zależy.

W jaki sposób ubezpieczyciel określał poziom zniżek?

Jeszcze jakiś czas temu wiele TU praktykowało wzrost poziomu zniżek uzależniony od bezszkodowej jazdy w kolejnym roku. Oznaczało to zmianę ich wysokości na poziomie 10% za następny okres ubezpieczeniowy. Maksymalnie można było otrzymać 60% bonusu. Ochrona zniżek OC w tym przypadku działała bardzo klarownie, zatrzymując ich poziom w stałym punkcie. Gdy ubezpieczony nie posiadał takiego pakietu, jego bonusy zmniejszały się w zależności od sumy likwidowanej szkody.

Ubezpieczenie zniżek OC a obecny sposób ich wyliczania

Teraz coraz rzadziej zdarza się, by towarzystwa ubezpieczeniowe określały taki procentowy poziom zniżek. Podczas ustalania wysokości należności za polisę brana jest pod uwagę pełna historia ubezpieczeniowa klienta. Na jej podstawie wyliczane są składki, które mogą być obniżane w zamian za bezszkodową jazdę. Ochrona zniżek OC może więc nie działać tak, jak sobie to założyłeś, bo oficjalnie nie otrzymujesz w danym towarzystwie żadnego bonusu. Twoja bezszkodowa jazda brana jest jednak pod uwagę i skutecznie zmniejsza wysokość polisy.

Ochrona zniżek OC i odmienne jej oblicza

Przyglądając się ofertom ubezpieczycieli, można dostrzec różnie skonstruowane pakiety. Ochrona zniżek OC w większości przypadków obejmuje pierwszą spowodowana szkodę. Każda kolejna, która ma miejsce w okresie ubezpieczeniowym, wpływa już na obliczenie wysokości składki na następny rok. Od tej reguły są jednak wyjątki. Istnieją oferty, które rozszerzają ochronę do poziomu gotówkowego szkody, np. 5 tysięcy złotych. Znajdziesz również takie ubezpieczenie zniżek OC, które nie ma limitu, jest jednak odpowiednio droższe.

Dla kogo ochrona zniżek OC jest dobrym produktem?

Gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe informacje, stanie się jasne, że ochrona zniżek OC nie jest dla każdego. Przede wszystkim najbardziej opłacalna jest w przypadku ubezpieczenia auta zarejestrowanego na więcej niż jedną osobę. Ta praktyka ma pomóc młodym kierowcom w uzyskaniu historii ubezpieczeniowej. Samochód jest zwykle w posiadaniu członków rodziny, z których jeden jest starszy i ma pełne zniżki, a drugi jest młody i nie ma jeszcze żadnych bonusów.

Następny przypadek, który motywuje do zakupu ubezpieczenia zniżek OC, to posiadanie wielu aut. Zwykle wykupuje się dla nich polisę w jednym towarzystwie. W ten sposób można uzyskać spore zniżki na pakiety ochronne.

Komu ochrona zniżek OC się nie opłaca?

Do takich osób zaliczają się głównie posiadacze jednego pojazdu. Nie trzyma ich lojalność względem konkretnego ubezpieczyciela z powodu posiadania wielu polis. Bez wahania mogą oni szukać co roku innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wiesz, jak działa ochrona zniżek OC i rozumiesz, że nie zagwarantuje wysokości kolejnej składki. Dlatego bardzo możliwe, że po wystąpieniu niewielkiej szkody w innym TU uzyskasz korzystniejszą ofertę niż pozostając u obecnego ubezpieczyciela.

Kto może skorzystać z ochrony zniżek OC?

To, że nie każdemu opłaca się kupować taki pakiet, to jedno. Drugą stroną medalu jest to, że nie każdy jest w stanie ją sobie zapewnić. Nie chodzi o określone kwoty za takie pakiety ani ich wygórowane stawki. Chodzi raczej o ograniczenia nakładane przez konkretnych ubezpieczycieli. 

Ochrona zniżek OC w wielu towarzystwach jest dostępna dla osób, które:

  • przekroczyły określony wiek, np. 24 lata;
  • wypracowały konkretny poziom zniżek – co najmniej 10/15%;
  • posiadają inny produkt oferowany przez ubezpieczyciela, np. AC;
  • mogą pochwalić się bezszkodową jazdą w ubiegłym okresie ubezpieczeniowym.

Dlaczego cena polisy nie zawsze zależy od zniżek?

To prawda, że osobiste bonusy mają wpływ na wysokość składek OC. Jednak nie zawsze są tak decydujące, jak myśleliby klienci. Widać to na przykładzie poszukiwania oferty w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli zdarzy ci się spowodowanie szkody i twój ubezpieczyciel weźmie ją pod uwagę, możesz oczekiwać sporego wzrostu ceny polisy. 

Ochrona zniżek OC nie działa w każdym możliwym przypadku i to musisz sprawdzić, wykupując pakiet. Po wyliczeniu kwoty za kolejny okres ubezpieczeniowy zorientuj się, na jaką cenę OC możesz liczyć w pozostałych TU. Czasem możesz się miło zaskoczyć tym, co oferują inni.

Bezszkodowa jazda a wyższe ubezpieczenie – dlaczego?

To, czy warto mieć ochronę zniżek OC, widać na przykładzie corocznych zmian cen polis. Cyklicznie wprowadzane są pewne zmiany w przepisach, które mają bezpośrednie przełożenie na koszty likwidowania szkód i utrzymanie wszystkich zobowiązań działania towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystko, co ubezpieczyciel wydaje ze „swojej” kasy, pochodzi tak naprawdę ze składek ubezpieczonych pojazdów. Dlatego ochrona zniżek OC nie jest w stanie zagwarantować ci niezmiennej ceny polisy.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC?

Pozytywną informacją jest to, że taki pakiet ochronny nie wydrenuje twojego portfela. Możesz go mieć nawet za darmo! Jak to możliwe? Na to, ile kosztuje ochrona zniżek OC, wpływają liczba posiadanych produktów u danego ubezpieczyciela i indywidualne ustalenia związane np. z historią ubezpieczenia.

Jakie wnioski wysnułeś po przeczytaniu artykułu? Ubezpieczenie zniżek OC nie opłaca się każdemu. Nie stanowi też o nienaruszalności poziomu składki OC na kolejny okres ubezpieczeniowy. Czy warto je mieć? Zdecyduj sam, biorąc pod uwagę swoją indywidualną sytuację.

Archiwum: październik 2021