W tunelu należy zachować odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia z innym pojazdem. W terenie zabudowanym minimalny odstęp w tunelu o długości powyżej 500 m wynosi 50 m. O czym jeszcze warto pamiętać podczas jazdy w tunelu? Dowiedz się z naszego artykułu!

Jazda w tunelu – co warto wiedzieć?

Tunele ułatwiają sprawne poruszanie się po centrach miast oraz w terenach o górzystej rzeźbie terenu. O wjeździe do tunelu informuje znak D-37. W przypadku tunelów dłuższych niż 500 metrów przy znaku znajduje się informacja o jego dokładnej długości. Podobnie jak w przypadku jazdy po wiaduktach i mostach, w tunelu nie wolno się zatrzymywać, cofać oraz zawracać. To surowo zabronione i może skończyć się kosztownym mandatem. Co więcej, w przypadku wystąpienia korku w tunelu, należy zachować minimalny odstęp między pojazdami. To ważny przepis, który często jest zapominany zarówno przez kursantów w trakcie nauki jazdy, jak i przez doświadczonych kierowców.

Dlaczego po wjeździe do tunelu należy zachować odstęp między pojazdami?

Tunele są specyficznym elementem na drodze. W końcu to fragment jezdni, który znajduje się pod ziemią lub w skale. Z tego powodu, kierując pojazdem w tunelu, należy przestrzegać specyficznych przepisów. O możliwości wjazdu informuje sygnalizator umieszczony nad pasami – zielony zezwala na wjazd, a czerwony zabrania go ze względu na prace drogowe lub kolizję. W tunelu musisz zachować odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu, ponieważ pomoże ci to uniknąć zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się samochodu, który znajduje się przed tobą.

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu – prawo o ruchu drogowym

Jeśli poruszasz się pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem, powinieneś utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m. Natomiast w przypadku wystąpienia zatoru, należy utrzymywać przynajmniej 5 metrów odległości między pojazdami. Warto wiedzieć, że przepisy te obowiązują w tunelach o długości przekraczającej 500 m poza obszarem zabudowanym.

Bezpieczny odstęp w tunelu i prędkości – za co można dostać mandat?

W przypadku nieprzestrzegania zasad odstępu pomiędzy pojazdami w tunelu można dostać mandat karny w wysokości 100 złotych. Co więcej, policjant może powołać się na przepis mówiący o stworzeniu zagrożenia w ruchu drogowym. Wtedy mandat może wynosić nawet powyżej 500 złotych. Natomiast zawracanie, cofanie i zatrzymywanie pojazdu w tunelu skończy się mandatem karnym w wysokości 200 złotych i nawet 5 punktami karnymi.

Nieprzestrzeganie przepisów w tunelu może skończyć się mandatem i stworzeniem niebezpiecznej sytuacji na drodze. Z tego powodu warto znać powyższe zasady poruszania się w takich okolicznościach.

Archiwum: luty 2022