Paryż jest pierwszą europejską stolicą, która wprowadzi strefę płatnego parkowania dla motocyklistów. Cena za godzinę będzie wynosić od dwóch do trzech euro, jednak opłata będzie obowiązywać jedynie właścicieli motocykli z napędem spalinowym. Zabieg ten ma zachęcić kierowców do przesiadki na elektryczne jednoślady. Przepisy wejdą w życie w 2022 roku.

Decyzję o wprowadzeniu płatnych parkingów dla motocykli podjął David Belliard, pełnomocnik burmistrzyni Paryża ds. transformacji przestrzeni publicznej. Pozytywną informacją jest to, że cennik będzie o połowę niższy niż w przypadku samochodów. Za godzinny postój w centrum miasta trzeba będzie zapłacić trzy euro, natomiast w innych dzielnicach kwota będzie wynosić dwa euro.

Strefa płatnego parkowana – kto zapłaci

Warto podkreślić, że nie każdy motocyklista będzie zmuszony do płacenia za parking. Opłaty obejmują wyłącznie właścicieli jednośladów z napędem spalinowym. Władze Paryża takim sposobem chcą zachęcić obywateli do przesiadki na elektryczne motocykle. Decyzję przyspieszył fakt, że z roku na rok liczba jednośladów w stolicy Francji bardzo szybko rośnie. To sprawia, że środowisko jest zdecydowanie bardziej narażone na zanieczyszczenia. Innym czynnikiem przemawiającym za wprowadzeniem płatnego parkowania jest wszechobecny hałas, który wcale nie jest mniejszym problemem niż wydobywające się spaliny.

Archiwum: czerwiec 2021