Neuville i Wydaeghe triumfowali drugi raz w obecnym sezonie. W sumie belgijski kierowca zwyciężył 15 razy oraz 50 razy plasował się w czołowej trójce.

Rajd Hiszpanii: Thierry Neuville powtarza swój wyczyn z sezonu 2019

Dla Neuville’a to powtórka z sezonu 2019, kiedy to także był najszybszy na hiszpańskich oesach. Po ponad dziesięciu latach powrócono do w pełni asfaltowej trasy. Organizatorzy uwzględnili siedemnaście odcinków specjalnych, a cały rajd liczył w sumie nieco ponad 280 km. Zwycięstwo nie należało do najłatwiejszych zwłaszcza, że Hyundai i20 Coupe WRC należące do belgijskiego duetu nie chciał odpalić przed i w trakcie przegrupowania. Ostatecznie z pomocą przyszli sędziowie, którzy pomogli pchać samochód:

„Ciężki weekend, wielka ulga. Wszystko szło dobrze prawie do samego końca. Przed ostatnim oesem było jednak wiele nerwów i to rozczarowujące. Prawdę mówiąc, nie wiem co powiedzieć” – powiedział po zakończonym rajdzie Neuville.

Jeśli chodzi o dodatkowe punkty na Power Stage, tu najlepsi byli Dani Sordo i Candido Carrera.

Rajd Hiszpanii: Thierry Neuville wygrywa, Evans przedłuża nadzieję na końcowy triumf w mistrzostwach

Za plecami Neuville’a i Wydaeghe’a ze stratą 24,1 sek. zameldowali się Elfyn Evans i Scott Martin. Druga lokata pozwoliła zachować szansę na mistrzowski tytuł, lecz strata do prowadzącego Ogiera wynosi 17 oczek:

„Jestem zadowolony, ale i rozczarowany. To nie był idealny weekend, choć wykonaliśmy niezłą pracę. Walczyliśmy o coś więcej” – podsumował Evans. Podium uzupełnił duet Dani Sordo i Candido Carrera. Dla Sordo, który zadeklarował koniec kariery po sezonie 2022, to również 50. podium w WRC:

„Naprawdę jestem bardzo szczęśliwy, również ze względu na swojego pilota. Dla niego to pierwsze podium. Dziękuję zespołowi za samochód i wsparcie” – cieszył się Sordo.

Tuż za czołową trojką znaleźli się wspomniany Ogier i Julien Ingrassia. Piątkę uzupełnili Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. Na dalszych pozycjach znaleźli się: Gus Greensmith i Chris Patterson (Ford Fiesta), Oliver Solberg i Craig Drew (Hyundai i20 Coupe WRC), Nil Solans Spain i Marc Marti (Hyundai i20 Coupe WRC), Eric Camilli i Maxime Vilmot (Citroën C3 Rally2). Punktowaną dziesiątkę zamknęli Nikolay Gryazin i Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia Rally2 evo).

Rajd Hiszpanii: Thierry Neuville najlepszy w Katalonii, Ogier liderem w klasyfikacji kierowców

Ostatnia eliminacja nie wpłynęła na zmiany w czołówce klasyfikacji kierowców. W tabeli przewodzi Sebastian Ogier z dorobkiem 204 punków. Drugi jest Elfyn Evans, który jako jedyny może jeszcze zagrozić francuskiemu kierowcy. Trzeci jest Thierry Neuville. Triumfator z Hiszpanii wyprzedza Kalle Rovanperę i Otta Tänaka.

Następna eliminacja (Rajd Monza) odbędzie się w dniach 18-21 listopada.

Archiwum: październik 2021