W 2021 roku kara za brak OC wynosi aż 5600 złotych dla samochodu osobowego, którego właściciel zwlekał z opłatą co najmniej 14 dni, 2800 złotych za zwłokę od 4 do 14 dni, oraz aż 1100 złotych za opóźnienie do 3 dni. Oznacza to, że nawet jeśli nasze auto nie będzie miało ważnego OC przez chociażby 1 dzień, grozi nam odpowiedzialność finansowa.

W jakich sytuacjach sprawdzenie OC pojazdu będzie naszym obowiązkiem? I jak zrobić to poprawnie?

Sprawdzanie OC samochodu – kiedy to robić?

Do weryfikacji aktualności naszego ubezpieczenia OC mogą skłonić nas różne sytuacje życiowe i drogowe. Do najczęstszych tego typu sytuacji zaliczyć możemy zakup używanego samochodu z drugiej ręki.

Zanim zdecydujemy się na kupienie samochodu od innej osoby, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda aktualny status składek OC interesującego nas pojazdu. Może okazać się bowiem, że dotychczasowy właściciel auta zalegał z opłatami, a te – w przypadku dokonania przez nas zakupu – przejdą na nas. Nie chcąc być odpowiedzialnymi za błędy naszego poprzednika, powinniśmy dołożyć starań, by upewnić się, jak kwestia ta wygląda w rzeczywistości. Zdarza się, że sprzedający pojazdy, podając informacje o stanie OC, mijają się z prawdą, chcąc jak najszybciej pozbyć się samochodu. Wówczas najlepiej jest poszukać innej oferty i oszczędzić sobie nieprzyjemności.

Inną sytuacją wymagającą sprawdzenia OC pojazdu jest udział w stłuczce na drodze – przede wszystkim takiej, która miała miejsce nie z naszej winy. Bywa, że kierowca, który jest odpowiedzialny za kolizję, nie chce ujawnić stanu swojego OC lub podaje nieprawdziwe informacje, by nie narażać się na wzrost składek za niedoskonałą historię szkód u swojego ubezpieczyciela. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dogadać się z współuczestnikiem zdarzenia, powinniśmy zawiadomić policję. Funkcjonariusze zweryfikują aktualność ubezpieczenia sprawcy.

Dobrym zwyczajem jest również samodzielne sprawdzanie aktualności OC swojego samochodu, ponieważ nie każdy ma pamięć do dat. Regularna kontrola tej kwestii pozwoli nam uchronić się przed potencjalnymi karami za niedopełnienie obowiązku płacenia składek na czas.

Sprawdzanie OC pojazdu – jak to zrobić?

Sprawdzanie OC pojazdu – jak to zrobić?

Dane dotyczące aktualności ubezpieczenia OC posiadają różne instytucje, które mają bezpośredni związek z urzędowymi kwestiami dotyczącymi funkcjonowania pojazdów. Mowa tutaj o Inspekcji Transportu Drogowego, regionalnych wydziałach komunikacyjnych, a także o policji.

Informacje o OC każdego samochodu zawarte są w aktualizowanej na bieżąco bazie OC/AC, którą sporządza UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Sprawdzenie właśnie tej bazy w Internecie wydaje się być najprostszym i najszybszym sposobem weryfikacji. Narzędzie – po wpisaniu przez nas na przykład numeru rejestracyjnego sprawdzanego samochodu – wygeneruje dla nas raport, w którym znajdziemy interesujące nas informacje.

Może zdarzyć się, że system nie znajdzie potrzebnych nam danych. Najczęściej nie jest to wynikiem żadnego błędu. Ubezpieczyciele mają bowiem 14 dni od podpisania dokumentów na to, aby zgłosić ubezpieczenie pojazdu do odpowiedzialnych organów. Jeśli więc stłuczka będzie miała miejsce przed tym terminem, istnieje prawdopodobieństwo, że nie odnajdziemy informacji o OC sprawcy od razu, a będziemy musieli zaczekać kilka dni.

Archiwum: sierpień 2021