Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

sprawdzenie oc
sprawdzenie oc

Dokumenty

Jak sprawdzić OC i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Wciąż jednak nie wszyscy obywatele go posiadają. Na całe szczęście, jeśli cokolwiek złego się dzieje, sprawdzenie OC jest stosunkowo proste. Jak to zrobić w ciągu kilku minut?

Weryfikacja OC – co to i czy każdy musi mieć?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to w skrócie OC. Jest to polisa obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ma zabezpieczyć nie właściciela, ale poszkodowanego. Jeśli doprowadzisz do wypadku z własnej winy, to właśnie OC pokryje wszelkie koszty naprawy pojazdu i nie będziesz musiał robić tego z własnej kieszeni.

Dlaczego warto mieć ważne OC?

To niezwykle istotne ubezpieczenie, ponieważ w innym przypadku mogłoby się bardzo często zdarzać, że winnego nie byłoby stać na naprawienie cudzego samochodu. W ten sposób zaś obydwie strony są zabezpieczane. Winny kolizji nie musi martwić się o zadośćuczynienie, a druga strona będzie mogła szybko cieszyć się sprawnym samochodem, za który nie będzie musiała dodatkowo płacić.

Na jaki okres wydawane jest OC?

Standardowo OC wydawane jest na 12 miesięcy, ale w niektórych przypadkach można wykupić je w innej wersji. Dla pojazdów zabytkowych można je nabyć jedynie okresowo, np. na czas letni, gdy są użytkowane. Zwykle takie pojazdy zimą znajdują się w garażach i nie poruszają się po mieście, dlatego wykup OC jest w tym przypadku zbędny. Na dodatek dla takich samochodów składka zwykle jest nieco niższa. Warto jednak pamiętać o tym, że każdorazowy wyjazd na drogę musi wiązać się z opłaceniem adekwatnej stawki. Co jednak w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji? Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest na szczęście możliwe.

Zobacz też:
Jak zrobić zdjęcie do prawa jazdy? Aktualne wymogi, wymiary i ceny

Czy auto ma OC – jak sprawdzić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a osoby zajmujące się systemem starają się kontrolować jego ważność. Jednak nie jest to niezawodne i czasem zdarza się, że niektóre pojazdy nie mają opłaconej stawki. Sprawdzenie OC samochodu jest więc czymś, co warto zrobić po kolizji. Szacuje się, że w Polsce na ponad 29,5 mln pojazdów około 150 tys. nie posiada aktualnej polisy. Wprawdzie to mniej niż 0,01% wszystkich aut, ale w dalszym ciągu istnieje możliwość natrafienia na taki samochód.

Sprawdzenie OC UFG – to proste

Sprawdzenie OC UFG znacznie poprawia te liczby. To właśnie ten portal jest pierwszym, o którym powinno się myśleć w razie kolizji. Odpowiada na pytanie, jak sprawdzić OC cudzego samochodu. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl, która daje do dyspozycji odpowiedni formularz. Należy podać numer rejestracyjny lub też numer VIN oraz odpowiednią datę, by dowiedzieć się, czy dana osoba na pewno porusza się po danym terenie w pełni legalnie. Można powiedzieć, że nr polisy OC można sprawdzić błyskawicznie.

Kiedy warto sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Pamiętaj, że jeśli właśnie doszło do kolizji i kontakt z winowajcą jest bezproblemowy, powinieneś bez trudu uzyskać numer polisy OC. To zdecydowanie ułatwi i usprawni cały proces, dlatego nie wahaj się o to pytać. Warto pamiętać o tym, że ok. 40% pojazdów nieposiadających ubezpieczenia to przypadki, w których właściciel zapomniał zapłacić ratę lub nie dopilnował innych terminów. Z tego powodu mimo wszystko sprawdzenie polisy OC czasem może okazać się przydatne.

Co można zyskać dzięki OC po wypadku?

Ubezpieczenie OC pokrywa nie tylko koszt naprawy pojazdu. Jego zakres jest naprawdę szeroki. Ubezpieczyciel opłaca także koszty leczenia, rehabilitacji oraz leków w przypadku groźniejszych wypadków. Jeśli ofiara ma uszkodzony sprzęt elektroniczny, np. smartfon lub tablet, również będzie pokrywał te koszty.

Z tego powodu naprawdę warto pamiętać o tym, aby zawsze pilnować terminów opłacania wszystkich kosztów. W końcu jeden dzień samego pobytu w szpitalu to często koszt powyżej 500 złotych, więc niewiele osób będzie stać na pokrycie tak wysokich rachunków. Z tego względu sprawdzenie OC jest bardzo istotne.

Zobacz też:
Jak złożyć wniosek o kartę kierowcy i komu jest potrzebna?

Jak sprawdzić ubezpieczenia auta: co grozi za brak OC?

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Kary za jego brak mogą być naprawdę wysokie:

  •  Za 1-3 dni bez OC to 1000 złotych; 
  • Do 14 dni to 2800 złotych;
  • Powyżej 14 dni to aż 5600 złotych; 

Jeśli wykryjesz osobę, która nie posiada ważnego OC, możesz być pewnym, że będzie musiała ona wpłacić odpowiednią kwotę, ponosząc adekwatną karę. Warto też zwrócić uwagę, że kwoty te dotyczą pojazdów osobowych. Ciężarówki oraz motocykle ponoszą inne kary.

Jak sprawdzić OC uciekającego auta?

Jeśli doszło do wypadku, a sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, przede wszystkim postaraj się zapamiętać jego numery rejestracyjne, bo to właśnie po nich będziesz w stanie nie tylko znaleźć sprawcę, lecz także zyskasz możliwość sprawdzenia OC samochodu. Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym auta może być jedyną możliwością. Pamiętaj jednak, że nie zawsze odjechanie z miejsca zdarzenia wiąże się z ucieczką z miejsca wypadku.

Kiedy trzeba pokryć koszty z własnej kieszeni?

Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim dlatego, że nawet jeśli dana osoba posiada OC, to jeśli zostanie jej udowodnione, że uciekła z miejsca wypadku bądź kolizji, będzie musiała pokryć koszty z własnej kieszeni. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu kwotę, a następnie domaga się zwrotu jej od swojego klienta. Dlatego zawsze należy dołożyć wszelkich starań, aby np. z powodu wywołania stłuczki nie zostać uznanym za uciekiniera. Jeśli doprowadziłeś do np. obtarcia cudzego pojazdu na parkingu, najlepiej zostaw swój numer telefonu w widocznym miejscu.

Jak sprawdzić ważność polisy OC: ceny ubezpieczeń

Weryfikacja OC jest ogólnodostępna i nie powinieneś mieć z nią najmniejszego problemu. Jednak jeśli dopiero planujesz zakup swojego pojazdu, na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje takie ubezpieczenie. W końcu skoro jest obowiązkowe, koniecznie będziesz musiał ponosić te koszty. W 2020 roku średnia cena OC wynosiła 672 zł na rok. Oznacza to, że część pojazdów można ubezpieczyć taniej, np. za nieco ponad 400 zł.

Co zrobić, by zapłacić mniej za OC?

Sprawdzenie OC pod względem ceny jest proste: wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem. Co jednak ma wpływ na jego wysokość? Między innymi miejsce zamieszkania, ale to tylko jedna ze składowych. Istotny jest również wiek oraz czas, jaki dana osoba posiada prawo jazdy. Im starszy i bardziej doświadczony jest kierowca, tym niższa będzie składka. Stan cywilny także jest nie bez znaczenia. Osoby w małżeństwie statystycznie płacą mniej.

Zobacz też:
Wymiana prawo jazdy po ślubie – wniosek, terminy, koszty

Marka samochodu a cena OC

Warto zwrócić też uwagę na markę i model samochodu. Te czynniki mają wpływ na to, jak do konkretnego pojazdu podejdzie ubezpieczyciel. Według statystyk z 2020 roku najtańsza okazuje się w tym względzie Skoda. Warto też zwrócić uwagę na to, że osoby, które nigdy nie spowodowały kolizji ani wypadku po prostu będą płaciły mniej jako pewniejsi i bardziej godni zaufania kierowcy. Najlepsi kierowcy pod względem drogowego sprawdzenia OC będą mieli tańsze. Najwięcej za OC płacą osoby w wieku 18-25 lat, które z powodu małego doświadczenia na drogach są potencjalnie bardziej ryzykownymi klientami dla ubezpieczalni.

Jak sprawdzić zniżki OC dla siebie?

Aby obliczyć swoje OC i zniżki, należy skorzystać z formularza, który publikuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z konkretnym ubezpieczycielem, możesz po prostu się z nim skontaktować. W sieci dostępna jest także możliwość bezpłatnego sprawdzenia wysokości składki. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, zawierającą kalkulator.

Sprawdzenie OC to nic trudnego!

Sprawdzenie OC jest współcześnie bardzo proste, zarówno jeśli chodzi o zorientowanie się w cenach, jak i zbadanie, czy sprawca wypadku na pewno posiada polisę. Pamiętaj tylko, że w przypadku, gdy kupujesz pojazd używany, ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie, jak to dzieje się w innych sytuacjach. Wtedy warto skorzystać nawet z dostępnej w sieci bazy danych, by dowiedzieć się, kiedy będziesz musiał dokonać odpowiedniej wpłaty.

Kary za brak OC są zbyt dotkliwe, aby móc pozwolić sobie na brak ubezpieczenia. Jeśli znasz kogoś, kto ignoruje wpłatę, warto zwrócić mu na to uwagę. To ubezpieczenie w końcu tak naprawdę chroni obydwie strony i nie tylko nie wolno, ale także nie warto z niego rezygnować.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Naprawy

Akumulator często odmawia posłuszeństwa po mroźnej nocy. Warto jednak wiedzieć o tym, że problemy sygnalizuje dużo wcześniej. Zazwyczaj w postaci drobnych oznak. Jak je...

Dokumenty

Zbliża się koniec Twojego ubezpieczenia komunikacyjnego? Pewnie w popłochu szukasz najlepszego rozwiązania. Niekiedy będzie to niższa opłata, innym razem poszerzenie zakresu ubezpieczenia. W każdym...

Wiadomości

Kolbuszowa – Mielec. Do śmiertelnego wypadku doszło we wtorek 25 stycznia po godz. 9.00 na drodze wojewódzkiej nr 875. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika,...

Wiadomości

Lamborghini powoli zaczyna podążać w kierunku elektryfikacji marki. 2022 rok ma być ostatnim, w którym włoski producent planuje oferować jedynie samochody wyposażone w silnik...

Wiadomości

Kraków. Autobus elektryczny Irizar IE Tram kursuje po ulicach miasta. Hiszpański pojazd wyjechał na linie 169, a niebawem obsłuży również linie 124 i 424....

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Naprawy

Filtr gazu jest jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG w pojeździe. Gaz wciąż jest popularnym paliwem. Zawdzięcza to głównie swojej niskiej cenie. Co powinieneś...

Naprawy

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Przyglądając się olejom silnikowym, zauważysz, że mają one na opakowaniach specjalne oznaczenia. Zrozumienie ich znaczenia jest niezbędne, by wybrać...

Zobacz także

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Samochody

Przestronny, komfortowy, bezpieczny – idealny dla licznej, wielopokoleniowej rodziny. Kiedyś samochód 7-osobowy pozostawał w sferze marzeń, dziś coraz więcej producentów oferuje realną, ciekawą alternatywę...

Wiadomości

Dacia 2021 rok niewątpliwie zaliczy do udanych. Producent ten sprzedał w sumie 537 095 egzemplarzy co jest rekordowym rezultatem w historii marki. To z...

Samochody

Zmiana samochodu stanowi dla każdego kierowcy duże wydarzenie. Zgłoszenie nabycia pojazdu to procedura, którą musi przejść każdy kupujący. Poniższy poradnik sprawi, że wszystkie formalności...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Dobrze byłoby nie musieć myśleć o tym, jak wyjechać z zaspy. Jednak śnieżna zima „zaskakuje” kierowców tak samo, jak drogowców. Zapoznaj się z tym...