1. Sprzedaż

Im dłużej jesteś w posiadaniu danego samochodu, tym bliższa staje się wizja zasiadania za kierownicą kolejnego. Ten naturalny cykl w życiu kierowcy jest często związany z kupowaniem i sprzedawaniem aut, za wyjątkiem osób, które preferują leasing czy wypożyczanie długoterminowe.

Załóżmy, że chcesz sprzedać auto. Jeśli wciąż masz szanse otrzymać za nie kwoty rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tys. zł, raczej nie ma sensu dłuższe zastanawianie się. Zwłaszcza że czas gra na Twoją niekorzyść. Im starszy rocznik, im wyższy przebieg – tym bardziej zazwyczaj spada wartość aut na rynku wtórnym. Jeśli po sprzedaży zamierzasz kupić nowe auto i potrzebujesz w tym celu małego wsparcia finansowego, oferty niewielkich pożyczek znajdziesz pod adresem https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-2000-zl/.

Możesz zdecydować się na sprzedaż do firm, które oferują skup samochodów. Niestety, ale musisz wtedy liczyć się z mało atrakcyjną ofertą finansową, choć z pewnością warta docenienia jest szybkość i prostota podobnej transakcji. Bardziej opłacalne jest sprzedawanie na własną rękę, np. na jednym z portali ogłoszeniowych lub aukcyjnych. Niedogodnością jest jednak konieczność spotykania z zainteresowanymi, odbieranie wielu telefonów czy negocjowanie w celu ustalenia ostatecznej kwoty. Czasami jednak nie ma sensu zwlekać i trzeba jak najszybciej pozbyć się auta – póki przedstawia jeszcze jakąkolwiek wartość na rynku wtórnym i może być kupione oraz użytkowane w przyszłości.

2. Naprawić

A gdyby tak dać samochodowi kolejną szansę? Skoro zaufany mechanik usunął już tę czy inną usterkę, raczej nie powinien mieć problemu z kolejnymi, prawda? To znów bardzo indywidualna kwestia – zależy przede wszystkim od stopnia zniszczeń oraz kosztów naprawy. Jeśli zaczynasz przeglądać rankingi pożyczek na sowafinansowa.pl, wydatek na remont samochodu zapewne przekracza Twoje bieżące możliwości. Czym innym jest naprawa polegająca na szybkiej wymianie części za kilkadziesiąt zł niż np. próba reakcji na fakt, że podwozie auta jest przeżarte rdzą i rozpada się podobnie jak progi, a silnik uruchamia się już tylko na „słowo honoru”.

Naprawiaj, jeśli zależy Ci na dalszym korzystaniu z samochodu i pod warunkiem, że nie zbankrutujesz przez kolejne z napraw w najbliższym czasie. Oszacuj skalę i hierarchię wydatków i na tej podstawie podejmij decyzję.

3. Złomować

Ostateczną formą pożegnania ze starym i niesprawnym samochodem jest zezłomowanie. W praktyce polega to na podpisaniu umowy z jedną z firm, które oferują kupno auta na wynegocjowanych warunkach. Takie przedsiębiorstwa próbują odzyskać i wyjąć z pojazdu, co tylko przedstawia jakąkolwiek wartość na rynku używanych części. Następnie przystępują do zgodnej z obowiązującym prawem procedury utylizacja auta.

Za zezłomowanie samochodu można dostać od kilkuset zł do nawet tysiąca kilkuset. Czasami, gdy auto nie nadaje się już do naprawy lub byłby to ekstremalnie drogi i mało perspektywiczny wydatek, nie pozostaje nic innego jak właśnie zrezygnować z dalszego inwestowania. A gotówka to zawsze gotówka, mimo że relatywnie niewielka.

Archiwum: kwiecień 2022