Praca Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach została zaburzona. Egzaminatorzy oraz pracownicy biurowi zgodnie z zapowiedziami rozpoczęli w poniedziałek strajk. Protest dotyczy podwyżek dla personelu w wysokości 1500 zł. Szefowie nie chcą się zgodzić na warunki przedstawione w postulacie. Panująca sytuacja może poważnie wpłynąć na zaplanowane już egzaminy teoretyczne oraz praktyczne i to nie tylko w Katowicach, ale również w całym województwie śląskim.

Nie tylko katowicki WORD. Inne miasta również protestują

Strajk był zapowiadany przez pracowników katowickiego WORD od dłuższego czasu. Obecnie ośrodek posiłkuje się egzaminatorami z innych siedzib, jednak zamieszanie z każdym dniem pogłębia się. Przekładanie oraz odwoływanie egzaminów jest nieuchronne i zapisane osoby muszą liczyć się z takimi sytuacjami.

Oprócz podwyżek w wysokości 1500 zł, pracownicy domagają się również mniejszej ilości przeprowadzanych egzaminów. Protesty rozpoczęły się w poniedziałek 10 maja w Katowicach oraz w innych miastach województwa śląskiego zrzeszonych w związku zawodowym Solidarność ’80, jak: Bytom, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Tychy. Warto nadmienić, że WORD w Katowicach to największy tego typu ośrodek w całej Polsce.

60 osób strajkuje. Szefostwo nie chce się ugiąć

Przedstawiciel Solidarność ’80, Sebastian Białkowski ujawnia, że do strajku przystąpiło 60 osób. Przypomina też, że w 2010 roku egzaminatorom obniżono pensje o 1000 zł. Jak twierdzi, brak porozumienia z szefostwem zmusiły ich do przeprowadzenia protestów. Szefostwo nie chce się zgodzić na postawione warunki. Dyrektor WORD w Katowicach, Łukasz Drob wyjaśnia, że instytucji zwyczajnie nie stać, gdyż będzie to grozić dużymi stratami ośrodka:

„Nie możemy też sobie pozwolić na spełnienie postulatu, by przydzielać egzaminatorom najwyżej 8 egzaminów dziennie. To będzie oznaczać dodatkowy spadek dochodów. Gdybyśmy jednocześnie dali pracownikom 1500 zł podwyżki, to roczna strata wyniesie 6 mln zł”.

Drob dodaje również, iż pracownikom są wypłacane trzynaste pensje oraz premie. Sprawa utknęła w martwym punkcie.

Archiwum: maj 2021