Nawet jeśli własnoręczna wymiana koła w samochodzie nie wydaje się nam problemem, w niektórych sytuacjach zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć klęczenia przy aucie np. w śniegu czy deszczu, do tego w eleganckim stroju. Można tego łatwo uniknąć, dopłacając zaledwie kilka złotych do składki OC. Dowiedz się jak w praktyce wygląda ubezpieczenie opon i czy warto wykupić je wraz z obowiązkową polisą.

Ubezpieczenie opon – jak działa?

Doraźny problem z przebitą oponą może rozwiązać assistance. Najczęściej w ramach tego dodatkowego ubezpieczenia kierowca może liczyć na wymianę koła na miejscu, odholowanie lub pomoc w znalezieniu zakładu wulkanizacyjnego. Niemniej kosztami naprawy lub zakupu nowego ogumienia obarczony jest w pełni właściciel pojazdu. Dlatego ubezpieczenie opon występuje w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych jako osobny produkt, ponieważ ani ubezpieczenie OC/AC (https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac), ani wspominany assistance nie zapewniają rekompensaty finansowej.

W przypadku ubezpieczenia opon towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty odholowania auta, wizyty w warsztacie oraz ewentualnej nowej opony. Tego typu dodatkowe ubezpieczenie kosztuje zazwyczaj zaledwie kilka złotych doliczanych do polisy OC lub assistance, a pozwala zabezpieczyć się przed wydatkiem kilkuset złotych na nową oponę i koszty serwisowe. Korzystając z narzędzi takich jak porównywarka ubezpieczeń, można nawet znaleźć oferty, w których ubezpieczenie opon zawarte jest w cenie OC.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie opon?

Oczywiście warunki ochrony ogumienia w ubezpieczonym samochodzie nie zawsze ma taką samą postać. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj narzucają ograniczenia terytorialne (większość firm ubezpieczeniowych oferuje wyłącznie ochronę na terenie Polski) oraz kwotowe. W ogólnych warunkach umowy (OWU) warto więc poszukać, jaki jest maksymalny limit rekompensaty za problem z oponami lub ile zdarzeń obejmuje ubezpieczenie.

Dobrze też zwrócić uwagę na takie szczegóły jak maksymalna odległość, na jaką zostanie odholowane nasze auto w ramach ubezpieczenia opon. Spotkać można także inne wyłączenia. Jednym z nich jest np. sytuacja, kiedy do przebicia opony dochodzi w konsekwencji kolizji z innym pojazdem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie uznają wówczas szkody.

Niemniej z racji na niewielkie koszty, ubezpieczenie opon to dodatek, na który warto się zdecydować. Można w ten sposób uniknąć nerwów i straconego na własnoręcznej wymianie koła czasu.

Archiwum: wrzesień 2022