Dlaczego wymiana zużytych uszczelniaczy zaworowych jest tak ważna? 

Bagatelizowanie symptomów zużycia uszczelniaczy zaworowych może skutkować poważnym uszkodzeniem silnika i koniecznością jego generalnego remontu. Usługa może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, co w przypadku aut używanych często jest nieopłacalne. Wówczas pozostaje ci jedynie sprzedaż lub złomowanie samochodu w autoryzowanym punkcie demontażu. Szybka interwencja pozwoli ci zatem na zredukowanie kosztów naprawy i dalszą eksploatację pojazdu.

Co to są uszczelniacze zaworowe i jaką pełnią funkcję w samochodzie?

Zlokalizowane na głowicy silnika uszczelniacze zaworowe to elementy, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnej szczelności bloku jednostki napędowej. Uszczelniają trzonki zaworów, zapobiegając jednocześnie możliwości przedostawania się oleju silnikowego do wnętrza cylindrów. Pełnią istotną funkcję, zapewniając szczelność pomiędzy różnymi blokami funkcjonalnymi komory silnikowej i umożliwiając wszystkim komponentom prawidłową pracę. Uszczelniacze zaworowe są elementami ulegającymi naturalnemu zużyciu wskutek eksploatacji i efektów starzeniowych, jakim podlegają tworzywa sztuczne.

Na czym polega wymiana uszczelniaczy zaworowych w aucie osobowym?

Wymiana uszczelniaczy zaworowych w aucie osobowym różni się w zależności od modelu. W niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie specjalistycznych przyrządów demontażowych dedykowanych do konkretnego rodzaju silnika. Pozwalają one na szybkie przeprowadzenie naprawy poprzez zdemontowanie elementów mechanizmu sterującego zaworami. Następnie możesz od razu przystąpić do wymontowania uszczelek, zsuwając je odpowiednim narzędziem z trzonków. Zazwyczaj jednak usunięcie usterki jest bardziej skomplikowane.

Większość silników wymaga demontażu głowicy do wymiany uszczelniaczy zaworowych. Konieczne jest również rozebranie całego mechanizmu odpowiedzialnego za pracę zaworów. Wiąże się to z obowiązkiem wymiany szeregu innych elementów uszczelniających, a także nowego paska rozrządu oraz wymiany oleju i płynu chłodniczego. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i zapleczem sprzętowym, powinieneś zlecić wykonanie usługi renomowanemu warsztatowi mechanicznemu. Prawidłowo wykonany proces zapewni wieloletnią sprawność jednostki napędowej twojego samochodu.

Czy możliwa jest wymiana uszczelniaczy zaworowych bez zdejmowania głowicy silnika?

Tak, możliwa jest wymiana uszczelniaczy zaworowych bez zdejmowania głowicy. Jest to zależne od konkretnego modelu pojazdu. W tym celu potrzebujesz jednak odpowiednich narzędzi, takich jak dedykowany przyrząd i szczypce do uszczelniaczy zaworowych. Wówczas wystarczy jedynie demontaż mechanizmu sterowania zaworami silnika. W kolejnym kroku wykorzystujesz sprzęt do wymontowania starych uszczelek i instalacji nowych. Cały proces jest szybki, a jego samodzielne przeprowadzenie pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości gotówki.

Przyrząd i szczypce do wymiany uszczelniaczy zaworowych 

Specjalny przyrząd do wymiany uszczelniaczy zaworowych to ściągacz, który pozwala na ekspresowe zdemontowanie uszczelek. Decydując się na zakup tego rodzaju narzędzia, zwróć uwagę, czy jest on kompatybilny z silnikiem. Często sprzęt jest dedykowany do konkretnych modeli jednostek napędowych, np. 8V, 12V, 16V, 24V czy 30V. Powinien być on wyposażony w regulację szerokości nacisku oraz wysokości. Profesjonalne rozwiązania w tym zakresie posiadają ponadto wytrzymałą konstrukcję z profilowanej blachy stalowej pokrytej warstwą antykorozyjną.

Wysokiej klasy szczypce do wymiany uszczelniaczy zaworowych pozwolą na bezproblemowe usunięcie usterki i wymienienie wadliwej uszczelki. Pamiętaj, by wybrać model z odpowiednio długimi szczękami, które umożliwią pracę z zaworami w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli nie masz pewności, czy konkretny rodzaj przyrządu jest kompatybilny z jednostką napędową twojego samochodu, to skonsultuj się ze sprzedawcą. Istnieją pewne różnice pomiędzy konstrukcją silników benzynowych oraz diesla poszczególnych producentów.

Jakie są objawy nieszczelności i uszkodzenia uszczelniaczy zaworowych, które wymagają naprawy?

Jednym z pierwszych objawów nieszczelności i uszkodzenia uszczelniaczy zaworowych jest niebieski dym wydobywający się z rury wydechowej. Nie powinieneś mylić tego zjawiska z białymi spalinami (wskutek spalania płynu chłodniczego) albo czarnymi (ich przyczyną jest nieprawidłowa mieszanka w silnikach Diesla). Pamiętaj, że brak odpowiedniej szczelności nie spowoduje natychmiastowej awarii. Efektem jest stopniowo zbierający się nagar, czyli sadza oraz osady, który powoli niszczy komponenty umiejscowione w komorze silnika. Elementy uszczelniające wymagają zazwyczaj wymiany po ok. 100 tys. km przebiegu.

Nadmierny pobór oleju wykryty poprzez okresowy pomiar jego poziomu bagnetem również powinien wzbudzić twoje podejrzenia. Wymiana uszczelniaczy zaworowych może być konieczna również w przypadku wspomnianej wcześniej emisji niebieskawego dymu, który objawia się najczęściej w trakcie postoju i pracy silnika na biegu jałowym albo wolnych obrotach. Zapach spalonej substancji smarującej komorę silnikową również może być związany ze zużytymi uszczelkami zaworów. Niezwłocznie po wykryciu nieprawidłowości zgłoś się do profesjonalnego diagnosty.

Jaki jest koszt zakupu oraz wymiany uszczelniaczy zaworowych silnika?

Zakup samych uszczelek nie będzie dużym wydatkiem. Koszt uszczelniaczy zaworowych waha się od kilku do maksymalnie kilkuset złotych w przypadku najbardziej zaawansowanych jednostek napędowych o wysokiej mocy. Duży koszt stanowi wymiana uszczelniaczy zaworowych ze względu na spore skomplikowanie operacji. Często wiąże się również z koniecznością montażu nowych elementów uszczelniających głowicy oraz pokrywy zaworów, a także fabrycznie nowego paska rozrządu. Musisz również pamiętać o zalaniu silnika nowym olejem, jak również o zakupie płynu chłodniczego.

Czy mogę własnoręcznie wymienić uszczelniacze zaworowe bez zdejmowania głowicy?

Standardowa, samodzielna wymiana uszczelniaczy zaworowych bez zdejmowania głowicy jest możliwa, jednakże do jej przeprowadzenia musisz posiadać odpowiedni sprzęt. Niezbędne są specjalne szczypce do uszczelniaczy zaworowych i dedykowany przyrząd. Nie zawsze jednak można łatwo dokonać naprawy uszczelniaczy zaworowych bez dokonania bardziej skomplikowanego demontażu zaworów. Wówczas warto powierzyć wykonanie procesu doświadczonemu mechanikowi. Pamiętaj, że błędy w trakcie usuwania usterki mogą przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia silnika.

Tania i szybka wymiana uszczelniaczy zaworowych jednostki napędowej

Jeżeli w trakcie jazdy zauważysz jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o konieczności natychmiastowej wymiany uszczelniaczy zaworowych, to zdecydowanie powinieneś przystąpić do szybkiej naprawy lub udać się do najbliższego diagnosty. Wydobywanie się kłębów niebieskawego dymu z rury wydechowej albo swąd spalonego oleju to najczęstsze objawy nieszczelności. Koszt uszczelniaczy zaworowych nie przekracza kilkudziesięciu złotych w przypadku najpopularniejszych modeli samochodów osobowych. Wczesne usunięcie usterki chroni przed bardziej kosztownymi czynnościami naprawczymi.

Profesjonalnie przeprowadzona tania i szybka wymiana uszczelniaczy zaworowych jednostki napędowej ocali auto przed poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi lub złomowaniem. Korzystając ze specjalnych przyrządów w formie szczypiec do ściągania mechanizmu sterowania zaworami, możesz wykonać ją samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wymaga to specjalistycznej wiedzy, a drobny błąd może skutkować koniecznością generalnego remontu silnika. Z tego powodu rozważ powierzenie wykonania usługi doświadczonemu mechanikowi.

Archiwum: marzec 2021