Nagar to poważny problem, który często może prowadzić do pogorszenia pracy silnika lub jego poważnych usterek. Niestety, całkowite wyeliminowanie warstwy brudu powstającej na silniku jest niemożliwe. Można jedynie wydłużać proces jego wytwarzania. Nagar w silniku utrudnia przepływ gazów i sprawia, że motor nie pracuje prawidłowo. Jak więc pozbyć się uciążliwego zabrudzenia? Przeczytaj i sprawdź!

Przyczyny odkładania się nagaru w silniku

Jest to twardy osad zbierający się na ścianach komory spalania, który często ma barwę zielonożółtą. Źródła jego powstawania to:

  • skład współczesnego paliwa;
  • niedopalone cząstki oleju i paliwa;
  • procesy chemiczno-fizyczne. 

Na ten rodzaj osadu narażony jest prawie każdy silnik. Główną przyczyną powstawania nagaru jest mieszanie się paliwa z olejem silnikowym. Takie połączenie skutkuje wytrąceniem osadu. W silnikach iskrowych warstwa brudu powstaje przez związki chemiczne obecne w paliwie.

nagar - jak powstaje i skąd się bierze

Inne czynniki powstawania nagaru

Może to dziwić, jednak na powstawanie zabrudzenia w silniku ma również wpływ styl jazdy kierowcy. Silnik musi pracować równomiernie na każdych obrotach i różnych dystansach. Jazda tylko na wysokich lub niskich obrotach albo podróżowanie krótkodystansowe i bez dłuższych tras również mają wpływ na to, czy zacznie się wytrącać niepożądany osad węglowy. Aby nagar nie gromadził się zbyt szybko, powinieneś dostosować styl jazdy oraz stawiać na olej wysokiej jakości.

Techniczne przyczyny powstawania nagaru

Kolejną przyczyną wytrącania powłoki może być niezaktualizowane oprogramowanie w komputerze głównym. System ten odpowiada za wydzielanie odpowiednich proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej. Należy pamiętać, że proporcje te są bardzo ważne i można je łatwo zaburzyć. Uważaj np. na tuning i zmianę mapy paliwa. Nagar może gromadzić się również przez nieprawidłowe działanie sondy, która odpowiada za mierzenie tlenu w spalinach.

Elektryka

Nagar w silniku to czasem także efekt niesprawnego zapłonowego układu elektryki w aucie, np. świec czy łańcucha rozrządu. Przy niedziałającym układzie zapłonowym proces spalania zostaje zaburzony przez rozciągnięcie niektórych elementów. Pamiętaj, że zabrudzenie na silniku może się zbierać z różnych przyczyn i powinieneś dość często wykonywać przegląd samochodu.

Nagar w silniku – objawy

Powstający osad na silniku objawia się na różne sposoby. Odczuwalne skutki to przede wszystkim:

  • nierównomierna praca silnika;
  • spadek mocy układu napędowego;
  • zwiększone zużycie paliwa. 

Nagar wpływa niekorzystnie na układ zapłonowy, co może powodować wypadanie świec.

nagar - w silniku objawy

Nagar na zaworach

W pojazdach z silnikiem benzynowym, w których do zasilania używane są bezpośrednie wtryski paliwa, złośliwa substancja rzutuje na sposób jego dostarczania. Podczas pracy silnika benzyna nie obmywa wentylu, tylko trafia bezpośrednio do komory. Nagar na zaworach objawia się brakiem dostępu powietrza do komór, co w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowego spalania mieszanki.

Nagar na tłoku

Nagar na tłoku może być efektem niesprawnego układu chłodzenia. Przegrzanie oleju, który nie jest dobrej jakości, prowadzi do rozstroju silnika. Płyn ten został źle dopasowany do jednostki, a w dodatku silnik przez agresywną jazdę się przepracował.

Czyszczenie i usuwanie nagaru z silnika

Na usunięcie nagaru istnieje dużo sposobów. Nie ma jednak gwarancji, że zabrudzenie zostanie usunięte w 100%, gdyż powstaje on na skutek eksploatacji pojazdu.

nagar - czyszczenie i usuwanie z silnika

Sposoby na usuwanie nagaru

Czym wyczyścić nagar w silniku? Najprostszym rozwiązaniem w walce ze złośliwą powłoką brudu jest zakup detergentów i środków chemicznych, które pomagają usunąć nagar. Trzeba jednak pamiętać, że czyszczenie układu napędowego silnymi środkami można wykonywać jedynie podczas wymiany oleju. Ta opcja daje możliwość pozbycia się kamienia we własnym zakresie, bez pomocy mechaników.

Inne opcja usunięcia nagaru z silnika

Jak usunąć nagar z silnika? Kolejną opcją (i w dodatku – niedrogą) jest wizyta w warsztacie. Czynnością, która wpłynie na poprawę kondycji pojazdu, jest wodorowanie silnika. Do układu napędowego zostanie doprowadzona lotna mieszanka. Podgrzeje ona temperaturę silnika oraz spalin, co pozwoli przemienić niechcianą powłokę w gaz. Dzięki temu gaz ulotni się wraz ze spalinami. Musisz jednak mieć na uwadze, że wodorowanie pozwoli oczyścić jedynie komorę spalania i układ wydechowy, a nie cały silnik.

Czyszczenie zaworów

A jak wyczyścić zawory z nagaru? Jedynym sposobem, aby dokładnie i skutecznie się go pozbyć, jest czyszczenie mechaniczne. Trzeba najpierw zdemontować cały silnik. Dzięki temu można ręcznie wyczyścić każdy element z pomocą środków chemicznych. Jest to jednak sposób na usunięcie nagaru, który mechanicy zalecają wtedy, gdy samochód ma poważne problemy z silnikiem i usterki uniemożliwiające działanie układu. Niestety, cena takiego zabiegu jest dość wysoka i za czyszczenie mechaniczne zapłacisz nawet do kilku tysięcy złotych.

Jak chronić silnik przed powstawaniem złośliwego osadu?

Podczas jazdy w mieście nie masz możliwości, aby kontrolować swój tryb jazdy i poruszać się na wyższych obrotach.

nagar - jak chronić silnik przed powstawaniem złośliwego osadu

Niezwykle istotną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest regularna wymiana oleju. Jest to jeden z ważniejszych płynów w samochodzie powinieneś kupować tylko te zalecane przez producenta. Tanie zamienniki zazwyczaj niekorzystnie wpływają na pracę silnika. Co jeszcze ograniczy powstawanie nagaru w silniku? Pamiętaj o regularnych przeglądach. Mechanik za pomocą komputera może sprawdzić, czy pojazd pracuje tak, jak powinien i o co należy zadbać.

Nagar to osad, który podczas eksploatacji samochodu wytrąca się przy mieszaniu paliwa z olejem silnikowym. Nie jesteś w stanie całkowicie powstrzymać tworzenia się powłoki, jednak dzięki regularnym przeglądom oraz wysokiej jakości olejom możesz opóźnić jego powstawanie. Jeżeli nagar osadza się na częściach silnika, powinieneś podjąć odpowiednie działania, aby usunąć osad z układu napędowego. Niektóre metody nie są co prawda zbyt tanie, ale jeśli sytuacja jest poważna, warto zdecydować się na bardzo dokładne oczyszczenie silnika.

Archiwum: czerwiec 2021