Zaskakujące informacje na temat fabryki Volkwsagena we Wrześni. Placówka aż przez trzy tygodnie nie będzie produkować nowych aut. Powodem są problemy z dostępnością półprzewodników.

Przerwa w funkcjonowaniu fabryki nie jest bezpośrednio związana z pandemią koronawirusa. Jej rozwój doprowadził jednak między innymi do zwiększonego zapotrzebowania na komputery, co poskutkowało problemami z dostępnością półprzewodników.

Wszystkie linie produkcyjne we Wrześni staną z dniem 12 kwietnia. Ponownie produkcja ma ruszyć 30 kwietnia.

Wszystkiemu winne półprzewodniki

Przestój fabryki we Wrześni ma bezpośredni związek ze wzrostem sprzedaży laptopów czy komputerów oraz innego sprzętu elektronicznego. Do każdego z nich wykorzystywane są właśnie półprzewodniki, co doprowadziło do ogromnego wzrostu zapotrzebowania na nie. Wskutek tego, na rynku jest ich coraz mniej, co boleśnie odczuje fabryka Volkwsagena we Wrześni.

Jak się okazuje, wpływ na konieczność przestoju fabryki miała także burza śnieżna w Teksasie oraz wybuch pożaru w jednej z japońskich fabryk. Wpłynęło to na przerwę w produkcji oraz dostawie układów elektronicznych – poinformował w rozmowie z września.info.pl rzecznik Volkwsagen Poznań.

Pandemia zatem w dalszym ciągu wpływa bardzo poważnie na nasze życie oraz gospodarkę. Nawet jeśli powodem zamknięcia fabryki nie jest kwarantanna, na produkcję aut może mieć wpływ także wzrost popytu na laptopy, które wykorzystywane są do pracy czy nauki zdalnej.

Jakie auta powstają we Wrześni?

Wrzesińska fabryka Volkwsagena skupia się od 2016 roku przede wszystkim na produkcji słynnego modelu Crafter. Zatrudnia się w niej obecnie aż 3000 osób. Koszt powstania fabryki wyniósł ponad 800 milionów euro, co pozwoliło wskoczyć na listę największych inwestycji w naszym kraju w ciągu ostatnich 10 lat.

We Wrześni Crafter powstaje na terenie fabryki o powierzchni 300 boisk piłkarskich. Rocznie powstawać tu może nawet 100 tysięcy samochodów. Sam tylko Crafter produkowany jest w 69 wariantach.

za: autokult.pl, volkwsagen-poznan.pl

źródło zdjęcia: Kārlis Dambrāns via Flickr, CC BY 2.0

Archiwum: kwiecień 2021