Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą
zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Samochody

Skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, czyli jakie?

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest niezbędne, niezależnie od tego czy posiadasz nowe i drogie auto czy też nieco starszy i tańszy model. W tym artykule dowiesz się, jakie metody ochrony pojazdu są dostępne na rynku i w jaki sposób możesz z nich skorzystać. Zaczynamy!

Gdy na ulicach jeździły proste auta, które nie były jeszcze naszpikowane elektroniką, nietrudno było o otworzenie cudzego pojazdu. Historia zna przypadki próby uruchomienia różnych pojazdów jednym kluczem, a przynajmniej – skuteczne otwieranie ich drzwi. Kluczykiem od Opla Astry dało się otworzyć Vectrę, a zaskoczony kierowca Audi 80 B3 zastanawiał się, dlaczego nagle w jego aucie jest inny przebieg niż zanim wszedł do sklepu. Teraz nie ma już opcji, by jednym kluczem otworzyć kilka aut, nie znaczy to jednak, że zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest zbędne.

Dodatkowe zabezpieczenie samochodu – dlaczego ma sens?

Obecność elektronicznych systemów sterowania w autach sprawia, że można się do nich dostać na różne sposoby i to bez kluczyków. W nowych pojazdach już od lat stosuje się systemy bezkluczykowe w formie np. kart. Zdalne wysyłanie sygnału, który umożliwi otwarcie drzwi i uruchomienie silnika, powinno zwiększyć ostrożność podczas przechowywania kluczyków nawet w domu.

Jakie zabezpieczenie auta możesz wybrać? 

Zabezpieczenie antykradzieżowe samochodu może działać na różne sposoby. Chodzi przede wszystkim o blokady:

●       mechaniczne;

●       elektroniczne;

●       oparte na sygnale GPS;

●       imitujące prawdziwe zabezpieczenia.

Trzeba również uwzględnić czynnik ludzki, czyli przezorność właściciela. Które z wymienionych blokad można zastosować w swoim aucie i kiedy będą przydatne?

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Mnóstwo aut opiera się na działaniu systemów elektronicznych. Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu, które korzystają z metod mechanicznych, mogą okazać się dla złodzieja nieopłacalne do obejścia. Dlaczego? Nie zawsze chodzi jedynie o to, że są zbyt skomplikowane do złamania. Czasem po prostu złodziej nie ma tyle czasu na ich pokonanie. Musi się często posłużyć jakimś sprzętem, np. wkrętarką z wiertłem lub pilnikiem. To wszystko zabiera wiele czasu, którego złodziej po prostu nie ma.

Takie mechaniczne i nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to m.in.:

●       blokada skrzyni biegów na kluczyk;

●       zamek na kierownicy.

Czy warto jeszcze używać klasycznych metod?

Takie mechaniczne utrudnienia dla złodzieja mogą być także… utrudnieniem dla samego kierowcy. O ich założeniu lub aktywacji musi on pamiętać za każdym razem, gdy opuszcza auto. Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą w ten sposób jest więc skuteczne, ale może być utrapieniem dla kierowcy często poruszającego się pojazdem. Dlatego możesz posłużyć się innymi sposobami.

Elektroniczne zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Podstawowym systemem działającym jako elektroniczne odcięcie zapłonu jest immobilizer. Obecnie znajduje się on niemal w każdym aucie, które porusza się po polskich drogach. System składa się z transpondera i odbiornika sygnału (centralki). Umożliwia rozruch przy pomocy zakodowanego kluczyka. Taki system jednak bardzo łatwo oszukać np. poprzez użycie wtyczki do gniazda OBD lub sposobu „na walizkę”.

Dodatkowe zabezpieczenie samochodu

Przezorni kierowcy decydują się na dodatkowe zabezpieczenie samochodu. Montaż przekaźnika podłączonego do prądu ze stacyjki pozwala ręcznie odłączyć możliwość uruchomienia zapłonu. System skutecznie odcina prąd, dlatego nawet jeśli złodziej jest ma pasujący kluczyk lub sygnał z niego, to może mieć problemy z uruchomieniem jednostki. Musi wtedy znaleźć przycisk do zamknięcia obwodu i przywrócenia prądu. A to zajmuje trochę czasu.

Jeszcze lepiej działają systemy zdalnego odcinania zapłonu, których nie da się włączyć mechanicznie. Szukanie odpowiedniego przycisku nic nie da, bo zwyczajnie go nie ma.

Jakie jeszcze zabezpieczenie do samochodu wybrać?

Bardzo popularnym sposobem na odstraszenie samochodowego włamywacza jest alarm. Oczywiście, działa on na podstawie elektronicznego systemu sterującego. Wprawny złodziej, który dobrze wie o jego istnieniu, poradzi sobie z nim. Jednak w sytuacjach, gdy masz do czynienia z kimś mniej obeznanym, alarm może okazać się to zbawienny, bo sygnał dźwiękowy i świetlny odstraszy amatora.

Lokalizator GPS

Inny system antykradzieżowy do auta może działać przy użyciu nadajnika GPS. Dzięki połączeniu z siecią GSM daje zdalny dostęp do aktualnej lokalizacji pojazdu. Gdy zamontujesz jedynie lokalizator, nie ustrzeżesz się przed kradzieżą, ale czujniki ostrzegą cię przed zmianą położenia samochodu lub jego pozycji. Taki sprzęt okaże się przydatny szczególnie w sytuacji, gdy złodziej postanowi załadować samochód na lawetę.

Jakich zabezpieczeń nie stosować?

Zdarza się, że niektórzy wykorzystują w swoim aucie bardziej finezyjne akcesoria. Nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, którego skuteczność jest wątpliwa, to np. atrapy czujników ruchu lub naklejki znanych firm, które specjalizują się w urządzeniach ochronnych. Właściciele pojazdów liczą na to, że widok takich „zabezpieczeń” odstraszy delikwenta. Ich skuteczność pozostawiamy jednak bez komentarza.

Najskuteczniejsze zabezpieczenia samochodu – proste i dobre sposoby

Aby zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą było skuteczne, nie musi być bardzo drogie. Chodzi głównie o czas, który włamywacz musi poświęcić na dodatkowe czynności. Jeśli złodziej uzna, że wszystko będzie trwało zbyt długo, może dać za wygraną. Klucz, który daje dostęp do twojego pojazdu, to kod zabezpieczający uruchomienie silnika. Uzyskanie go może być prostsze, niż myślisz.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – karta

Jedną z metod wykorzystywanych przez włamywaczy jest przekazywanie sygnału wysyłanego przez kluczyk lub kartę. Jak działa zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą przy użyciu karty? Znajduje się ono w aluminiowym etui, które ekranuje fale radiowe wysyłane przez element otwierający auto. Można posłużyć się opakowaniem już dostępnym w domu, jednak zaleca się stosowanie personalizowanych pokrowców.

Jak chronić się przed metodą „na walizkę”?

Jeśli z jakichś względu uznajesz takie rozwiązanie za niepraktyczne, dobrze będzie, gdy kluczyki pozostawisz z dala od okna lub drzwi. Często w domach szafka na buty lub klucze jest zaraz za drzwiami. To stwarza świetną sposobność dla złodzieja, by ukraść auto metodą „na walizkę”. Może on wtedy przy pomocy nadajnika zebrać sygnał z kluczyka lub karty i przekazać go wspólnikowi. Ten spróbuje w tym momencie uruchomić pojazd.

Czy istnieje niezawodna blokada antykradzieżowa samochodu?

Niestety, takiego zabezpieczenia nie ma. Mnóstwo złodziei działa pod wpływem impulsu i wykorzystuje okazję. Jednak są także wyspecjalizowane grupy przestępcze, które nic sobie nie robią z zabezpieczeń w aucie. Dlatego warto pomyśleć przede wszystkim o zastosowaniu różnych metod ochrony, by system antykradzieżowy do auta nie bazował tylko na jednym rozwiązaniu. Poza tym, pamiętaj o polisie AC z odszkodowaniem za skradzenie pojazdu. Nic też nie zastąpi twojego rozsądku. Parkuj w widocznych miejscach, pilnuj kluczyków i nie pozostawiaj wewnątrz auta cennych przedmiotów.

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą jest niezwykle istotne. To, jakie zabezpieczenie do samochodu wybierzesz, zależy od ciebie, ale pamiętaj, aby nie lekceważyć tej kwestii. Zastosowanie dobrych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych samochodu zminimalizuje ryzyko pojawienia się przy aucie „nieproszonych gości”.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

MirrorLink to oprogramowanie, które pozwala połączyć ekran telefonu z centrum multimedialnym auta. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak sprawdzić, czy twój sprzęt będzie...

Naprawy

Naprawy powypadkowe mogą odstraszyć cię od kupna samochodu używanego. Czy jednak słusznie? Jak to wygląda w praktyce? Może naprawy powypadkowe samochodów wcale nie są...

Samochody

Aparat zapłonowy jest częścią każdego układu zapłonowego. Bez niego żaden samochód nie ruszyłby z miejsca. Ile kosztuje przykrywka aparatu zapłonowego i jakie są najpopularniejsze...

Samochody

Koło zapasowe w autach z segmentu A i B ma niestandardowe rozmiary i nazywane jest „dojazdówką”. Jeśli miejsce, gdzie chcesz trzymać zapas, to bagażnik,...

Samochody

Auto do driftu niekoniecznie musi być drogie. Ważna jest jego charakterystyka, np. tylny napęd i mocny silnik. Jakie zmiany musisz wykonać, by móc sprawnie...

Przepisy

Czarne tablice rejestracyjne były wydawane do 2000 roku, ale czasem widać je na ulicach. Czy pozbywanie się starych rejestracji jest obowiązkowe? Co prawo mówi...

Samochody

Auta wyścigowe to takie, które są tworzone przez producentów głównie z myślą o zawodach motorsportowych. Jakie wyścigowe samochody są warte uwagi? Przeczytaj, które modele...

Samochody

Antyradar to urządzenie służące do wykrywania radarów, co łatwo wywnioskować już po nazwie. Korzystanie z takich wykrywaczy nie zawsze jest legalne. Czy używanie tego...

Samochody

Spawanie plastiku wymaga spoiwa, spawarki i dobrania odpowiednich parametrów pracy. Czy spawanie zderzaka jest trudne? Jak to zrobić krok po kroku samodzielnie? Jeśli przeczytasz...

Naprawy

Ząbkowanie opon może mieć wiele przyczyn. Opony wyząbkowane będą dawały o sobie znać, dlatego powinieneś wyeliminować problem, jeśli się pojawi. Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz...

Zobacz także

Samochody

Wielu kierowców odkłada moment, w którym decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Czasami jesienią aura bywa mało stabilna i ciężko jednoznacznie stwierdzić,...

Wiadomości

Mercedes Citan to samochód bazujący na Renault Kangoo, jednak druga generacja modelu powstała z większym zaangażowaniem niemieckiej marki. Widać to chociażby po stylistyce auta...

Wiadomości

Grand Prix Belgii 2021. Formuła 1 po czterotygodniowych wakacjach wznawia rywalizację. Tym razem kierowcy będą się ścigać na legendarnym torze Spa-Francorchamps w Belgii. Niedzielny...

Wiadomości

Maserati Levante Hybrid już niebawem pojawi się w Polsce. Premiera hybrydowego SUV-a włoskiego producenta będzie miała miejsce 3 września w Katowicach w salonie Maserati...

Motocykle

Opony do skutera kupuje się podobnie jak do innych maszyn wyposażonych w koła. Jakie parametry powinieneś uwzględnić? Ile powietrza opony do skutera powinny mieć?...

Motocykle

Wyścigi motocyklowe są jeszcze bardziej emocjonujące niż te samochodowe. Większe ryzyko to w końcu większa dawka adrenaliny! Poznaj słynne wyścigi motorów, których obserwowanie zapewni...

Przepisy

Żółte tablice rzucają się w oczy, choć częściej uwagę zwracają samochody, które je mają. Takie auta to pojazdy zabytkowe, które zachowały się przez lata...

Samochody

Przyciemnienie lamp jest jedną z dość popularnych modyfikacji w aucie. Co daje folia przyciemniająca na lampy? Jak postępować krok po kroku, by efekt był...