Gdy na ulicach jeździły proste auta, które nie były jeszcze naszpikowane elektroniką, nietrudno było o otworzenie cudzego pojazdu. Historia zna przypadki próby uruchomienia różnych pojazdów jednym kluczem, a przynajmniej – skuteczne otwieranie ich drzwi. Kluczykiem od Opla Astry dało się otworzyć Vectrę, a zaskoczony kierowca Audi 80 B3 zastanawiał się, dlaczego nagle w jego aucie jest inny przebieg niż zanim wszedł do sklepu. Teraz nie ma już opcji, by jednym kluczem otworzyć kilka aut, nie znaczy to jednak, że zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest zbędne.

Dodatkowe zabezpieczenie samochodu – dlaczego ma sens?

Obecność elektronicznych systemów sterowania w autach sprawia, że można się do nich dostać na różne sposoby i to bez kluczyków. W nowych pojazdach już od lat stosuje się systemy bezkluczykowe w formie np. kart. Zdalne wysyłanie sygnału, który umożliwi otwarcie drzwi i uruchomienie silnika, powinno zwiększyć ostrożność podczas przechowywania kluczyków nawet w domu.

Jakie zabezpieczenie auta możesz wybrać? 

Zabezpieczenie antykradzieżowe samochodu może działać na różne sposoby. Chodzi przede wszystkim o blokady:

●       mechaniczne;

●       elektroniczne;

●       oparte na sygnale GPS;

●       imitujące prawdziwe zabezpieczenia.

Trzeba również uwzględnić czynnik ludzki, czyli przezorność właściciela. Które z wymienionych blokad można zastosować w swoim aucie i kiedy będą przydatne?

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Mnóstwo aut opiera się na działaniu systemów elektronicznych. Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu, które korzystają z metod mechanicznych, mogą okazać się dla złodzieja nieopłacalne do obejścia. Dlaczego? Nie zawsze chodzi jedynie o to, że są zbyt skomplikowane do złamania. Czasem po prostu złodziej nie ma tyle czasu na ich pokonanie. Musi się często posłużyć jakimś sprzętem, np. wkrętarką z wiertłem lub pilnikiem. To wszystko zabiera wiele czasu, którego złodziej po prostu nie ma.

Takie mechaniczne i nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to m.in.:

●       blokada skrzyni biegów na kluczyk;

●       zamek na kierownicy.

Czy warto jeszcze używać klasycznych metod?

Takie mechaniczne utrudnienia dla złodzieja mogą być także… utrudnieniem dla samego kierowcy. O ich założeniu lub aktywacji musi on pamiętać za każdym razem, gdy opuszcza auto. Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą w ten sposób jest więc skuteczne, ale może być utrapieniem dla kierowcy często poruszającego się pojazdem. Dlatego możesz posłużyć się innymi sposobami.

Elektroniczne zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Podstawowym systemem działającym jako elektroniczne odcięcie zapłonu jest immobilizer. Obecnie znajduje się on niemal w każdym aucie, które porusza się po polskich drogach. System składa się z transpondera i odbiornika sygnału (centralki). Umożliwia rozruch przy pomocy zakodowanego kluczyka. Taki system jednak bardzo łatwo oszukać np. poprzez użycie wtyczki do gniazda OBD lub sposobu „na walizkę”.

Dodatkowe zabezpieczenie samochodu

Przezorni kierowcy decydują się na dodatkowe zabezpieczenie samochodu. Montaż przekaźnika podłączonego do prądu ze stacyjki pozwala ręcznie odłączyć możliwość uruchomienia zapłonu. System skutecznie odcina prąd, dlatego nawet jeśli złodziej jest ma pasujący kluczyk lub sygnał z niego, to może mieć problemy z uruchomieniem jednostki. Musi wtedy znaleźć przycisk do zamknięcia obwodu i przywrócenia prądu. A to zajmuje trochę czasu.

Jeszcze lepiej działają systemy zdalnego odcinania zapłonu, których nie da się włączyć mechanicznie. Szukanie odpowiedniego przycisku nic nie da, bo zwyczajnie go nie ma.

Jakie jeszcze zabezpieczenie do samochodu wybrać?

Bardzo popularnym sposobem na odstraszenie samochodowego włamywacza jest alarm. Oczywiście, działa on na podstawie elektronicznego systemu sterującego. Wprawny złodziej, który dobrze wie o jego istnieniu, poradzi sobie z nim. Jednak w sytuacjach, gdy masz do czynienia z kimś mniej obeznanym, alarm może okazać się to zbawienny, bo sygnał dźwiękowy i świetlny odstraszy amatora.

Lokalizator GPS

Inny system antykradzieżowy do auta może działać przy użyciu nadajnika GPS. Dzięki połączeniu z siecią GSM daje zdalny dostęp do aktualnej lokalizacji pojazdu. Gdy zamontujesz jedynie lokalizator, nie ustrzeżesz się przed kradzieżą, ale czujniki ostrzegą cię przed zmianą położenia samochodu lub jego pozycji. Taki sprzęt okaże się przydatny szczególnie w sytuacji, gdy złodziej postanowi załadować samochód na lawetę.

Jakich zabezpieczeń nie stosować?

Zdarza się, że niektórzy wykorzystują w swoim aucie bardziej finezyjne akcesoria. Nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, którego skuteczność jest wątpliwa, to np. atrapy czujników ruchu lub naklejki znanych firm, które specjalizują się w urządzeniach ochronnych. Właściciele pojazdów liczą na to, że widok takich „zabezpieczeń” odstraszy delikwenta. Ich skuteczność pozostawiamy jednak bez komentarza.

Najskuteczniejsze zabezpieczenia samochodu – proste i dobre sposoby

Aby zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą było skuteczne, nie musi być bardzo drogie. Chodzi głównie o czas, który włamywacz musi poświęcić na dodatkowe czynności. Jeśli złodziej uzna, że wszystko będzie trwało zbyt długo, może dać za wygraną. Klucz, który daje dostęp do twojego pojazdu, to kod zabezpieczający uruchomienie silnika. Uzyskanie go może być prostsze, niż myślisz.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – karta

Jedną z metod wykorzystywanych przez włamywaczy jest przekazywanie sygnału wysyłanego przez kluczyk lub kartę. Jak działa zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą przy użyciu karty? Znajduje się ono w aluminiowym etui, które ekranuje fale radiowe wysyłane przez element otwierający auto. Można posłużyć się opakowaniem już dostępnym w domu, jednak zaleca się stosowanie personalizowanych pokrowców.

Jak chronić się przed metodą „na walizkę”?

Jeśli z jakichś względu uznajesz takie rozwiązanie za niepraktyczne, dobrze będzie, gdy kluczyki pozostawisz z dala od okna lub drzwi. Często w domach szafka na buty lub klucze jest zaraz za drzwiami. To stwarza świetną sposobność dla złodzieja, by ukraść auto metodą „na walizkę”. Może on wtedy przy pomocy nadajnika zebrać sygnał z kluczyka lub karty i przekazać go wspólnikowi. Ten spróbuje w tym momencie uruchomić pojazd.

Czy istnieje niezawodna blokada antykradzieżowa samochodu?

Niestety, takiego zabezpieczenia nie ma. Mnóstwo złodziei działa pod wpływem impulsu i wykorzystuje okazję. Jednak są także wyspecjalizowane grupy przestępcze, które nic sobie nie robią z zabezpieczeń w aucie. Dlatego warto pomyśleć przede wszystkim o zastosowaniu różnych metod ochrony, by system antykradzieżowy do auta nie bazował tylko na jednym rozwiązaniu. Poza tym, pamiętaj o polisie AC z odszkodowaniem za skradzenie pojazdu. Nic też nie zastąpi twojego rozsądku. Parkuj w widocznych miejscach, pilnuj kluczyków i nie pozostawiaj wewnątrz auta cennych przedmiotów.

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą jest niezwykle istotne. To, jakie zabezpieczenie do samochodu wybierzesz, zależy od ciebie, ale pamiętaj, aby nie lekceważyć tej kwestii. Zastosowanie dobrych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych samochodu zminimalizuje ryzyko pojawienia się przy aucie „nieproszonych gości”.

Archiwum: czerwiec 2021