Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

alarm samochodowy
alarm samochodowy

Samochody

W jaki sposób działa alarm samochodowy i czy można go wyłączyć na stałe?

Chociaż zdaje się, że alarm samochodowy to prosty mechanizm, warto przyjrzeć się różnym typom zabezpieczeń pojazdów. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa takie zabezpieczenie, w jakich wersjach możesz je mieć i czy da się zdemontować lub zdezaktywować taki alarm.

Są kierowcy, którzy uważają, że alarmy samochodowe nie mają wielkiego sensu. Jeśli złodziej chce ukraść jakieś auto, to po prostu to zrobi. Jednak dla wielu użytkowników pojazdów takie wyposażenie jest koniecznością. Dlatego jeśli jakiś egzemplarz nie został w niego wyposażony fabrycznie, interesują się samodzielnym montażem alarmu. Daje to oczekiwane efekty, a właściciel czuje się pewniej. Przed podjęciem decyzji o samodzielnym założeniu alarmu samochodowego warto zwrócić uwagę na rodzaje poszczególnych rozwiązań.

Montaż alarmu samochodowego – typy zabezpieczeń

Na rynku istnieje kilka rodzajów alarmów samochodowych, które możesz zainstalować w swoim aucie. Przedstawiamy je w poniższym zestawieniu:

Klasa popularna systemu zabezpieczeń – POP

To najprostsza forma zabezpieczenia pojazdu. Dzięki niemu zyskujesz czujniki otwarcia drzwi, klapy bagażnika i maski. Aktywowany alarm samochodowy informuje o próbie dostania się do pojazdu przez sygnał dźwiękowy. Nie da się go pomylić z niczym innym. Wadą rozwiązania jest stały kod zabezpieczający.

Klasa standardowa alarmu samochodowego – STD

To nieco bardziej zaawansowany typ zabezpieczeń w pojazdach. Poza ostrzeżeniem dźwiękowym współpracuje również z sygnalizacją świetlną. Taki alarm samochodowy ma syrenę z oddzielnym zasilaniem, a czujniki dodatkowo są montowane w silniku i we wnętrzu. Kod klucza jest zmienny.

Profesjonalna klasa zabezpieczeń pojazdów – PRF

To rozbudowany system zabezpieczający nie tylko pod względem zwiększonej liczby czujników, ale też rejestrowania obwodów elektrycznych i posiadania własnego systemu zasilania. Alarmy samochodowe typu PRF koduje się trudniej, co ma oczywisty związek z wyższym poziomem bezpieczeństwa. Własne zasilanie działa nawet w sytuacjach, gdy akumulator pojazdu będzie rozładowany.

Najwyższa specjalna klasa alarmów – EXTRA

To zabezpieczenia z najwyższej półki nie tylko cenowej, ale przede wszystkim jakościowej. Poza obecnością wszelkich możliwych czujników drzwi, maski, wnętrza, silnika czy obwodów elektrycznych posiada też GPS (pozwala na lokalizowanie auta) i łączy się z telefonem właściciela. Najnowocześniejsze moduły alarmów często sterowane są przez smartfony.

Montaż alarmu samochodowego – cena poszczególnych rozwiązań

Jaki rodzaj zabezpieczeń wybrać kierując się jedynie ceną? Nie da się ukryć, że standardowe, powszechnie wykorzystywane systemy zabezpieczeń są najtańsze. Ich koszt powinien zamknąć się w kwocie 100 zł. Droższe są rozwiązania typu STD, które kosztują ponad 300 zł. Za najbardziej rozbudowane alarmy samochodowe przyjdzie ci zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Tutaj jednak słowo przestrogi – cena autoalarmu to nie wszystko, ważny jest też jego montaż. Bardzo proste rozwiązania POP można zainstalować samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją. Jednak te rozbudowane  i wyposażone w GPS oraz inne funkcje najlepiej montować w specjalistycznych warsztatach. Nie uszczupli to twojego portfela znacząco, a będziesz miał pewność, że wszystko zostało przeprowadzone odpowiednio.

W jaki sposób działa autoalarm samochodowy?

Zasada działania alarmu samochodowego jest bardzo prosta. Wszystkie czujniki odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów do procesora są z nim połączone i w momencie nadania informacji uruchomiona jest syrena alarmująca. O ile wszystko jest podłączone dobrze, a czułość poszczególnych czujników jest optymalna, nie ma z takim systemem większego problemu. Aby tak rzeczywiście było, alarm samochodowy nie może być montowany w miejscach narażonych na zawilgocenie lub uszkodzenie. W przeciwnym wypadku okaże się, że w momencie zagrożenia alarm nie da oczekiwanego znaku lub będzie go emitował bez większej przyczyny.

Jakie dodatkowe czujniki możesz założyć w swoim aucie?

Zabezpieczenie auta poprzez montaż alarmu samochodowego nie musi polegać jedynie na założeniu czujnika drzwi czy maski. Do bardzo popularnych rozwiązań zalicza się np. czujnik ciśnienia i napięcia. Jak działa? W momencie jego uzbrojenia i jednoczesnego otwarcia dowolnych drzwi następuje obniżenie ciśnienia powietrza w pojeździe. Dodatkowo spada również napięcie akumulatora, ponieważ zapala się światło w środku pojazdu. W taki sposób może on ostrzec właściciela o próbie dostania się do pojazdu.

Kolejny z czujników to system grawitacyjny. Jest skuteczny, gdy złodziej próbuje holować pojazd i bez otwierania drzwi zmienić miejsce jego położenia. Czujnik holowania (bo tak może się też nazywać) reaguje na każdą próbę podniesienia pojazdu.

Jak wyłączyć alarm w samochodzie – poradnik

Oczywiście nie jest to próba poinstruowania osób, które chcą dostać się do cudzego auta. Chodzi o to, by umieć poradzić sobie z uszkodzonym alarmem, który mimo najszczerszych chęci nie ma ochoty się wyłączyć. Gdy pilot nie reaguje, a ty musisz się do niego dostać, to jak możesz to zrobić? Dezaktywacja alarmu samochodowego ma związek z wprowadzeniem systemu w tryb awaryjny. Bardzo często odbywa się to przy pomocy kodu PIN.

Kluczowe jest znalezienie przycisku „Valet”, który daje sygnał elektronice o wejściu w tryb awaryjny/serwisowy. Kolejnym krokiem jest Naciśnięcie jednocześnie tego przycisku i jednego z pedałów (sprzęgło, hamulec, gaz) i przytrzymanie ich przez kilkanaście sekund, aż do otrzymania komunikatu świetlnego i dźwiękowego.

Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć alarm w samochodzie na stałe przy użyciu PINu, to bezdyskusyjnie musisz znać cyfry, które go tworzą. Powiedzmy, że jest to liczba 65. W takim przypadku należy włączyć zapłon, nacisnąć przycisk serwisowy 6 razy, wyłączyć i włączyć zapłon i nacisnąć znowu przycisk serwisowy 5 razy.

Inne sposoby na wyłączenie autoalarmu samochodowego 

Czasami coś zepsuje się do tego stopnia, że nie pozostaje nic innego jak wypięcie systemu. Alarm samochodowy pozbawiony dodatkowej dezaktywacji trzeba rozłączyć. Czynność tę przeprowadzisz, odpinając bezpiecznik odpowiedzialny za jego zasilanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne będzie wyjęcie akumulatora i rozłączenie syreny. Tutaj może pojawić się problem, bo może ona być umiejscowiona dosłownie wszędzie, a pomylenie jej z klaksonem jest również możliwe. Gdy już ją znajdziesz, odłącz zasilanie lub przetnij kable i zaizoluj je, byś mógł je później znowu podłączyć. Później udaj się w miejsce, gdzie wykonywana jest naprawa alarmów samochodowych.

Atrapa alarmu samochodowego – czy to ma sens?

Jest opcja, dzięki której nie będzie ci potrzebny ani kluczyk ani pilot do alarmu samochodowego. Chodzi oczywiście o atrapę takiego zabezpieczenia. Montuje się go zazwyczaj w dość widocznym miejscu dla potencjalnego złodzieja, jednak na tyle standardowym, by skojarzył go z alarmem. O ile taki trik działa na amatorów i będzie ich odstraszał, to jednak specjalista od kradzieży nie zawaha się w momencie dostrzeżenia takiego dodatku. Co więcej, może tym bardziej stwierdzić, że warto pokusić się o taki pojazd, bo nie jest niczym chroniony.

Chociaż alarm samochodowy może być zabezpieczeniem sprawiającym problemy podczas awarii, to jednak szczególnie w przypadku nowszych aut jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Warto mieć go na pokładzie, by nie pozostawiać swojego pojazdu złodziejowi na talerzu.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:55

    U mnie pod blokiem komuś chyba zepsuł się alarm samochodowy, bo wyje praktycznie całą dobę, aż już wszyscy mamy dość. Oby ktoś szybko z tym, coś zrobił, bo naprawdę ciężko jest pracować, a z racji home office, nie ma innego wyboru.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Dokumenty

Prawo jazdy kat. B jest tym najbardziej podstawowym, które pozwala ci poruszać się m.in. samochodami osobowymi. Co jednak musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na...