Jeden z Powstańców Warszawskich postanowił opowiadać Polakom o tym jednym z najbardziej pamiętnych dla nas wydarzeń II wojny światowej, jeżdżąc swoim Subaru Leone. Teraz kapitan Janusz Walędzik potrzebuje pomocy finansowej na remont samochodu. W sieci ruszyła zbiórka.

Naprawa Subaru Leone nie będzie tania

Profesjonalna renowacja samochodu Subaru Leone, którym jeździł powstaniec, to koszt około 75 tysięcy złotych. Nietrudno się domyślić, że dla niego samego jest to kwota niezwykle wysoka. Dlatego też konieczna jest zrzutka, aby kapitan dalej mógł opowiadań o Powstaniu Warszawskim młodym Polakom.

Jak czytamy w opisie na serwisie zrzutka.pl, Janusz Walędzik w Powstaniu walczył jako zaledwie 14-letni chłopiec (skłamał, że ma lat 15). Teraz, kiedy ma lat 90, chce dalej opowiadać Polakom o historii, której zapomnieć nam nie wolno.

Kawał historii

Jego marzeniem jest, aby jego niezwykle rzadkie Subaru Leone, które ściśle związane jest z biografią powstańca, odzyskało swój dawny blask. Tym właśnie samochodem jeździł on przez dekady na spotkania z młodzieżą, opowiadając im o Powstaniu. Stan auta jest jednak coraz gorszy, a jego renowacja nie jest prostym zadaniem.

Autor zbiórki opisuje:

Problematyczne jest znalezienie do tego modelu jakiejkolwiek części, a elementy blacharskie po prostu nie istnieją. Odnowienie pojazdu to po prostu ręczna praca specjalistów od restauracji zabytkowych pojazdów. Finansowy cel zbiórki opiera się na wycenie dokonanej zimą przez wyspecjalizowany zakład renowacji zabytkowych aut.

To nasza wspólna sprawa!

Kwota, jaka jest potrzebna na to arcytrudne zadanie, to aż 75 tysięcy złotych. Do tej pory zebrano niespełna 28 tysięcy. Do końca pozostały jednak jeszcze aż 134 dni, więc czasu jest sporo. Pomóżmy kapitanowi Walędzikowi w spełnieniu jego marzenia i sprawmy, aby jeszcze więcej młodych Polaków usłyszało od niego o tym, jak wyglądały walki w czasie Powstania Warszawskiego. Polacy, do dzieła!

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/956wvs.

Za: moto.pl, zrzutka.pl

Źródło zdjęcia: RL GNZLZ (Flickr), CC BY-SA 2.0

Archiwum: kwiecień 2021