Producenci samochodów robią wszystko, by pojazdy były coraz bezpieczniejsze. W takim celu powstał również asystent pasa ruchu. Gdy będziesz zmęczony w trakcie trasy i niebezpiecznie zbliżysz się do linii, on zareaguje, być może ratując ci życie. Taki asystent toru jazdy to pożyteczny gadżet. Ile będziesz musiał za niego zapłacić? Czy możesz go dokupić do starszego samochodu, czy musisz postawić na nowszy model auta, który już jest wyposażony w asystenta? Czy prawdziwe są informacje o tym, że takie rozwiązanie będzie obowiązkowe w najnowszych autach? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule! Sprawdź, jak jedno niepozorne urządzenie może pomóc ci w czasie jazdy.

Asystent pasa ruchu – co to jest?

Każdy kierowca ma obowiązek poruszać się w ramach wyznaczonych na drodze linii. Asystent pasa ruchu pomaga kierowcy utrzymać się między nimi. To urządzenie śledzi oznaczenia znajdujące się na drodze i wykonuje automatyczną korektę, gdy wyczuje, że kierowca zbliża się do nich zbyt mocno. Jeśli masz taki sprzęt, wówczas sygnał dźwiękowy i wibrowanie kierownicy sprawią, że pewno wrócisz na właściwy tor. Co istotne, system jest powiązany z sygnalizacją samochodu, dlatego jeśli np. dasz sygnał, że chcesz skręcić w prawo, asystent pasa ruchu wykryje, że chcesz wykonać manewr i nie będzie reagować, gdy wjedziesz na pas w tej sytuacji.

Asystent pasa ruchu w samochodzie – na jakich drogach się sprawdzi?

Drogi ekspresowe i autostrady często są długie i proste. Jeśli na dodatek trafisz na czas, w którym niewiele samochodów porusza się po drodze, taka jazda często jest bardzo nużąca. Gdy dodasz do tego długą na kilkaset kilometrów trasę może okazać się, że stracisz czujność lub zaczniesz przysypiać. To właśnie w takich chwilach asystent pasa ruchu jest najskuteczniejszy. Pomoże ci w zachowaniu czujności i wybudzi, jeśli przypadkiem zaczniesz zasypiać za kierownicą. Pamiętaj jednak, że jeśli dopada cię zmęczenie i senność, powinieneś poszukać parkingu i odpocząć. Bezpieczeństwo twoje i innych jest najważniejsze.

Asystent pasa ruchu wykrywa niebezpieczeństwo

Asystent zmiany pasa ruchu może pomóc w wykryciu niebezpieczeństwa, które czyha na drodze. Jeśli zbliżysz się na niebezpiecznie bliską odległość do innego samochodu, sprzęt poinformuje cię o tym. Choć taki asystent pasa ruchu nie będzie jechał za ciebie, to na pewno sprawi, że poruszanie się samochodem będzie zdecydowanie bardziej płynne i wygodniejsze. Tego typu urządzenia działają często w obrębie ok. 70 m od samochodu. Będą więc w stanie wykryć zagrożenie, a tobie pozwolą w porę zareagować.

Asystent utrzymania pasa ruchu – czy można kupić go osobno?

Asystenta pasa ruchu w fabrycznym pakiecie wyposażenia ma coraz więcej aut. Nie jest to jednak standard. Znajdziesz go już jednak w samochodach np. z 2010 roku, choć najczęściej zaczyna pojawiać się w modelach od 2017 roku wzwyż. A co, jeśli nie masz tego sprzętu? Asystent toru jazdy może zostać zamontowany osobno. Zapłacisz za niego od 350 zł do nawet 1500 zł. Znasz już jednak jego cechy i wiesz, że może okazać się inwestycją wartą każdych pieniędzy. Musisz jednak mieć na uwadze, że montowane osobno urządzenie nie będzie tak skuteczne, jak to, które zwykle jest montowane w autach klasy premium.

Asystent zmiany pasa ruchu – cena naprawy

Im bardziej skomplikowany jest samochód, którym się poruszasz, tym częściej będą występowały w nim awarie. Choć asystent pasa ruchu nie jest konieczny, by jeździć i występujące w nim usterki mogą trochę poczekać na naprawę, prędzej czy później i tak będziesz musiał wybrać się z nimi do mechanika. Bardzo częstym problemem jest brak odpowiedniej kalibracji. Aby przywrócić ustawienia fabryczne, będziesz musiał wybrać się do salonu. Koszt takiej usługi to zwykle ok. 500-900 zł. Wymiana całego układu będzie oczywiście zdecydowanie droższa.

Asystent utrzymania pasa ruchu – jakie samochody wypadają najlepiej?

Asystent pasa ruchu może różnić się jakością, więc warto poznać marki i modele, w których działa bardzo efektywnie. Dobrze w testach wypada na przykład Audi Q3, czyli przestronne i komfortowe auto, które z zewnątrz wyglądem przypomina pojazd sportowy. Nieźle radzi sobie również Skoda Octavia, która należy modeli do powszechnie lubianych przez Polaków. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, dobrze poradzą sobie też takie auta, jak:

  • Volkswagen Golf 8;
  • Skoda Scala;
  •  Hyundai Nexo. 

Asystent pasa ruchu będzie obowiązkowy?

Asystent pasa ruchu nadal jest opcjonalnym elementem wyposażenia auta. Jednak według aktualnych danych źródłem aż 36% wypadków jest opuszczenie swojego toru jazdy przez kierowcę. Z tego powodu od 2022 roku asystent toru jazdy będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu, który trafia na rynek. Od 2024 roku przepis wejdzie w życie na terenie całej Unii Europejskiej. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, a kierowcom takie wsparcie na pewno nie zaszkodzi. Jeśli za jakiś czas będziesz kupować auto, z pewnością asystenta nie trzeba będzie dodatkowo dobierać.

Jeśli chcesz, by twój pojazd spełniał obecne normy bezpieczeństwa, asystent pasa ruchu jest czymś, czego powinieneś szukać w swoim nowym samochodzie. Bez wątpienia zwiększy to bezpieczeństwo w trakcie jazdy i sprawi, że wyjazd na dłuższą trasę będzie zdecydowanie bardziej komfortowy. Możesz oczywiście szukać także aut, które są nieco starsze, ale mają już taką funkcję. Szczególnie jeśli jeździsz zawodowo albo często pokonujesz dziesiątki kilometrów na autostradach, takie urządzenie okaże się nieocenione.

Archiwum: wrzesień 2021