Czym jest auto w abonamencie? Jak działa wynajem długoterminowy?

Wynajem samochodów to usługa, która cieszy się sporą popularnością już od dobrych kilkunastu lat. Większości osób nadal kojarzy się jednak wyłącznie z wakacyjnym wynajmem krótkoterminowym, który pozwala na korzystanie z wypożyczonego auta przez okres od 1 dnia do 1 miesiąca. Oprócz niego współczesne wypożyczalnie posiadają w swojej ofercie także wynajem średnioterminowy (w jego ramach można wynająć auto na okres od 1 miesiąca do 1 roku) i wynajem długoterminowy – to właśnie on kryje się pod pojęciem auta w abonamencie.

Wynajem długoterminowy jest najdłuższą opcją korzystania z wypożyczonego samochodu. Umowy w jego ramach są zawierane na okres od 1 roku do 3-5 lat. W tym czasie pojazd pozostaje do pełnej dyspozycji klienta, który może korzystać z niego, jak z własnego – przemieszczać się nim w obrębie swojego miejsca zamieszkania, udać się w podróż służbową, a także wyjechać na urlop w Polsce, a w niektórych przypadkach także za granicę. Wszystko to w ramach jednej, comiesięcznej opłaty, nazywanej abonamentem.

Abonament w wynajmie długoterminowym. Za co tak naprawdę płacimy?

Abonament w wynajmie długoterminowym to stała, niezmienna w czasie opłata, której wysokość jest ustalona na samym początku współpracy i widnieje w umowie z wypożyczalnią. Wbrew pozorem, opłata ta zawiera nie tylko sam koszt użyczenia samochodu przez wypożyczalnię. 

Oprócz niego, w abonamencie zawarty jest także szereg innych, istotnych wydatków, z którymi mierzą się wszystkie osoby korzystające z własnego samochodu. Koszty takie, jak m. in. ubezpieczenie, przeglądy techniczne, naprawy, części zamienne, assistance, auto zastępcze i wymiana opon w przypadku wynajmu długoterminowego obciążają nie samego użytkownika pojazdu, lecz wypożyczalnię.

Taka prawidłowość wynika z bardzo prostego faktu – to wypożyczalnia pozostaje jedynym, prawnym właścicielem samochodu i to ona jest za niego odpowiedzialna. Użytkownik pojazdu musi jedynie zadbać o takie podstawowe kwestie, jak m.in. zakup paliwa, uiszczenie opłat parkingowych i przejazdów autostradą, które są związane z użytkowaniem wypożyczonego samochodu. 

W rezultacie, osoby korzystające z auta w abonamencie nie muszą martwić się o składki ubezpieczeniowe, wydatki związane z naprawą auta czy wymianę opon – o wszystkie te kwestie zatroszczy się wypożyczalnia, która jest również zobowiązana do zapewnienia auta zastępczego na czas trwania naprawy wynajętego pojazdu i jego przeglądu. 

Sprawdź więcej szczegółów usługi aut w abonamencie — pod adresem: https://interfleet.pl/pl/auto-na-abonament-od-12-miesiecy-wzwyz 

Kiedy auto w abonamencie się opłaca? Kto korzysta z tej usługi?

Auto w abonamencie z roku na rok staje się coraz chętniej i częściej wybieranym rozwiązaniem. Korzystają z niego głównie firmy, dla których wynajem długoterminowy szybko okazał się najlepszym sposobem finansowania floty samochodowej. Auto w abonamencie oferuje im sporo korzyści, na które składa się głównie pełna transparentność kosztów związanych z utrzymaniem floty, brak konieczności wykupu auta na własność po wygaśnięciu umowy, a także wyższa zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, które nie jest obciążone leasingiem czy kredytem na samochody. 

Firmy nie są jednak jedynymi beneficjentami auta w abonamencie. Z usługi tej korzysta także coraz więcej osób prywatnych, które chcą cieszyć się możliwościami, jakie zapewnia im auto do własnej dyspozycji bez dodatkowych obowiązków związanych z jego użytkowaniem. Auto w abonamencie pozwala zapomnieć o konieczności uiszczania ubezpieczenia, regularnych przeglądach technicznych oraz kosztownych naprawach. Wynajem długoterminowy to także prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji, którzy lubią często zmieniać samochody oraz chcą mieć możliwość testowania nowych rozwiązań bez ponoszenia wysokich kosztów.

Archiwum: sierpień 2023