Ubezpieczenie OC – jak zapłacić mniej?

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego średnia składka za OC z pierwszego półrocza 2020 roku wyniosła w Polsce średnio około 550 zł.1. W zależności od danego kierowcy, jego doświadczenia i innych czynników, może on płacić mniej, ale równie dobrze kilkukrotnie więcej. Czy posiadacz pojazdu może zrobić cokolwiek, aby spowodować, że wysokość składki na OC będzie niższa? Zdecydowanie tak. Warto wiedzieć, że na cenę ubezpieczenia wpływ mają:

  • Rezygnacja z rozłożenia płatności na raty – możemy zapłacić za ubezpieczenie samochodu w ratach. W przypadku wielu kierowców to rozwiązanie korzystne – szczególnie wówczas, gdy nasza składka na OC jest wysoka. Wtedy możemy ją podzielić np. na dwie płatności, jednak wiąże się to z większą opłatą, niż gdybyśmy uregulowali całą kwotę jednorazowo.
  • Korzystanie z kanałów direct – UNIQA oferuje 15% zniżkę dla tych klientów, którzy zakupią ochronę za pomocą kalkulatora online.
  • Rodzaj pojazdu – to, na jaki samochód się zdecydujemy, rzutuje na cenę ubezpieczenia OC. Istotne są marka pojazdu, model, rodzaj nadwozia, pojemność i moc silnika, a także przebieg. Jeśli zdecydujemy się na typowe auto miejskie z silnikiem o pojemności do 1 l o mocy 45KM, to ubezpieczenie będzie nas kosztować zdecydowanie mniej niż w przypadku auta z silnikiem 3.0 o mocy 245KM Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Zatem należy przemyśleć, jakiego samochodu rzeczywiście potrzebujemy.
  • Historia przebiegu ubezpieczenia – ma ona największy wpływ na wysokość składki. Jeśli ubezpieczamy pierwszy pojazd, to nie mamy żadnej przeszłości ubezpieczeniowej. Natomiast w sytuacji, kiedy z ochrony korzystamy już od lat, to nasza historia ma bardzo duże znaczenie przy obliczaniu wysokości składki. Jeżeli wyrządziliśmy wiele szkód, to niestety wpłynie to negatywnie na cenę za ochronę, natomiast w przypadku gdy z naszego OC nie były wypłacane odszkodowania, to możemy liczyć na to, że za ubezpieczenie zapłacimy najmniej. Co możemy zrobić? Przede wszystkim należy jeździć zgodnie z przepisami. Oczywiście nawet to nie gwarantuje nam, że nie spowodujemy szkody, ale na pewno ograniczamy w ten sposób takie ryzyko.
  • Wiek posiadacza pojazdu – młodzi kierowcy zapłacą za OC więcej niż starsi, doświadczeni posiadacze aut. Taka zwyżka jest naliczana najczęściej do 26. roku życia.
  • Czas posiadania prawa jazdy – najczęściej naliczane są zwyżki za ubezpieczenie OC dla tych właścicieli pojazdów, którzy mają uprawnienia do kierowania pojazdami krócej niż 3 lata.
  • Posiadanie innych ubezpieczeń – rozszerzając ochronę ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka, możemy liczyć na dodatkowe zniżki z tytułu posiadania innych ubezpieczeń w pakiecie.

Może się wydawać, że cena ubezpieczenia OC nie jest wysoka, jednak dla osoby bardzo młodej może to być spora kwota. Do wyliczenia wysokości składki możemy w dowolnym momencie wykorzystać kalkulator OC, który udostępnia towarzystwo ubezpieczeniowe UNIQA.

  1. https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=16834510386140130&infid=252&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=p98duvw28_21
Archiwum: maj 2021