Czy można myć auto na mrozie? Ile osób, tyle opinii. Niektórzy mówią, że mycie auta podczas mrozu to najgorsze co można zrobić. Inni natomiast powtarzają, że to wręcz zalecane. Skąd taka rozbieżność opinii? Okazuje się, że obie strony mają argumenty na poparcie swojej tezy. Czy w takim razie, jesteśmy w stanie rozstrzygnąć tę kwestię? Sprawdź to!

Czy można myć auto na mrozie? Dlaczego mycie samochodu zimą ma sens?

Czy można myć auto na mrozie, to zaraz obok pytania o to, czy przepalać auto na mrozie i czy odpalanie diesla na mrozie jest rozsądne, najczęściej poruszane przez kierowców kwestie. Podczas zimy samochód bardzo szybko się brudzi. Miejskie ulice zimą stają się szare i brudne. Podczas jazdy brud osiada na karoserii. Samochód szybko staje się nieatrakcyjny i sprawia wrażenia zaniedbanego. Na drogach leży również sól, która mocno szkodzi np. felgą pojazdu. Dodatkowo wysoki poziom wilgotności sprzyja powstawaniu rdzy, a przylepione do karoserii zanieczyszczenia mogą powodować powstawanie zarysowań.

Dlaczego kierowcy boją się myć auta zimą?

Błoto i piasek to jedno, jednak zamarznięty zamek oraz pęknięta uszczelka wydają się poważniejszymi problemami. A właśnie na takie problemy teoretycznie narażone auto zimą. Gdy temperatura spada poniżej zera, woda może szybko zamarznąć na karoserii oraz podwoziu. W skrajnych przypadkach uniemożliwi to otwarcie drzwi samochodu w zimie. Dlaczego? Ponieważ woda wchodząca w każdy zakamarek zamarza i utrudnia otwarcie drzwi. Jednak można się tego ustrzec.

Jak myć samochód przy ujemnych temperaturach?

Jeżeli chcesz pozbyć się soli, błota oraz brudu ze swojego samochodu w trakcie zimy, to jak najbardziej możesz to zrobić. W tym celu najlepiej jednak skorzystać z myjni automatycznej. Jeżeli chcesz ręcznie wymyć samochód, to zadbaj o to, aby używać ciepłej wody. Ogrzeje ona karoserię i uniemożliwi błyskawiczne zamarzanie. Zaraz po myciu musisz osuszyć samochód. Jeżeli jest jednak bardzo zimno, a temperatura spada poniżej -15ºC warto się wstrzymać. Woda będzie zamarzać szybciej, niż zdążysz ją wytrzeć.

Podsumowanie

Możesz umyć auto zimą, musisz jednak zrobić to rozsądnie. Konieczna będzie szmatka, którą szybko usuniesz wodę osiadającą na lakierze. Najlepszym wyborem będzie mikrofibra, ponieważ dobrze chłonie wilgoć. Przyda się również smar silikonowy, który pozwoli zabezpieczyć zamek.

Warto myć samochód nawet przy mrozie, przy czym należy pamiętać, że skrajnie niskie temperatury są przeciwwskazaniem. Im wyższa temperatura powietrza, tym lepiej. Koniecznie musisz przetrzeć wszystkie uszczelki po zabiegu. Jeżeli masz wybór, wybierz myjnię automatyczną. Nie warto myć samochodu na własnej posesji. Zabezpiecz uszczelki, zamki oraz mechanizm w lusterkach smarem, aby ochronić je przed uszkodzeniem.

Archiwum: listopad 2022