Dlaczego ubezpieczenie OC jest najważniejsze?

Po pierwsze głównym celem OC jest ochrona innych uczestników ruchu – ewentualnych poszkodowanych w wypadku. Jako posiadacz polisy nigdy nie otrzymamy z niej odszkodowania. Należy wyraźnie oddzielić OC od pozostałych ubezpieczeń.

Po drugie – niezależnie od ceny polisy OC, każde ubezpieczenie ma identyczne warunki, jeśli chodzi o maksymalną sumę gwarancyjną. Reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Od 2019 roku, suma gwarancyjna wynosi 5 210 000 euro za szkody na osobie oraz 1 050 000 euro dla szkód majątkowych.

Po trzecie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego samochodu, nawet jeśli stoi on miesiącami nieużywany (wyjątek stanowią auta zabytkowe). I jest to właściwie jedyny uzasadniony argument za tym, aby kupić najtańsze OC.

Po czwarte wymóg jej posiadania wynika z przepisów, a brak wiąże się z wysokimi karami. Dla posiadaczy samochodów osobowych kwoty kar mogą być wręcz szokujące biorąc pod uwagę cenę za OC. Dla zobrazowania dlaczego nie warto zwlekać z wykupieniem polisy podajemy kwoty obowiązujących kar:

  • zwłoka do 3 dni – opłata 1120 zł,
  • zwłoka od 4 do 14 dni – opłata 2800 zł,
  • zwłoka powyżej 14 dni – opłata 5600 zł.

Warto więc zawczasu pamiętać o zawarciu lub przedłużeniu aktualnej polisy, gdyż zwykła kontrola policji może być dla nas niezwykle kosztownym wydarzeniem.

Bardzo często za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy wypełnić obowiązek ustawowy, zabezpieczyć interesy ewentualnych poszkodowanych i móc bez obaw pożyczyć samochód komuś z bliskich. Wykupiona polisa dotyczy bowiem samochodu i chroni wszystkich kierowców oraz pasażerów.

Na szczęście ubezpieczenie OC jest jedynym, które musimy wykupić. Natomiast istnieją też inne typy ubezpieczeń przydatne w codziennym użytkowaniu auta, które warto posiadać. Od lat na rynku funkcjonują ubezpieczenia im towarzyszące, które z jednej strony chronią nasze życie, zdrowie i pojazd, z drugiej bywają bardzo pomocne w sytuacjach losowych jak awaria.

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco

To pierwsze z dodatkowych ubezpieczeń, które bardzo często towarzyszy ubezpieczeniu OC. Jego posiadanie zapewnia nam wypłatę odszkodowania lub pokrycie kosztów napraw w przypadku:

  • udziału w kolizji z naszej winy lub niewykryciu sprawcy,
  • kradzieży auta,
  • zniszczenia auta np. w wyniku powodzi, przygniecenia przez drzewo itp. zdarzenia.

Na podstawie wymienionych zdarzeń można sobie wyobrazić, na jakie straty finansowe bylibyśmy narażeni, gdyby jedna z danych sytuacji wystąpiła. Polisa AC występuje:

  • w pakiecie z OC za relatywnie niewielką dopłatą,
  • jako pełna ochrona od ww. zdarzeń jako osobny produkt, za który musimy zapłacić dużo więcej niż gdybyśmy kupili pakiet OC/AC.

W ofercie TU ubezpieczenia AC różnią się zakresem ochrony, sumą ewentualnych odszkodowań i ceną polisy. Możemy np.: zdecydować się na autocasco, które będzie nas chroniło tylko w przypadku kradzieży auta.
Jak to często bywa, wartość ubezpieczenia docenia się zwykle dopiero po szkodzie. Jedno jest pewne, opłata za AC zwróci się wielokrotnie w przypadku, chociażby stłuczki, której koszty naprawy liczone są zwykle w tysiącach złotych, a nawet dziesiątkach tysięcy w przypadku droższych aut.

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

To kolejna równie ważna, jak AC polisa. Jej zadaniem jest chronić zdrowie, i życie nasze, i naszych pasażerów.

W razie wypadku należy nam się odszkodowanie na koszty leczenia lub śmierci w wysokości ustalonej w umowie ubezpieczenia NNW. Oczywiście im jego suma jest wyższa, tym lepiej.

Assistance, czyli pomoc w nagłych przypadkach

Assistance to ubezpieczenie, które pomoże nam wyjść obronną ręką z takich sytuacji jak awaria samochodu na drodze, uniemożliwiającą dalszą podróż, zakopanie się w śniegu, błocie itd. To na co warto zwrócić uwagę wykupując assistance to jego zasięg. Bardzo często jest on mocno ograniczony. W przypadku problemów w mieście nie będzie miało to znaczenia, ale w razie awarii w dalszej trasie ubezpieczyciel może odmówić nam holowania.

Ubezpieczenie szyb

Każdy, kto choć raz miał okazje wymiany pękniętej szyby wie jak kosztowna jest to usługa. Wbrew pozorom o pęknięcie w wyniku np. odprysku kamienia na drodze nie jest tak trudno. Mając stosowną polisę nie musimy się

Ubezpieczenie OC nie zapewni nam pełnej ochrony

Wiemy już, jakie są rodzaje ubezpieczeń i dlaczego warto z nich skorzystać. Należy przy tym być w pełni świadomym, iż samo ubezpieczenie OC nie zapewni nam najlepszej ochrony. Tzw. dodatki do polisy OC, czyli tzw. mini AC mają zazwyczaj mocno okrojony zakres ochrony. Najtańsze OC pełni raczej rolę wabika, który ma zainteresować klienta ofertą danego ubezpieczyciela. Jest to więc niejako punkt wyjścia do zakupu kolejnych polis, a w rezultacie zakupu pełnego pakietu, który zapewni nam pełną ochronę na wypadek niemalże wszystkich okoliczności. Na ubezpieczeniu nie zależy oszczędzać za wszelką cenę, gdyż jego koszt jest wręcz symboliczny, jeśli weźmiemy pod uwagę ewentualne koszty napraw, utraty samochodu o kosztach leczenia nie wspominając.

Gdzie szukać najlepszej oferty ubezpieczeń samochodowych?

Najlepiej porównując wielu z nich. Taką wygodną opcję porównania kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu udostępnia porównywarka Punkta.pl. Udostępniony tam kalkulator pozwala miarodajnie oszacować koszty ubezpieczenia z uwzględnieniem wielu czynników. Można wybrać pełną ochronę lub jedynie OC.

Archiwum: wrzesień 2021