Usuwanie zabrudzeń z powierzchni zwykle odbywa się przy pomocy wody, detergentów lub ścierniwa i powietrza pod ciśnieniem. Czyszczenie suchym lodem umożliwia zaś jedynie pellet suchego lodu powstały z CO2. Nie jest to jednak metoda tak powszechna, jak piaskowanie. Te sposoby są w pewnym aspekcie podobne i niektórzy je ze sobą mylą. Czy słusznie? Sprawdź, czy mycie suchym lodem pozwoli ci pozbyć się zabrudzeń z powierzchni auta. Przeczytaj!

Piaskowanie suchym lodem – co to znaczy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wykorzystywane materiały i efekty pracy, piaskowanie nie jest najlepszym określeniem czyszczenia suchym lodem. Podczas tego procesu wykorzystuje się bowiem granulki suchego lodu. Te powstają na skutek rozprężenia ciekłego dwutlenku węgla i jego prasowania. Efektem tego procesu technologii są dwa rodzaje pelet o wymiarach 3 i 16 mm, które są używane do różnych zastosowań. Piaskowanie i czyszczenie lodem łączy jedynie sposób podawania granulatu/ścierniwa. Konieczna jest do tego maszyna zespolona z kompresorem, który aplikuje granulat/ścierniwo pod ciśnieniem kilku barów.

Zalety czyszczenia powierzchni suchym lodem

Ten sposób pozbywania się zabrudzeń ma kilka zalet. Przede wszystkim, czyszczenie suchym lodem nie wymaga stosowania detergentów. Może więc być realizowane w ciągach maszynowych przemysłu spożywczego. Można poradzić sobie w ten sposób z niedoskonałościami obecnymi na delikatnych powierzchniach, których piaskowanie byłoby niemożliwe. Kolejny czynnik przemawiający za wykorzystywaniem tej metody to czystość samego procesu. Dlaczego można tak powiedzieć?

czyszczenie suchym lodem - czyszczenie powierzchni zalety

Mycie suchym lodem a pozostałości – co z dwutlenkiem węgla?

Jedynym produktem ubocznym są tutaj zamarznięte zabrudzenia, które opadają w pobliżu miejsca pracy. Jak wygląda metoda czyszczenia suchym lodem? Granulki rozpędzone do prędkości ponad 150 m/s i przedostają się pomiędzy czyszczoną powierzchnię a brud. Temperatura zanieczyszczeń gwałtownie się obniża. Zostają one odseparowane od materiału i z pędem powietrza usunięte. Co niezwykle ważne, suchy lód produkcyjny nie topnieje, ale ulega sublimacji. Pominięta jest więc faza przejścia w stan ciekły, ponieważ granulat wyparowuje. Wniosek? Efektem ubocznym jest jedynie CO2 i brud.

Technologia czyszczenia powierzchni suchym lodem – gdzie stosować? Czy tylko w branży przemysłowej?

Firmy oferujące czyszczenie suchym lodem przemysłowym zaznaczają, że jest to metoda punktowa. Co to oznacza? Wielkoformatowe czyszczenie może okazać się niemożliwe do wykonania ze względu na niewielką średnicę dysz tłoczących granulat. Na większych powierzchniach można zaobserwować spadek efektywności tej metody. Dlatego nie wszystkie przedmioty i maszyny można odświeżyć i odrestaurować przy pomocy takiej techniki. Szeroko korzysta z niej jednak przemysł:

  • motoryzacyjny;
  • farmaceutyczny;
  • spożywczy;
  • kosmetyczny;
  • metalurgiczny;
  • drzewny;
  • poligraficzny;
  • elektryczny.

czyszczenie suchym lodem - gdzie stosować

Czyszczenie suchym lodem i jego wady

To, że metoda ta jest zarezerwowana głównie do czyszczenia punktowego, może być wadą i zaletą jednocześnie. Jest efektywna podczas odrestaurowywania drobnych elementów lub takich, do których dostęp jest utrudniony. Jednak czyszczenie suchym lodem ma też swoje minusy. Są to:

  • konieczność szybkiego wykorzystania wyprodukowanych granulek. Mają one tendencję do sublimacji i już po 16 godzinach przestają się nadawać do czyszczenia maszynowego;
  • wysoka cena sprzętu wykorzystywanego do takich prac (nawet 100 000 zł). Dlatego pozostaje jedynie skorzystanie z oferty firm specjalizujących się w usługach czyszczenia suchym lodem.

Suchy lód a warunki pracy operatora

Osoba wykonująca usługę musi zachować szczególne bezpieczeństwo podczas pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Ryzykowny może być sam kontakt z granulatem suchego lodu, który jest ekstremalnie zimny i może uszkodzić skórę, jeśli się z nią zetknie. Kolejna sprawa to poziom hałasu, który zwykle oscyluje w przedziale 70-100 dB. Czyszczenie suchym lodem w zamkniętych pomieszczeniach wymaga ekranowania, aby można było chronić inne elementy przed uszkodzeniem, a także stosowania wysokiej jakości akcesoriów do ochrony uszu i masek tlenowych. Ulatniający się dwutlenek węgla wypiera tlen i operator może mieć trudności z oddychaniem.

Ile kosztuje czyszczenie suchym lodem?

Na ostateczny koszt czyszczenia przy użyciu suchego lodu składa się kilka czynników. Chodzi przede wszystkim o czas, ilość zużytego suchego lodu, energię konieczną do pracy urządzeń i koszt pracy operatora. Dlatego zwykle oscyluje ona w zakresie 300-400 zł za godzinę. W porównaniu do piaskowania jest to więc całkiem sporo, ale trzeba zaznaczyć, że metoda ta używana jest w innym sektorze prac.

czyszczenie suchym lodem - ile kosztuje

Renowacja aut suchym lodem – czy to ma sens?

Renowacja samochodu przy użyciu tej metody może być naprawdę skuteczna. Cena takiej usługi jest dosyć wysoka, ale efekt będzie co najmniej imponujący. Wystarczy zerknąć na zamieszczone w sieci zdjęcia elementów podwozia w autach odrestaurowanych poprzez czyszczenie suchym lodem. W zasadzie można w ten sposób odnowić części zawieszenia, podwozie, a nawet silnik. Co niezwykle ważne, nie ma obaw o uszkodzenie ścierniwem innych części. Nie będzie tu także pozostałości detergentów ani konieczności suszenia.

W internecie znajdziesz coraz więcej ofert firm specjalizujących się w czyszczeniu suchym lodem. Czy warto z nich skorzystać? Niewielkie elementy można odnowić taniej, ale jeśli masz zabytkowe auto i chcesz, aby efektownie wyglądało, możesz zdecydować się właśnie na tę nowoczesną metodę.

Archiwum: wrzesień 2021