Silny wiatr często powoduje łamanie gałęzi, które mogą uszkodzić pojazdy stojące w okolicy. Jeśli drzewo spadło na samochód, nie zawsze oznacza to beznadziejną sytuację. Możesz uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo. W jaki sposób się o nie ubiegać? Czy każdy przypadek zakończy się uzyskaniem środków? Sprawdź!

Uszkodzony samochód przez drzewo – czyja to wina?

Zgodnie z art. 48 KC drzewo jest integralną częścią gruntu, na którym rośnie. A każdy grunt ma swojego właściciela lub osobę odpowiedzialną za utrzymanie go we właściwym stanie. Mogą to być osoba prywatna, firma, miasto czy spółdzielnia. 

Gdy drzewo spadło na samochód, mogło wyrządzić spore szkody, które trzeba niezwłocznie zlikwidować. Sęk w tym, że nie zawsze właściciel gruntu ponosi odpowiedzialność za takie zdarzenie. Przecież nie przewrócił drzewa samodzielnie. Uszkodzony samochód przez drzewo można jednak naprawić z polisy OC nieruchomości.

Upadek drzewa na samochód a ubezpieczenie

Co w sytuacji, gdy właściciel gruntu nie miał polisy OC? Czy twoje ubezpieczenie jest w stanie pokryć straty? Niestety nie, bo polisa OC twojego auta nie uwzględnia takich sytuacji. Co możesz więc zrobić, gdy drzewo spadło na samochód? 

Jednym ze sposobów jest wkroczenie na drogę sądową. W tym celu powinieneś udowodnić, że całe drzewo lub jego fragment spadło na twoje auto z winy, lub zaniedbania właściciela nieruchomości. Nie da się ukryć, że jest to raczej mozolny i nie zawsze zakończony sukcesem proces. Gdy więc nastąpi upadek drzewa na samochód, odszkodowanie zwykle jest niepewne.

Odszkodowanie dla właściciela za uszkodzenie samochodu przez drzewo

Łatwiej uzyskasz świadczenie, jeśli udokumentujesz, że właściciel był informowany np. o chorobie drzewa i konieczności jego wycięcia, ale tego nie zrobił. Może to być przypadek, w którym gałęzie niebezpiecznie zwisały nad parkingiem osiedlowym, a spółdzielnia nie reagowała na prośby mieszkańców o wycinkę. 

W takich sytuacjach, gdy drzewo spadło na samochód, rosną szanse na uzyskanie odszkodowania. Zwykle jednak batalia nie będzie tak krótka, jak w przypadku likwidacji szkody z OC. Jednak odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo jest możliwe do uzyskania.

W jednym przypadku twoje szanse na pokrycie kosztów napraw rosną diametralnie. W jakim?

Konar drzewa spadł na auto – czy kierowca może dostać odszkodowanie z polisy AC?

Największe szanse na uzyskanie pieniędzy z odszkodowania, gdy drzewo spadło na samochód zaparkowany przy ulicy, mają posiadacze polisy AC. Wtedy wystarczy przeprowadzić bardzo dokładną dokumentację zawierającą zdjęcia auta i okolicy. Warto też zebrać dane osobowe świadków zdarzenia, jeśli tacy są i zgadzają się na ich udostępnienie. 

Pamiętaj jednak, że nie każdy pakiet AC obejmuje szkody wyrządzone przez drzewa. Poza tym, jako kierowca masz obowiązek dopilnować bezpieczeństwa swojego pojazdu, np. wtedy, gdy zostawiasz go na postoju. Gdy konar drzewa spadł na auto, odszkodowanie z polisy autocasco jest prawdopodobne do uzyskania.

Drzewo spadło na samochód, a ubezpieczyciel odmawia – dlaczego?

Zdarza się jednak, że polisa AC nie będzie uwzględniała takiego zgłoszenia. Dlaczego? Dzieje się tak w przypadku, gdy zostawiłeś samochód pod drzewami, których stan był widocznie zły. Mogło być widać, że były spróchniałe i stanowią zagrożenie, ale nie chciało ci się szukać innego miejsca parkingowego. Ubezpieczyciel może to potraktować jako niedostateczne zabezpieczenie pojazdu przed skutkami wichury i uważać to za winę właściciela.

Podobna sytuacja następuje wtedy, gdy drzewo spadło na samochód, choć w okolicy były inne, bezpieczniejsze miejsca parkingowe. Na przykład takie, nad którymi nie rosły wysokie drzewa. W powyższych przypadkach może się okazać, że wypłacenie odszkodowania nie będzie możliwe.

Wniosek o odszkodowanie za powalone drzewo

Jeśli masz chociaż cień szansy na uzyskanie środków, złóż wniosek o odszkodowanie za powalone drzewo. Powinieneś go skierować np. do ubezpieczyciela właściciela nieruchomości. Gdy taka osoba nie ma polisy OC, możesz wejść na drogę sądową i walczyć o należność na podstawie KC. Niestety, nie zawsze takie batalie kończą się sukcesem. Musisz być na to przygotowany.

Co masz zrobić, gdy drzewo spadło na samochód? Jako poszkodowany postaraj się szybko ustalić ubezpieczyciela gruntu i poinformuj swojego agenta. Oczywiście dobrze zabezpiecz pojazd, jeśli szkoda jest tylko częściowa. Uszkodzona szyba może spowodować, że do auta zacznie lać się woda opadowa – za to nie dostaniesz rekompensaty. Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie za zdarzenie? Zwłaszcza wtedy, gdy masz wykupioną szeroką ochronę AC.

Archiwum: październik 2021