Dysze spryskiwaczy — po co są potrzebne?

Dysze spryskiwacze są częścią układu spryskiwaczy szyby. Wraz z wycieraczkami dbają o przejrzystość przedniej szyby, żeby kierowca zawsze widział, co jest na drodze. Dzięki dyszom płyn do spryskiwaczy otrzymuje odpowiednie ciśnienie i jest pod odpowiednim kątem nakierowany na szybę, dzięki czemu z powierzchni szyby mogą zostać usunięte zanieczyszczenia. Oprócz tego wspomagają działanie wycieraczek. Bez dyszy wycieraczki pracowałyby na sucho, co może zaszkodzić przedniej szybie. Można też je spotkać na tylnej pokrywie bagażnika. 

Kiedy należy wymienić dysze spryskiwaczy?

Dysze spryskiwaczy najczęściej wymagają wymiany po zimie, ponieważ wtedy łatwiej o ich zatkanie bądź uszkodzenie. 

Objawy awarii spryskiwaczy:

 • Zanieczyszczone końcówki dyszy spryskiwacza,
 • Poluzowana końcówka zamykająca dyszy,
 • Jedna dysza działa lepiej od drugiej,
 • Płyn spryskiwacza tryska nieregularnie / pod nieodpowiednim kątem,
 • Brak ciśnienia w myjce,
 • Zauważalne uszkodzenia mechaniczne dyszy.


Jako że kierowcy rzadko kiedy pamiętają o dyszach, najczęściej przyczyną awarii jest silne zabrudzenie. Zatkane dysze można łatwo wyczyścić za pomocą domowych narzędzi.

Część 1. Wyjmij dysze spryskiwaczy

Dysze do spryskiwaczy znajdują się tuż pod górną częścią maski samochodu: tam, gdzie strumień płynu wypływa na szybę. 

Część 2. Czyszczenie dysz krok po kroku

Przygotuj potrzebne narzędzia: szczotkę ze sztywnym, cienkim włóknem, nożyczki, wykałaczki, środek WD-40 (lub o podobnym działaniu), sprężone powietrze (opcjonalnie).

 1. Przepłucz dokładnie dysze nad kranem. Uważaj, aby woda nie dostała się do elementu, do którego przewód jest podpinany do napięcia.
 2. Spryskaj dysze z zewnątrz środkiem WD-40. Nałóż spray również do dziurki, w którą wchodzi wężyk z płynem. Odstaw je na kilka minut, aby spray mógł zadziałać.
 3. Ponownie przepłucz wodą dysze i odłóż je na bok. Odetnij tyle włókien szczotki, ile jest dysz od spryskiwaczy. Weź włókno i zacznij czyścić dysze (1 włókno na 1 dyszę), wprowadzając je od środka dyszy. Uważaj, aby nie wykrzywić włókna. Do dziurki wprowadzającej płyn do dysz użyj wykałaczki. Ostrożnie, okrągłymi ruchami wyczyść cały kanalik.
 4. Ponownie opłucz wodą dysze i sprawdź, czy są drożne. Zakryj jedną końcówkę palcem, a następnie użyj sprężonego powietrza lub własnego powietrza z płuc, aby sprawdzić, czy są czyste. Jeśli tak, to z każdej końcówki będzie wyczuwalny nawiew powietrza.
 5. Ponownie spryskaj dysze sprayem WD-40, ale tylko od ich zewnętrznej strony. Uważaj, aby nie wprowadzić za dużo sprayu do środka — możesz przypadkowo ponownie je zatkać. Zostaw małą warstwę, która chroni dysze przed korozją, rdzą i zabrudzeniami.
 6. Jeśli to konieczne, ureguluj dysze spryskiwaczy. Za pomocą rozłożonych nożyczek ostrożnie przesuń dyszę w odpowiednią stronę, czyli kierunek działania będzie odpowiadał całej powierzchni szyby samochodowej.
 7. Skontroluj stan wężyków doprowadzających płyn do spryskiwaczy oraz wszystkie przewody i kanaliki.
 8. Jeśli wszystko działa sprawnie, możesz ponownie zamontować dysze na ich miejsce.

Udrażnianie dyszy spryskiwacza tylnej szyby wygląda analogicznie. Wystarczy zlokalizować wężyk i dysze, a następnie je delikatnie ściągnąć. Reszta czynności jest identyczna, co w przypadku dysz przedniej szyby.

Jak wymienić dysze spryskiwaczy? Poradnik

Wymiana dyszy nie jest skomplikowana, wystarczą podstawowe narzędzia. Sama czynność zajmie nie dłużej niż pół godziny. 

 1. Odchyl lub całkowicie zdejmij podszybia i za pomocą śrubokręta wypnij przewód z końcówki dyszy. Jeśli dysze nie są na podszybie, ale na masce, trzeba będzie ściągnąć matę wygłuszającą drgania — użyj do tego ściągacza do spinek.
 2. Podważ spryskiwacz wkrętakiem lub innym płaskim narzędziem — złap go, wypnij i wyciągnij. Uważaj na lakier, jeśli Twoja dysza jest wmontowana w maskę.
 3. Zamontuj nową dyszę — włóż ją na miejsce i dociśnij, aby znalazła się w zatrzaskach.
 4. Podepnij gumowy przewód do nowej części.
 5. Upewnij się, że wszystko działa i układ jest szczelny.

To, ile dysze spryskiwaczy są w stanie wytrzymać, zależy od stosowanego środka myjącego. Powinien być wysokiej jakości i spełniać wszystkie zalecenia producenta — jeśli dostosujesz się do zaleceń, nowe spryskiwacze trzeba będzie kupić po upływie aż 5-10 lat. Pamiętaj, aby nie zastępować płynu myjącego wodą, zwłaszcza w okresie letnim i kiedy nie jest to sytuacja awaryjna.


Źródła:

Informacje o dyszach spryskiwaczy pochodzą z autoczescionline24.pl

Jak czyścić dysze spryskiwaczy — porady.org 

Archiwum: listopad 2021