Akcja, jaką jest Europejski Dzień bez Samochodu ma zachęcić nas do tego, aby częściej korzystać z komunikacji miejskiej niż samochodów, które można zostawić na parkingu.

Dzień bez samochodu. Po Warszawie poruszaj się komunikacją miejską za darmo

Między innymi w Warszawie tego dnia darmowe będą wszystkie przejazdy komunikacją miejską. Może z nich skorzystać każdy, nie tylko kierowcy. Nie będą sprawdzane dowody rejestracyjne czy jakiekolwiek inne dokumenty.

Dzięki temu, 22 września w Europejski Dzień bez Samochodu można jeździć za darmo metrem, autobusami, tramwajami czy pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert poinformował, że tego dnia wyłączone będą wszystkie kasowniki we wspomnianych pojazdach. W metrze z kolei otwarte będą wszystkie bramki. Darmowe przejazdy dotyczą zarówno I, jak i II strefy biletowej.

Dzień bez samochodu także w Poznaniu

Akcja „Dzień bez Samochodu” promowana jest także w wielu innych miastach Polski. Przystąpiły do niej miasta takie jak Lublin, Koszalin, Białystok czy Katowice. Dotyczy to także Poznania czy Krakowa.

W stolicy Wielkopolski darmowe przejazdy komunikacją miejską będą możliwe pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Pozwoli to też na wypożyczenie roweru miejskiego. Co więcej, bez biletu uda się pojechać także pociągiem lokalnym do granicy województwa.

„Zależy nam, aby to właśnie kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, bo każdy pozostawiony na parkingu samochód ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ruchu, a zatem i smogu czy hałasu w mieście”

– podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Za: PAP

Archiwum: wrzesień 2021