W trakcie szkolenia kandydat na kierowcę zdobywa wiele umiejętności, dzięki którym poznaje podstawowe zasady prowadzenia pojazdu. 30 godzin to oczywiście za mało, by być dobrym kierowcą, jednak wystarczająco, by zaliczyć egzamin państwowy. Jak to zrobić bez stresu? Jak wygląda proces egzaminacyjny? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – zadania

Każdy kandydat na kierowcę musi zaliczyć konkretne zadania egzaminacyjne. Obowiązkowo należy zaprezentować takie umiejętności, jak:

  • jazda po łuku przodem i tyłem;
  • ruszanie ze wzniesienia;
  • znajomość obsługi technicznej samochodu;
  • poruszanie się w ruchu miejskim przez co najmniej 25 minut.

W zależności od miasta część praktyczna egzaminu państwowego może się różnić. Elementy wykonane na placu manewrowym ośrodka zawsze są takie same, ale w mieście należy wykonywać polecenia egzaminatora. Do najczęstszych zadań w zakresie prawa jazdy kategorii B należą:

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy?

W celu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego na prawo jazdy należy zaliczyć część teoretyczną i praktyczną. Teoria zdawana jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na komputerze. Pozytywny wynik można uzyskać po zdobyciu co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. Natomiast część praktyczna złożona jest ze sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, przygotowania do jazdy, wykonania zadań na placu manewrowym i poruszania się po mieście. Z założenia można popełnić po jednym błędzie, ale pomyłki zagrażające życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego są natychmiastowo karane negatywnym wynikiem.

Jak zapisać się na egzamin państwowy?

W celu przystąpienia do egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy należy ukończyć kurs dla odpowiedniej kategorii. Następnie należy zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na egzamin teoretyczny. Osoby zakwalifikowane na egzamin mogą również wybrać termin online. Po pozytywnym sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przychodzi czas na przeprowadzenie egzaminu praktycznego. W tym celu należy umówić się w ośrodku na odpowiedni termin. Co ważne, możliwa jest zmiana daty egzaminu niezależnie od powodów. W tym celu należy skontaktować się z pracownikiem WORD-u i umówić się na inny dzień.

Prawo jazdy kategorii B – uprawnienia

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego po pozytywnym zaliczeniu egzaminu w zakresie prawa jazdy kat. B osoba może poruszać się samochodem osobowym, dostawczym oraz lekką ciężarówką o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Egzamin na prawo jazdy praktyczny – zadania na placu manewrowym

Przede wszystkim w trakcie egzaminu należy mieć wyłączony telefon. Warto o tym pamiętać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W części praktycznej egzaminu państwowego zadania są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na początku egzaminu należy się przedstawić do kamery i wskazać wylosowany element znajdujący się pod maską. Następnie włączyć światła wskazane przez egzaminatora oraz miejsce, w którym się znajdują. Później następuje m.in. jazda po łuku, gdzie jest możliwa jedna korekta toru jazdy.

Egzamin praktyczny – zadania osoby egzaminowanej w mieście

W trakcie przeprowadzania testu egzaminator wydaje polecenia osobie zdającej. Należy on do osób odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, ponieważ w każdej chwili może awaryjnie zahamować samochód. W takim przypadku jednak wynik części praktycznej egzaminu państwowego będzie negatywny. Egzaminator zwraca uwagę na obserwację toru jazdy pojazdu zgodnie z aktualną sytuacją na drodze. Zadania obejmują głównie zmiany kierunku jazdy lub wykonanie określonej czynności technicznej, na przykład parkowania. W przypadku wykonania wszystkich poleceń prawidłowo egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut.

Egzamin teoretyczny i praktyczny – jak się przygotować?

Przede wszystkim należy wykonywać zadania określone dla prawa jazdy danej kategorii. Zbiór pytań często jest udostępniany przez ośrodek szkolenia. Kursant musi zapoznać się z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania samochodem. Przed egzaminem teoretycznym warto zapoznać się z najtrudniejszymi zagadnieniami. Natomiast przed egzaminem państwowym dobrze jest wykupić dodatkowe jazdy, by oswoić się jeszcze z miastem i zauważyć tymczasowe zmiany, na przykład wyznaczone i niewyznaczone pasy ruchu, zmiany w organizacji czy roboty drogowe.

Jakie błędy kończą praktyczną część egzaminu na prawo jazdy?

Do przerwania egzaminu dochodzi w kilku przypadkach:

  • najechanie na linie lub uderzenie w pachołek w trakcie pokonywania łuku;
  • stoczenie się pojazdu o ponad metr w trakcie ruszania ze wzniesienia;
  • złe wskazanie świateł STOP (należy poprosić egzaminatora o potwierdzenie działania światła);
  • wymuszenie pierwszeństwa;
  • przejechanie na czerwonym świetle;
  • nieprzepuszczenie pieszych na przejściu;
  • niezatrzymanie się przed znakiem STOP;
  • przejechanie przez linię ciągłą w przypadku wystąpienia robót drogowych lub przeszkody na jezdni bez pozwolenia.

Włączenie świateł odpowiednich do jazdy w danych warunkach, przygotowanie się do kierowania pojazdem, znajomość techniczna samochodu i umiejętność poruszania się po mieście – egzamin na prawo jazdy praktyczny nie jest łatwy, ale każdy może go zdać. Powyższe informacje z pewnością będą pomocne w uzyskaniu pozytywnego wyniku.

Archiwum: luty 2022