Nowa inwestycja z branży automotive w Polsce. Jak poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w Poznaniu powstanie duża fabryka firmy Tupou, dzięki której pracę znajdzie aż 450 osób.

Inwestycja warta 30 mln euro

Chiński inwestor zajmuje się produkowaniem podzespołów do samochodów elektrycznych. Jej wejście na polski rynek wspierane jest właśnie przez PAIH. Inwestycja warta 30 mln euro powstanie na terenie Centrum Logistycznego Franowo-Żegrze.

Jak czytamy, będzie to nie tylko pierwsza w Polsce, ale i w całej Europie inwestycja tej firmy. W tym roku ma ona zatrudnić w naszym kraju pierwszych 20 osób.

Firma jest liderem jeśli chodzi o produkcję komponentów do aut i działa od ponad 30 lat. Jest notowana na giełdzie w Szanghaju. O tym, jak wielki gracz wchodzi na polski rynek, świadczy długa lista producentów aut, którzy współpracują z Ningbo Tupou Group. To między innymi Audi, Porsche, Volkswagen czy Ford.

Firma ma swoją siedzibę w Chinach (Ningbo), gdzie znajduje się też jedno z centrów badawczo-rozwojowych. Poszczególne fabryki czy biura są rozlokowane na całym świecie, począwszy od USA, przez Brazylię, aż po Szwecję czy Niemcy.

Dlaczego akurat Polska?

Dla Polski szczególnie istotne jest z pewnością aktywne poszukiwanie przez Tupou lokalnych poddostawców. Dyrektor generalny Tupou Poland przyznał, że to strategiczne położenie naszego kraju na mapie Europy miało największe znaczenie przy wyborze lokalizacji dla nowej fabryki.

Bob Zheng dodał jednocześnie, że korzystna dla inwestycji jest dobrze rozwinięta baza poddostawców oraz infrastruktura czy zaplecze przemysłowe.

Wicepremier Jarosław Gowin komentując wejście firmy na polski rynek stwierdził:

Firmy z branż takich jak automotive i electromobility należą do tych, które obecnie najchętniej inwestują w Polskiej Strefie Inwestycji. Dzięki tej inwestycji, w Poznaniu może powstać kolejnych 450 nowych miejsc pracy. To także dowód na to, że światowe koncerny, w tym także przedsiębiorcy z Państwa Środka – pomimo trwającej epidemii – doceniają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju.

Z inwestycji zadowolony jest też prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wskazał on zarówno na utworzenie aż 450 nowych miejsc pracy, jak i chęć współpracy firmy z regionalnymi poddostawcami.

za: paih.gov.pl

Archiwum: kwiecień 2021