Głównym powodem, dla którego gaz jest tak popularny wśród kierowców, jest jego cena. Instalacja gazowa wymaga jednak zdecydowanie dokładniejszego serwisowania. Jednym z elementów, który trzeba regularnie wymieniać, jest filtr gazu.

Filtr gazu – co czego służy filtr fazy lotnej, a do czego filtr fazy ciekłej?

W samochodzie z zamontowaną instalacją gazową zamontowane są dwa filtry, są to:

  • filtr fazy lotnej;
  • filtr fazy ciekłej.

Używa się ich, ponieważ gaz mógł zostać zanieczyszczony w czasie transportu. Mogą się w nim znajdować opiłki metalowe oraz inne drobiny i substancje. Od jakości filtracji zależy trwałość jednostki napędowej oraz instalacji gazowej. 

Do czego służy filtr fazy ciekłej?

Gaz znajduje się w zbiorniku samochodowym w stanie ciekłym. Filtr gazu fazy ciekłej znajduje się pomiędzy zbiornikiem a parownikiem. Gaz zostaje oczyszczony, kiedy jest jeszcze płynny. Ten element ma kształt walca z otworem. 

Do czego służy filtr fazy lotnej?

Ten rodzaj filtra służy do ochrony wtryskiwaczy. Gaz w formie ciekłej wpływa do reduktora, w którym zmienia swój stan skupienia na lotny. Następnie trafia do tego filtra gazu LPG. Znajduje się on dokładnie pomiędzy reduktorem a wtryskiwaczami gazu. Łatwo go znajdziesz; najczęściej jest to puszka z aluminium lub tworzywa sztucznego. 

Filtry LPG – objawy awarii

Zapchanie jest najczęstszą przyczyną problemów z filtrem gazu LPG. Objawy awarii są następujące:

  • obroty falują na biegu jałowym;
  • spada mocy;
  • pojawia się wyższe spalanie gazu;
  • odczuwalne są problemy z reduktorem i wtryskiwaczami, elementami podatnymi na zabrudzenia.

Żeby uniknąć powyższych problemów, powinieneś regularnie serwisować swoją instalację. Tankuj tylko na sprawdzonych stacjach LPG, aby zmniejszyć ryzyko zapełnienia zbiornika niskiej jakości gazem. 

Filtr gazu LPG – co ile wymieniać?

Obydwa filtry powinny być wymieniane co 10 lub 15 tysięcy km przebiegu. Szczegółowe informacje znajdują się w zaleceniach producenta danej instalacji. Niektóre modele wymagają zmiany filtrów nawet co kilkadziesiąt przejechanych kilometrów.

Skuteczność filtra zależy od powierzchni filtracji, czyli ilości zanieczyszczeń, które zatrzymuje. Jeżeli poruszasz się na krótkich odcinkach, często zatrzymujesz się na światłach i stajesz w korkach, to twój filtr gazu będzie wymagał częstszej wymiany. Jeżeli samochodem poruszasz się rzadko, to zaleca się okresową wymianę filtra co 12 miesięcy.

Instalacja gazowa zmusza cię też, abyś częściej wymieniał olej. Może być on bowiem zużyty przez obecność kwaśnych produktów spalania. 

Czy możesz sam wymienić filtry do gazu?

Samodzielna wymiana filtra gazu jest możliwa. Wymaga to jednak znajomości instalacji. Całość musi być szczelna, w innym wypadku może dojść do wybuchu. 

Filtry fazy ciekłej i lotnej – wymiana

Oto jak wygląda wymiana filtrów:

  1. Zakręć dopływ gazu z butli.
  2. Uruchom silnik, aby zużyć resztki gazu w instalacji.
  3. Wyłącz silnik i odłącz przewody, którymi gaz doprowadzany jest do filtra.
  4. Zdemontuj filtr.
  5. Wymień stare uszczelnienia na nowe.
  6. Zamontuj nowy filtr. W przypadku filtrów wielorazowych wymienia się jedynie wewnętrzną wkładkę. 
  7. Sprawdź szczelności instalacji.

Jeżeli nie masz doświadczenia w pracy z instalacjami gazowymi, to zaleca się, abyś oddał samochód do sprawdzonego mechanika. Poprawna wymiana filtra gazu jest bardzo istotna. Jego nieprawidłowe zamontowanie może w najlepszym wypadku prowadzić do uszkodzenia instalacji, a w najgorszym – do wybuchu. 

Ile kosztuje wymiana filtrów do instalacji gazowej?

Wymiana filtra fazy lotnej to koszt około 100 złotych. Trwa to do 30 minut. Sam filtr gazu fazy lotnej kosztuje kilkanaście złotych. Podobnie wygląda cena wymiany filtra fazy ciekłej. Na to, ile kosztuje wymiana filtrów gazu dokładnie, wpływają też rodzaj instalacji i marka.

Jak serwisować samochód z instalacją gazową?

Jeżeli chcesz długo i bezawaryjnie jeździć samochodem z instalacją gazową, musisz zadbać o układ zapłonowy. Mieszanka LPG ma wyższą oporność, dlatego powinno się wykorzystywać specjalne świece. Zwróć uwagę na stan kabli zapłonowych, bo pozwoli to uniknąć problemów z silnikiem w przyszłości. 

Czy warto zdecydować się na instalację gazową w samochodzie?

Oto zalety montażu instalacji gazowej w samochodzie:

  • oszczędność – gaz jest dużo tańszy od benzyny;
  • auto na gaz jest dużo bardziej ekologiczne, bo nie przyczynia się do powstawania smogu;
  • w każdym momencie możesz przełączyć się na benzynę; 
  • inwestycja w instalację gazową powinna ci się zwrócić już po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów. 

Pamiętaj, że instalacja gazowa najlepiej sprawdza się w pojazdach, z których korzystasz na co dzień.

Wymiana filtra gazu nie jest trudna. Wymaga ona jednak znajomości budowy instalacji gazowej. Źle przeprowadzona wymiana filtra gazu LPG może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego powinieneś udać się z tym do wykwalifikowanego serwisanta.

Archiwum: styczeń 2022