Nowoczesne i praktyczne gadżety do auta sprawią, że podróże staną się jeszcze bardziej komfortowe. Mogą również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów i ochrony auta, co oferuje np. kamerka samochodowa. Dlaczego warto ją zamontować w swoim samochodzie i jakie jeszcze gadżety warto poznać bliżej?

Radio samochodowe

Radioodbiorniki są już standardem we wszystkich autach, jednak warto wybierać modele bardziej zaawansowane. Poza odtwarzaniem muzyki z radia i płyt CD niektóre z nich pozwalają na odczyt płyt DVD, plików wideo z pendrive’a, karty pamięci i iPoda. Czeka Cię dłuższa podróż? Pasażerowie mogą na dotykowym ekranie obejrzeć bajkę lub film.

Inne nowoczesne funkcje dodatkowe radia to:

·możliwość połączenia radia z Bluetooth i puszczania muzyki lub filmów ze smartfonu;

·zestaw głośnomówiący, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić rozmowę telefoniczną podczas kierowania pojazdem;

·wejście USB i gniazdo AUX;

·korektor dźwięków, aby ustawić parametry muzyki do własnych preferencji;

·GPS, który zawsze znajdzie dla Ciebie właściwą drogę do celu.

Jak widać, współcześnie radio samochodowe jest w stanie zaoferować Ci znacznie więcej niż możliwość włączania ulubionych utworów muzycznych.

Dowiedz się więcej: jakie radio samochodowe wybrać?

Kamerka samochodowa

Kamerka samochodowa zwana jest również wideorejestratorem, a jej używanie podczas jazdy jest w pełni legalne. Dzięki niej możesz rejestrować obraz podczas jazdy, w tym niebezpieczne sytuacje czy kolizje. Jeśli staniesz się ich uczestnikiem, szybko wyjaśni się, kto rzeczywiście zawinił, a to ułatwia dochodzenie od strony prawnej i ubezpieczeniowej. Nikt nie będzie w stanie wmówić Ci, że wina leży właśnie Twojej stronie – wystarczy, że wykorzystasz nagranie jako dowód.

W zależności od preferencji możesz zaopatrzyć się w jeden z następujących rodzajów kamerek samochodowych:

  • obiektyw przedni – nagrywasz wyłącznie to, co dzieje się przed maską samochodu;
  • obiektyw tylny – nagrywasz przestrzeń znajdującą się za Twoim samochodem, czyli np. numer rejestracyjny pojazdu, który wjechał w tył Twojego auta;
  • podwójny obiektyw, czyli kamerka przód-tył – nagrywasz zarówno drogę przed, jak i za swoim pojazdem.

Co ciekawe, możesz również kupić kamerkę samochodową rejestrującą wnętrze swojego samochodu. Z takiego rozwiązania często korzystają zawodowi kierowcy, w tym taksówkarze, aby nagrać ewentualne niebezpieczne zachowania swoich pasażerów.

Czujnik parkowania

Czujnik parkowania jest nowoczesnym systemem, który będzie Cię wspierać w trakcie cofania lub parkowania tyłem. Jego podstawową rolą jest ocena odległości pojazdu od pozostałych obiektów, czyli ewentualnych przeszkód. Czujniki parkowania wykorzystują fale ultradźwiękowe wysokiej częstotliwości, które po wysłaniu odbijają się od innych obiektów i powracają do urządzenia. Mierzony jest  tu czas powrotu fali.

Koniecznie kup czujnik parkowania, jeśli poruszasz się po zatłoczonym mieście, w którym parkingi na ogół są przepełnione oraz gdy korzystasz z garażu podziemnego, w którym parkujesz tyłem. Urządzenie przyda się podczas manewrów przy niesprzyjającej pogodzie, np. gdy dojdzie do zaparowania szyb i lusterek. Z pewnością niejednokrotnie pomoże Ci ono uniknąć stłuczki.

System monitorowania martwego pola

W uproszczeniu można powiedzieć, że system monitorowania martwego pola jest drugą parą oczu kierowcy. Wykrywa bowiem wszelkie pojazdy znajdujące się za samochodem w tzw. martwej strefie pola widzenia, której nie sposób zauważyć w lusterkach bocznych. Po wykryciu takich pojazdów ostrzega o ryzyku kolizji. Wiesz wówczas, aby nie zmieniać pasa ruchu, ponieważ jest on już zajęty.

Uważa się, że obecność innych pojazdów w martwym polu stanowi jedną z częściej pojawiających się przyczyn drogowych kolizji i poważnych wypadków. Zestaw czujników montuje się na lusterkach bocznych i/lub tylnym zderzaku. Możesz spotkać nowoczesne czujniki ruchu połączone z kamerką cofania lub zwykłą kamerką samochodową. Na ekranie będziesz mógł nawet zaobserwować swoją martwą strefę.

ESP

System ESP to inaczej automatyczna funkcja stabilizująca tor jazdy przy ewentualnym poślizgu. Przydaje się zwłaszcza podczas niekontrolowanych skrętów kierownicą. ESP do swojego działania wykorzystuje system ABS – jest po części jego technologicznym następcą. Innymi słowy, celem ESP jest stabilizowanie toru jazdy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych w taki sposób, aby nie doszło do niebezpiecznych wypadków.

Dzięki ESP szybko odzyskasz panowanie nad kierownicą nawet w trudnych warunkach. Pamiętaj, że jeśli dojdzie do uruchomienia systemu ESP, przejmuje on kontrolę nad ABS (chroni przed blokowaniem się kół podczas hamowania) oraz ASR (podczas przyspieszania auto nie traci przyczepności).

Archiwum: wrzesień 2023