W tabeli konstruktorów natomiast prowadzi Mercedes, który wyprzedza Red Bulla o dwanaście oczek. Za plecami tego duetu plasują się Ferrari i McLaren. Obie stajnie uzbierały po 163 punkty.

Grand Prix Belgii 2021: Formuła 1 zaprasza na kolejną odsłonę walki Hamilton-Verstappen

Tak zaciętej walki o mistrzostwo świata nie mieliśmy od czasów Nico Rosberga z Lewisem Hamiltonem w 2016 r. Co prawda w sezonach 2017 i 2018 rękawice Mercedesowi rzucał Sebastian Vettel, jednak po wakacyjnej przerwie Niemiec nie był w stanie dorównać zespołowi z Brackley. Takiego scenariusza nie spodziewamy się ze strony Red Bulla i Maxa Verstappena, który ma z Hamiltonem rachunki do wyrównania. Na Silverstone Holender odpadł na początku wyścigu po kolizji z mistrzem świata, natomiast na Węgrzech, 23-latek zdobył zaledwie dwa punkty po karambolu na starcie spowodowanym przez Valtteriego Bottasa. Wyścig na Spa będzie doskonałą okazją do odrobienia niewielkich strat. Sam tor w przeszłości zapewniał wielkie emocje i dramatyczne akcje. Być może tegoroczne edycja również będzie kluczowa dla dalszych losów mistrzostw tym bardziej, że w Ardenach może popadać.

Grand Prix Belgii 2021: Formuła 1 i Spa-Francorchamps. Charakterystyka toru

Spa-Francorchamps jest najdłuższym torem w kalendarzu liczącym nieco ponad 7 km. Nitka jest bardzo zróżnicowana. Nie brakuje krętych sekwencji, jak również długich prostych jak Kemmel, gdzie samochody osiągają prędkość 335 km/h, aczkolwiek niektóre bolidy mogą dobić nawet do 360 km/h. Zawodnicy muszą się zmierzyć również z szybkimi łukami, które przy dzisiejszym docisku bolidów są pokonywane pełnym gazem. Nie można też zapomnieć o legendarnym Eau Rouge. Generalnie zespoły ustawiają samochody w Belgii na niski docisk – wystarczający do pokonywania bardziej krętych sekcji. Spa nie obciąża też mocno hamulców oraz nie słynie z dużej degradacji opon. Wiele może się wydarzyć na starcie. O ile sam tor jest długi, o tyle dojazd z pól startowych do pierwszego zakrętu nie należy do najdłuższych. Krótki odcinek i wąski wiraż wielokrotnie był miejscem wypadków i makabrycznych scen jak miało to miejsce w 1998 czy 2012 r.

Archiwum: sierpień 2021