Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana oleju? Część czynności konserwacyjnych związanych z samochodem należy przeprowadzać możliwie systematycznie. Wymiana filtrów, klocków hamulców, a także oleju w silniku to niektóre z nich. W razie zaniechania tego typu działań musisz liczyć się z tym, że twój pojazd może ulec awarii. Skutkami mogą być zarówno długi pobyt u mechanika, jak i spore koszty, dlatego warto tego unikać. Poznaj ceny wymiany oleju!

Dlaczego należy regularnie wymieniać olej silnikowy?

Jeszcze przed odpowiedzią na pytanie, jaki jest koszt wymiany oleju, warto zaznaczyć, że niejeden producent wmawia swoim klientom, że czynność ta jest zbędna. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Wymiana oleju raz w roku to coś, bez czego nie utrzymasz jednostki napędowej swojego samochodu w dobrym stanie. Układ ten jest swego rodzaju „sercem” pojazdu, dlatego trzeba o niego dbać.

Olej to ciecz odpowiedzialna za ochroną wszystkich elementów jednostki napędowej. Dzięki niemu tarcie w czasie pracy silnika jest znacznie mniejsze, co pozytywnie wpływa na żywotność jednostki. Po pewnym czasie środek ten po prostu się zużywa, dlatego jego wymiana jest konieczna. Wystarczy pomyśleć o tym, co stałoby się, jeśli zanieczyszczenia dostałyby się do jednostki napędowej. 

Nie wiesz, ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie bez pomocy specjalisty? Czytaj dalej!

Ile kosztuje samodzielna wymiana oleju silnika w samochodzie?

Warto wspomnieć, że sam proces nie jest zbyt skomplikowany, dlatego większość majsterkowiczów będzie mogła przeprowadzić go w garażu. O ile dysponuje odpowiednią przestrzenią.

Ile kosztuje wymiana oleju? Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy i chcesz samodzielnie ją wykonać, możesz wynająć stanowisko obsługowe. Koszt to około 30 zł za godzinę. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, ile kosztuje robocizna za wymianę oleju, po prostu nie będzie cię interesować. 

Oczywiste jest jednak to, że nie każdy ma smykałkę do mechaniki lub czas, aby zrobić wszystko samemu. Rozwiązaniem tego problemu może być wizyta u profesjonalisty. Przekonaj się, ile kosztuje wymiana oleju w serwisie!

Koszt wymiany oleju w samochodzie wykonanej przez mechanika?

Zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje wymiana oleju w aucie w warsztacie? Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu aspektów, jednak najbardziej uśredniona kwota to od 40 do 60 zł. Jeśli jednak masz dobrego znajomego mechanika, nie zapłacisz więcej niż 20-30 zł. To, ile konkretnie kosztuje wymiana oleju, zależne jest w dużej mierze od tego, w jakim województwie mieszkasz. Jak to wygląda?

Ceny za wymianę oleju w poszczególnych województwach

Województwo Ile kosztuje wymiana oleju?
mazowieckieokoło 55 zł
wielkopolskieokoło 50 zł
lubelskieokoło 47 zł
warmińsko-mazurskieokoło 45 zł
zachodniopomorskieokoło 55 zł
podlaskieokoło 44 zł
dolnośląskieokoło 45 zł 
pomorskieokoło 43 zł
łódzkieokoło 52 zł
kujawsko-pomorskieokoło 44 zł
podkarpackieokoło 44 zł
małopolskieokoło 45 zł
lubuskieokoło 50 zł
śląskieokoło 50 zł
świętokrzyskieokoło 45 zł
opolskieokoło 43 zł

Wymiana oleju w skrzyni biegów – koszt

Wymiana oleju w skrzyni biegów to coś, o czym zapomina spora część kierowców. Tymczasem jest ona równie ważna, jak wymiana cieczy w samym silniku, a problemy z przekładnią wiążą się z ogromnymi kosztami. Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni biegów? Cena tej usługi jest zbliżona do wyżej opisanej i waha się od 50 do 100 zł. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że w tym wypadku czynność tę należy wykonywać znacznie rzadziej, gdyż co około 100 tysięcy przejechanych kilometrów lub 6-7 lat. 

Wymiana oleju w silniku, jak i skrzyni biegów jest niezwykle ważna. Pozwoli ci przez wiele lat bezproblemowo korzystać z samochodu. Nie zostawiaj jej na ostatnią chwilę, a unikniesz kosztownych awarii.

Archiwum: listopad 2021